Skocz do zawartości
kober

VPS czy Dedyk?

Polecane posty

Witam,

 

Niestety (albo i stety) portal ktorego jestem autorem musi sie przeniesc z hostingu na cos mocniejszego. Do tej pory bylismy w IQ.pl i bylismy super zadowoleni jednak ruch generowany przez serwis za bardzo obciaza maszyny i zostalo zaproponowane nam przejscie na serwery VPS IQ.

 

Niestety problem w tym ze portal jest raczej dosc niszowy i o samym utrzymaniu sie z reklamodawcow nie ma mowy, oferta ktora zaproponowal Pan Krzysztof jest dla nas bardzo dobra technicznie jednak nie wiem czy bedziemy w stanie podolac temu od strony finansowej...

 

Stad tez moje pytanie do forumowiczow jakie minimum musi miec serwer aby obsluzyc nastepujaca sprawe:

 

Portal postawiony na joomli 1.5

- miesiecznie okolo 120tys unikalnych wizyt przegladajacych okolo 1,5mln stron

- ruch na poziomie 70-90GB

 

Dane te z miesiaca na miesiac rosna o okolo 5-8% Dodatkowo w styczniu planowany jest start nowej wersji ktora powinna przyciagnac dodatkowo 20-30% wiecej uzytkownikow.

 

I gdybyscie mogli podac ceny dla takiego zestawu na serwerach najlepiej w Polsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Wydaje mi się że zmiana CMS lub optymalizacja doń, powinna zredukować generowane obciążenie. Napisz proszę ile jesteście w stanie wydać na serwer w skali rocznej/ miesięcznej. Będzie nam łatwiej coś doradzić. Ale mocny VPS to raczej będzie konieczność...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym ze caly serwis jest non-profit zadna czesc serwisu nie jest w najmniejszym stopniu platna. A i firm zainteresowanych reklama na tego typu portalu jest raczej malo (chodzi o wortal http://terrarystyka.pl (nota bene wszystkie nasze domeny sa hostowane na masternet heh ;)) profesjonalnych hodowli zainteresowanych tego typu przedsiewzieciami w porownaniu z zachodem to jest moze 0,01%...) Takze jezeli chodzi o zakres finansowy to niestety widelki tutaj sa bardzo bardzo male... W tej chwili w IQ placimy w zaokragleniu 650zl rocznie. Jako ze serwis w calosci utrzymywany jest praktycznie przeze mnie (student jeszcze) takze nie jestem w stanie przeznaczyc w tej chwili na to wiecej niz 1000-1200zl rocznie. Dodam jeszcze ze root vps raczej nie wchodzi w gre gdyz sie poprostu na tym nie znam...

 

Co do zmiany CMSa niestety nie ma takiej mozliwosci gdyz bardzo duzo w niego zainwestowalismy (chodzi o nowa wersje) czasu i zaprojektowanych zostalo kilka dodatkow tylko i wylacznie pod nasze potrzeby takze jakakolwiek zmiana nie wchodzi w gre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bez problemu znajdziesz odpowiedniego VPS-a w tej cenie, jednak o VPS-a z administracją będzie o wiele ciężej. Taki serwerek łapie się w widełki cenowe, ale mógłby się dusić ze względu na małą ilość pamięci. W tej sytuacji sugerowałbym jedno z poniższych rozwiązań:

1. Poszukać innego hostingu współdzielonego, który będzie bardziej tolerancyjny od IQ. Niestety nie mam pomysłu, kto przyjąłby taki duży serwis.

2. Kupić VPS-a bez administracji, zlecić komuś wstępną konfigurację, a później zlecać kolejne prace administracyjne w miarę potrzeb. Poprawnie skonfigurowany serwer będzie działał bezproblemowo, choć oczywiście bez aktualizacji będzie trochę mniej bezpieczny.

 

PS. Ruch na stronie masz nie do pogardzenia, nawet taką niszową tematykę można sprzedać. 100 zł miesięcznie możesz spokojnie wyciągać z reklam, 50 dołożysz od siebie i będzie Cię stać na odpowiedniego VPS-a z administracją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już brać VPSa, to full-managed, a nie takie cudotwory jak "wstępna" konfiguracja, która to zazwyczaj kończy się po jakimś czasie wielkim płaczem, a bo to ktoś się włamał, a bo to ktoś poprzez dziury w skryptach spam rozsyłał i nie da się nigdzie także użytecznej poczty wysyłać, i wiele innych, ciekawych rzeczy mogących się przydarzyć.

Ewentualnie spróbuj znaleźć jakąś porządniejszą firmę, która w zamian za opublikowanie w stopce jakiegoś reflinka częściowo taką stronkę zasponsoruje ;)

 

PS: Panie Damianie - czy wasze wstępnie konfigurowane VPSy zostały elementarnie sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa, czy też może poprzez "dziurawy system operacyjny" każdy może bez autoryzacji wbić się, podobnie jak swego czasu do waszego core-switcha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Dżo:

Co do punktu 2giego Twojej wypowiedzi balbym sie wlasnie o bezpieczenstwo i oto co pisze @Fiercio ze pozniej sie okazuje ze nic nie dzizla tak jakby sie tego chcialo (juz niestety przerabialem taki model na serwerze ktory byl tylko i wylacznie do testow na szczescie...)

 

Jako ze dostalem dosc interesujaca propozycje od ncgroup.pl czy mozecie napisac cos o tej firmie? Przegladajac opinie o tej firmie tutaj na forum to od 2005 kiedy znalazlem dosc nieprzychylne do 2009 zmienilo sie dosc duzo i czesc opini jest bardzo pozytywna. A jakie jest Wasze zdanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kober, kiedyś dość aktywnie korzystałem z waszej stronki, ale teraz tylko od czasu zaglądam na stronę konkurencji...

 

Możesz spróbować sposobu na pozyskanie funduszy na VPS'a - zbiórka wśród użytkowników, na pewno terraryści pomogą bo to dobrzy ludzie ;)

Ale wiadomo nie każdy chce pozyskiwać środki w taki sposób...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale wiadomo nie każdy chce pozyskiwać środki w taki sposób...

 

Dokladnie to nie jest sposob jak dla mnie...

 

Zdecydujemy sie jednak chyba na oferte IQ ktora specjalnie dla nas przygotowali, przynajmniej obsluga i serwery sprawdzone na przestrzeni kilku lat i tylko raz miala miejsce awaria ktora dosc szybko naprawiono takze mamy do nich pelne zaufanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Nie wierzę, że nie da się zarobić na serwer.

 

Pomysły - przede wszystkim zbiórki. Przez paypal, na konto. Kiedyś był wyspecjalizowany serwis do zbierania takich kwot, może pamiętacie nazwę?

 

Sponsoring - zdecydowanie warto poszukać sponsora na serwer. Wysłanie kilku/nastu/dziesięciu maili to nie taki problem.

www.top100.pl i zaczynamy od góry ;)

 

Rozbudowanie - podkreślenie usług serwisu. Mam na myśli katalog sklepów i hodowlii. Nie ma klientów to szukamy chętnych lokalnych sklepów (oferujemy i reklamy targetowane - ma to server openx) bądź dużych sklepów internetowych.

 

Może było to robione ale wysłanie zgłoszenia do sieci reklamowych - adnet, arbomedia itd.

 

Wrzucenie reklam ad taily oraz google adsense.

 

Jest jak widać kilka możliwości i mimo, że tematyka mało komercyjna na serwer spokojnie powinien serwis zarobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polecam książkę o optymalizacji reklam adsense.

 

http://google-adsense.zlotemysli.pl/author/show/4863/Andrzej-Herzberg.html

 

Bardzo ciekawe rady i wg. mnie najlepsza książka o optymalizacji adsensa.

 

Pozatym powinieneś poszukać coś w programach partneskich księgarni, złotych myśli. Może akurat będzie jakaś książka o twojej tematyce to dasz w ciekawym miejscu i ktoś zawsze kupi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×