Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Traffic

Ponownie kilka pytań

Polecane posty

Witam ponownie,

 

Stoję przed wyborem systemu operacyjnego dla serwera plików oraz bazy danych, co możecie polecić ? Bardzo poważnie myślałem nad RedHat Enterprise, CentOS lub FreeBSD. Proszę o bardzo konkretne odpowiedzi.

 

Poza doborem systemu mam również dylemat co do panelu administracyjnego, bardzo przypadł mi do gustu nowy Plesk, ale duża część społeczności wypowiada się o nim gorzej niż o CPanel'u.

 

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY

Z tego co napisałeś wybrałbym FreeBSD 7 oraz cPanel.

 

Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia czy się potrafisz tym posługiwać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z tego co napisałeś wybrałbym FreeBSD 7 oraz cPanel.

 

Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia czy się potrafisz tym posługiwać ;)

 

FreeBSD - dlaczego ?

cPanel - dlaczego ?

 

Ja nie jestem od obsługiwania sprzętu :) od tego, będą administratorzy, ja jestem od zrealizowania inwestycji i dobrania właściwych rozwiązań.

 

Natomiast ja polecam system debian 5 w wersji 32 bitowej do tego Direct Admin jak dla mnie najprościej i najwygodniej

 

System 32 bitowy na pewno nie, DirectAdmin również na nie.

 

Pozdrawiam i czekam na dalsze propozycje, poparte opiniami o danym systemie/panelu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FreeBSD - dlaczego ?

cPanel - dlaczego ?

 

Ja nie jestem od obsługiwania sprzętu ;) od tego, będą administratorzy, ja jestem od zrealizowania inwestycji i dobrania właściwych rozwiązań.

 

System 32 bitowy na pewno nie, DirectAdmin również na nie.

 

Pozdrawiam i czekam na dalsze propozycje, poparte opiniami o danym systemie/panelu :)

Ja chyba czegoś nie rozumiem, masz wybrać konkretne rozwiązanie a na żadnym z nich się nie znasz? Skoro jacyś administratorzy będą to obsługiwać, to chyba logiczne jest żeby pytać ich czego potrzebują, a nie forum?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY
FreeBSD - dlaczego ?

cPanel - dlaczego ?

 

FreeBSD - stabilny system, jeśli już pojawi się problem można go szybko rozwiązać. Również system bezpieczny.

cPanel - pracuję na nim i o wiele bardziej podoba mi się jego konfiguracja, oraz zarządzanie plikami konfiguracyjnymi (mały szczegół a cieszy) w przeciwieństwie do innych paneli.

 

Jak byś miał więcej pytań zapaszam na gg 4863039

 

System 32 bitowy na pewno nie

Czasami się nad tym zastanów, ja np. mam złe wspomnienia z centosa x64 + cpanel.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys
Ja nie jestem od obsługiwania sprzętu smile.gif od tego, będą administratorzy, ja jestem od zrealizowania inwestycji i dobrania właściwych rozwiązań.

To niech oni dokonają wyboru...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze "guziec", jeżeli nie masz nic mądrzejszego do powiedzenia - zachowaj to dla Siebie, po drugie zdanie administratorów to ich zdanie, a zdanie forum i zwykłych użytkowników to coś innego. Nie zatrudniam administratora bo potrafi on tylko posługiwać się np. CentOS, a nie potrafi FreeBSD, robię zupełnie odwrotnie, najpierw wybieram najlepsze rozwiązania, a następnie pod nie szukam pracownika - więc proszę Cię - nie nabijaj postów. Dziękuję N3T5kY za odpowiedzi, a co sądzisz / (sądzicie) o konfiguracji FreeBSD 64bit + Plesk / RedHat 64bit + Plesk? Uparłem się na pleska, ponieważ jako zwykły użytkownik, mam lepsze odczucia z użytkowania (chodzi mi tutaj o bardzo fajny interfejs oraz prostotę obsługi dla użytkowników na nie zaawansowanym poziomie).

 

EDIT.:

To niech oni dokonają wyboru...

Również odpowiadam - Najpierw optymalne rozwiązania, a następnie pracownik pod nie, nie sądzę, aby istniał administrator idealny od Unix przez Linux do Windows + wszelkie inne sprawy związane z nimi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Natomiast ja polecam system debian 5 w wersji 32 bitowej do tego Direct Admin jak dla mnie najprościej i najwygodniej

 

O ile dobrze pamietam, to na lenny ciężko jest z direct adminem (chyba że się pomyliłem)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Po pierwsze "guziec", jeżeli nie masz nic mądrzejszego do powiedzenia - zachowaj to dla Siebie, po drugie zdanie administratorów to ich zdanie, a zdanie forum i zwykłych użytkowników to coś innego. Nie zatrudniam administratora bo potrafi on tylko posługiwać się np. CentOS, a nie potrafi FreeBSD, robię zupełnie odwrotnie, najpierw wybieram najlepsze rozwiązania, a następnie pod nie szukam pracownika - więc proszę Cię - nie nabijaj postów.

Podchodzisz do sprawy od - przepraszam za wyrażenie - dupy strony. Nie znasz się na systemach ale chcesz wybierać system na serwer kierując się opinią forum - czyli de facto byle kogo - a potem będziesz szukał administratora który się na tym akurat systemie zna. Totalnie bez sensu. Najpierw znajdź sensownego człowieka a on przeanalizuje co jest potrzebne i zaproponuje optymalne rozwiazanie. Każdy z tych systemów może z powodzeniem działać jako serwer plików i serwer bazy danych - wybór jest kwestią drobnych niuansów których tutaj nikt nie przeanalizuje bo nie podałeś żadnych istotnych danych ktore by miały eliminować lub preferować któryś z systemów. Na dobrą sprawę to możesz coś takiego nawet na Windows XP postawić.

Również odpowiadam - Najpierw optymalne rozwiązania, a następnie pracownik pod nie, nie sądzę, aby istniał administrator idealny od Unix przez Linux do Windows + wszelkie inne sprawy związane z nimi.

Nie ma 'optymalnego rozwiązania' bez człowieka który go obsłuży. Jeśli ci powiem że idealne rozwiazanie to OpenServer 5.0 to kupisz coś takiego a potem będziesz szukał specjalisty od SCO? Powodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Na dobrą sprawę to możesz coś takiego nawet na Windows XP postawić.

 

Niestety nie może ;)

A dlaczego to zastanów się chwilę i odpowiedz sobie na pytanie.

 

Zastanów się również jakich serwerów używasz - bo głównie pod nie się wybiera system operacyjny by był z nim kompatybilny. (Ahh skąd ja znam te problemy z FreeBSD/Debianem na HP serii 100 ;d)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niestety nie może ;)

A dlaczego to zastanów się chwilę i odpowiedz sobie na pytanie.

Zastanowiłem się i nie wiem. Dlaczego nie może? Zarówno serwer plików jak i kilka serwerów baz danych zadziała na XP. A frontendów do tych usług jest od cholery - chyba nawet więcej do Windows niż do Linuksa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Guziec umówmy się tak, nie wypowiadaj się w moich tematach ;) OK ?

 

Jeśli ci powiem że idealne rozwiazanie to OpenServer 5.0 to kupisz coś takiego a potem będziesz szukał specjalisty od SCO? Powodzenia.

 

Zanim wybiorę jakiekolwiek rozwiązanie, bardzo dokładnie to przeanalizuje.

 

System operacyjny FreeBSD lub RedHat, ale teraz pytanie, czy na jednym serwerze istnieje możliwość zainstalowania np. 3 paneli administracyjnych (cPanel, Plesk, DirectAdmin)? Jeżeli tak, w jaki sposób wpłynie to na wydajność. Czy lepiej rozdzielić to na 3 odrębne maszyny. Chodzi mi tutaj o możliwość wyboru przez klienta, najbardziej mu odpowiadającego rozwiązania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdyż autor wspomniał o Cpanelu i Plesku jako frontend. (O ile frontend w tym przypadku to dla Ciebie panel administracyjny)

I o ile Plesk jest kompatybilny z Windowsem (wątpię, że z XP) to Cpanel nie jest w żaden sposób kompatybilny z tym systemem.

A zresztą jeżeli chcesz zapewnić sensowny tryb działania serwera na systemie czysto Desktopowym, który ma już 8 lat.

Proponując takie rozwiązanie jesteś w moim odczuciu szaleńcem ;)

 

 

@traffic

Wybrałbym jednak RHEL`a nie freeBSD.

Nie zainstalujesz 3 paneli na serwerze gdyż każdy ma jakiś swój standard w konfiguracji np apache.

I najzwyczajniej w świecie się pogryzą i wyjdzie klucha.

(Co prawda jakbyś się uparł może coś by z tego wyszło - jednak z pewnością więcej z tym problemów niż sobie zdajesz sprawę).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
System operacyjny FreeBSD lub RedHat, ale teraz pytanie, czy na jednym serwerze istnieje możliwość zainstalowania np. 3 paneli administracyjnych (cPanel, Plesk, DirectAdmin)? Jeżeli tak, w jaki sposób wpłynie to na wydajność. Czy lepiej rozdzielić to na 3 odrębne maszyny. Chodzi mi tutaj o możliwość wyboru przez klienta, najbardziej mu odpowiadającego rozwiązania.

Istnieje taka możliwość. Nijak nie wpłynie to na wydajność.

Skorzystaj z sandbox'owania tudzież wirtualizacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
O ile dobrze pamietam, to na lenny ciężko jest z direct adminem (chyba że się pomyliłem)

Pomyliłeś się.

 

@traffic

Nie ma szans na 3 panelu (no chyba, z jakąś wirtualizacje zrobisz), bo oprócz apache to jeszcze są demony np. poczty czy mysql, na które każdy z paneli ma inny pomysł.

 

Ja uważam, że gruziec ma rację i zabierasz sie od dupy strony, każdy ma jakieś przyzwyczajenia i każdy inaczej Ci radzi co do systemu i panela. Dodatkowo piszesz, że przeanalizujesz wszystko tylko jak chcesz to zrobić jeżeli brak Ci wiedzy.

Dodatkowo jak by mi ktoś w jakiejś firmie, która obsługuję informatycznie zakwestionował moje rozwiązania, bo na forum mu ktoś coś napisał to przy najbliższej awarii odesłał bym go na forum żeby mu znalazło rozwiązanie. Po to zatrudnia się administratora, żeby zrobił to co do niego należy i zleca mu się prace na zasadzie zrób to żeby uzyskać określony efekt, a nie zrób to dokładnie w taki sposób jak mi sie wydaja lub poradzili mi na forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Guziec umówmy się tak, nie wypowiadaj się w moich tematach :) OK ?

Umówmy się tak - założ swoje moderowane forum i tam będziesz decydować kto się może wypowiadać w którym temacie. Zapytałeś - dostałeś odpowiedź - nie narzekaj że nie taką jaką sobie wymarzyłeś. A jeśli jednak uważasz że wiesz lepiej, to po prostu nie pytaj, tylko wybierz sam.

 

 

Gdyż autor wspomniał o Cpanelu i Plesku jako frontend. (O ile frontend w tym przypadku to dla Ciebie panel administracyjny)

I o ile Plesk jest kompatybilny z Windowsem (wątpię, że z XP) to Cpanel nie jest w żaden sposób kompatybilny z tym systemem.

autor wspomniał że mu Plesk i Cpanel przypadł do gustu (czy coś takiego), a nie że tam ma koniecznie działać jedno albo drugie.

A zresztą jeżeli chcesz zapewnić sensowny tryb działania serwera na systemie czysto Desktopowym, który ma już 8 lat. Proponując takie rozwiązanie jesteś w moim odczuciu szaleńcem ;)

Daleki jestem od proponowania czegoś takiego. Napisałem tylko że to po prostu też jakoś tam będzie działać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to ja, żeby nie zrobiło się tak nudno, poleciłbym debiana/coś z rodziny BSD + do tego autorski panel.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy, bo robi się zamieszanie, myślę, że jestem już bliższy wyboru. Proponuje, aby guziec i regdos wybrali się razem na kawkę O_o . Regdos, jeżeli odesłałbyś swojego szefa na forum - gwarantuje, długo nie popracujesz jako administrator - bo nie jesteś jedyny ;)

A FORUM JEST PO TO, ABY PYTAĆ - a nie, aby wytykać czy ktoś się zna lub nie! Widać mentalność Polskiego narodu :) Wszystkim innym bardzo dziękuję za pożyteczne dla mnie odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY
ziękuję N3T5kY za odpowiedzi, a co sądzisz / (sądzicie) o konfiguracji FreeBSD 64bit + Plesk / RedHat 64bit + Plesk?

Nie miałem okazji testować tego czy też pracować na tyle długo aby wyrobić sobie dobre zdanie o tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wystarczy, bo robi się zamieszanie, myślę, że jestem już bliższy wyboru. Proponuje, aby guziec i regdos wybrali się razem na kawkę O_o . Regdos, jeżeli odesłałbyś swojego szefa na forum - gwarantuje, długo nie popracujesz jako administrator - bo nie jesteś jedyny ;)

A FORUM JEST PO TO, ABY PYTAĆ - a nie, aby wytykać czy ktoś się zna lub nie! Widać mentalność Polskiego narodu :) Wszystkim innym bardzo dziękuję za pożyteczne dla mnie odpowiedzi.

 

Sam jestem sobie szefem.

Nie do końca zrozumiałeś o co mi chodzi, jeżeli ja zatrudniam grafika to nie podważam jego kompetencji mówiąc mu, że na forum przeczytałem, ze ulotkę powinno się złożyć w indesign a Pan używa illustratora i to jest źle, tak samo nie chcę żeby ktoś kto mnie wynajmuje podważa moje kompetencje odnośnie wyboru narzędzi (dystrybucji), których używam.

Nie ma nic gorszego niż szef/klient, który uważa, że na wszystkim się zna i zawsze ma rację.

 

Nadal uważam, że nie jest Pan w stanie przeanalizować wszystkiego co napisali inni ani sprawdzić administratora w zakresie prac, które ma wykonać.

 

Żeby nie było nie na temat ja ze swojej strony polecam Debian 5 32bit + DA. Rozwiązanie proste i przejrzyste.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×