Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość cfg

Komputer i monitor/y dla grafika

Polecane posty

Gość cfg

Witam,

 

Potrzebuje bardzo dobrego, ale też nie przesadnego w cenie komputera dla grafika.

 

Jeżeli chodzi o sam komputer to na pewno duży nacisk na kartę graficzną - komputer będzie wykorzystywany do tworzenia grafiki 2D, Animacji i grafiki 3D.

 

Jeżeli chodzi o monitor - no to co tutaj dużo mówić.. Potrzebny jest taki, który jest specjalnie przystosowany dla grafików - przydała by się panorama.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ceny monitorów dla grafików są dość drogie. Z tego co się orientuję najlepszym wyborem dla grafiką są monitory firmy Eizo.

 

Sama karta graficzna nic Ci nie da bez odpowiedniej ilości ramu. Zainteresuj się Apple Mac Pro jeśli chodzi o stacje roboczą.

 

Nie napisałeś też ile chcesz przeznaczyć na tę inwestycje ;)

Dobry zestaw dla grafika to ~ 25-30 tys zł

 

Allegro.pl tu masz mnóstwo cool.gif

 

Mnóstwo czego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z racji braku wideł cenowych, podpowiem Ci tylko 2 komponenty:

- stacja robocza bazująca na xeonie

- karta nvidia quaddro FX

 

to już całkiem kawałek szmalu

 

Ceny monitorów dla grafików są dość drogie. Z tego co się orientuję najlepszym wyborem dla grafiką są monitory firmy Eizo.

Potwierdzam. Eizo porządne monitory robi (w końcu zawdzięczamy im najlepsze matryce; ) iiyamy to już niesetety dawno nie to.

Proponowałbym eizo z serii coloredge na matrycy IPS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

No właśnie miałem napisać o Quadrze.. że albo super wypas stacja robocza z Quadrą (jeśli to ma być naprawdę dla grafika profesjonalnego) albo mówimy tu o zabawie w pirackiego Photoshopa po szkole*... i wtedy byle jaki Radeon np. 3xxx będzie OK...

 

Monitory dla grafików to tak od 3000 w górę się zaczynają...

 

Tylko nie wiemy chyba - czy chodzi o grafika czy "grafika"..?

 

* - nie insynuuję, tak tylko to ująłem... w sensie "domowe użytkowanie"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cfg

Monitor Eizo z serii ColorEdge to chyba będzie najlepszy wybór. Też trochę czytałem o nich.

Jednak tak myślę między Macintosh a PC...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Monitor Eizo z serii ColorEdge to chyba będzie najlepszy wybór. Też trochę czytałem o nich.

Jednak tak myślę między Macintosh a PC...

 

Między makiem a piecem jest tylko 1 różnica: system operacyjny.

No, dobra, jeszcze 'jabułko'.

 

Tu raczej powinno paść zdanie: "tak myślę między makiem a silicon graphics-em" ;)

 

edit: tak na szybko octane III OC3-TY11, coby "za drogo" nie wyszło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja, jeśli bym dysponował budżetem, brałbym Maca ;)

 

To jest droga na skróty !

A gdzie całe misterne planowanie podzespołów, dylematy czy więcej ramu, czy mniej a szybszy, jakie dyski ... kolor obudowy ...

Teraz to wszyscy chcą tylko gotowe ;)

 

 

ps. jak to ma być mobilne, coby do klienta targać, to thinkpad W700 + owy eizo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cfg

Mac... Plusem jest na pewno stabilność. MacOS jest pisany specjalnie na Macintosha i to jest wielku plus. Dodatkowym argumentem jest, że dużo grafików korzysta z Macintoshów.

 

Ja po prostu nie wyrabiam na swoim laptopie VAIO, co prawda monitor HD i te sprawy, ale jednak mi nie odpowiada. Potrzebuje coś z klasy PC/MAC. Komputer nie dawno mi się spalił - przez moją głupote, ale jednak nie ma co ubolewać tylko potrzebna mi nowe stanowisko pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W ogole nie polecającie kart NVIDI ;) NVIDIA jest daleko w tyle ;)

 

Polecam ATI FirePro V8750 (Najwydajniejsza na rynku, no ale raczej tego nie zakupisz), koszt około 4-5 tyś

Stać cię zapewne na ATI FirePro V3700 koszt około 400 zł, pomyśl jeszcze nad V5700, cena około 1,5 tyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cracked: zgodzę się, że standardowe karty nVidii (GeForce) to badziew, przekłamania kolorów są straszne, w sumie poza gierkami te karty do niczego się nie nadają. Ale nie powiesz mi, że taka np. Quadro FX 5800SDI to też daleko w tyle jest...

 

 

Autorowi tematu nic konkretnego nie polecę, bo to bez sensu sobie spekulować nie znając widełek cenowych. Sama karta graficzna może kosztować powyżej 30 tysięcy. Powiem jedynie, że sugerowanie się zakupem Maca do pracy przy grafice to już przeszłość, w tej chwili w większości pracowni stoją blaszaki, bo są po prostu tańsze. Tyle, że są to markowe, testowane zestawy, nie tandetne składaki ze sklepiku za rogiem. Sprzętowo po przejściu z procesorów RISC-owych na Intela Apple zbliżyło się do pecetów (Winda chodzi na Macach, Macos na blaszakach), więc różnica jest już w zasadzie teoretyczna, dobrze poskładany PieC wcale nie musi ustępować Macowi w czymkolwiek, prócz ceny. Oprogramowanie też nie jest robione jak dawniej. Kiedyś Adobe robiło soft na Maca, po czym montowało do kupy konwersję na blachy, teraz, dzięki popularności ich oprogramowania na PC ten proces przebiega odwrotnie.

 

 

Jeszcze jedno - Joszu, od kiedy EIZO robi matryce? Pracuję na ich monitorach od lat, w domu mam w domu starego, niezniszczalnego 21" FlexScan T965 z kineskopem Sony, obecnie EIZO wykorzystuje matryce Samsunga.

W przypadku monitora najważniejsze, żeby posiadał matryce PVA/S-PVA, unikaj jak ognia matryc TN (tanie matryce z olbrzymimi przekłamaniami).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie podałeś ceny ale np. za 5k masz coś takiego

 

CPU: Intel Core i7 920 (~1000) // alternatywa: Intel Xeon W3250

MOBO: Gigabyte GA-EX58-UD4P (~830)

RAM: 3 x 2GB Corsair 1600MHz XMS3 DHX (~470)

GPU: 2 x Radeon HD 4890 (~1600)

HDD: 2 x Samsung 500GB F3 (HD502HJ) (~360)

DVD-RW: Samsung SH-S223B (~90)

PSU: Chieftec CFT-750A-14C (~380)

CASE: Cooler Master Gladiator 600 / Cooler Master Centurion 590 (~270) / Antec Three Hundred (~240)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cfg

Budżet to ok. 10 000 zł oczywiście cena łączna monitora + jednostki. Jednak musi się tutaj też zmieścić takie bajery jak: myszka, klawiatura, tablet.

 

Jak mówiłem - stawiam na jakoś grafiki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY
HDD: 2 x Samsung 500GB F3 (HD502HJ) (~360)

 

Ja bym był bardziej za Hitachi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Między makiem a piecem jest tylko 1 różnica: system operacyjny.

No, dobra, jeszcze 'jabułko'.

 

Jak o Macu wiesz tyle co nic, to się nie odzywaj ;)

 

 

 

@krk: dyski samsunga to lipa straszna ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@krk: dyski samsunga to lipa straszna ;)

 

zamiast samsunga można wziąść

 

2x Western Digital Caviar Black 640GB 32MB 7200rpm sam mam ten dysk i mogę go polecić, mam również samsunga i też jest OK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zamiast samsunga można wziąść

 

2x Western Digital Caviar Black 640GB 32MB 7200rpm sam mam ten dysk i mogę go polecić, mam również samsunga i też jest OK.

 

Ja osobiście miałem WD i po przejściach jakie miałem nie polecam... Ogólnie po długich zastanowieniach kupiłem dysk seagate i od tamtej pory stawiam na tą firmę gdyż jeszcze się na niej nie zawiodłem.

No ale każdy bierze to co lubi ;) oraz to też zależy od serii ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak o Macu wiesz tyle co nic, to się nie odzywaj ;)

O maczkach najwięcej wiedzą zawsze Ci, którzy ich nigdy nie używali (a tylko gdzieś tam coś "słyszeli" albo "czytali"). W kwestii sprzętu dla grafika ze "stajni" Apple to brać tutaj pod uwagę należy w zasadzie wymienionego wcześniej Mac'a Pro. Niestety- 10.000zł to za mało, aby w tej cenie kupić wspomnianego maczka + dobry monitor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O mac'u powiem tyle, że często graficy którzy na nim pracują mają potem straszne problemy wrócić na np. windowsa ;)

 

Co do monitora - niestety mam wrażenie, że dobry monitor może czasami sprawiać problem. Sprawuje się świetnie, ale 99,99% oglądających grafikę będzie miało słabszy monitor. Ale jeśli już, to eizo wymiata ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
O mac'u powiem tyle, że często graficy którzy na nim pracują mają potem straszne problemy wrócić na np. windowsa ;)

 

Tak samo, jak mają takie problemy Linuksiarze... Ale nie przesadzajmy, praca na Makach nie jest aż takim kosmosem (wiem, bo pracowałem).

 

Co do monitora - niestety mam wrażenie, że dobry monitor może czasami sprawiać problem. Sprawuje się świetnie, ale 99,99% oglądających grafikę będzie miało słabszy monitor. Ale jeśli już, to eizo wymiata ;)

 

Trochę racji masz, sam się niejednokrotnie dziwiłem, że zmontowane przeze mnie projekty u kogoś wyglądały ździebko tandetnie, mimo, że u mnie mi się bardzo podobały :)

 

Ale od czego są profile - w przeciwieństwie do domowych zabawek za 500 zika, porządny monitor potrafi cuda, np. przeglądanie obrazu w kliku/nastu różnych ustawieniach po przyciśnięciu guzika. Przy dobrym oprogramowaniu (i w miarę dobrej karcie graficznej) możesz symulować niemal każde warunki wyświetlania swojej pracy. Co prawda nawet najlepsze matryce LCD mają swoje ograniczenia i nie dorównują jeszcze starożytnym baniakom, ale np. EIZO potrafiło z kryształków wycisnąć naprawdę fajne efekty. Przyznam, że sam czasami byłem zaskoczony. Tyle, że po raz kolejny nie polecę niczego, co miałoby takie bajery, bo to nie ta półka cenowa (monitor LCD, na którym można bawić się w symulowanie warunków wyświetlania kosztuje min. 7-8k).

 

Gdybym miał w tym momencie kupić jakiś zestaw do 10k wybrałbym coś w tym stylu:

 

  • Monitor: EIZO FlexScan S2243WH - w tej cenie trudno szuakć czegoś sensowniejszego.
  • CPU: Intel Core i7 920 2,66 GHz - stosunkowo niedrogi, a bardzo wydajny. Jedyny minus to zużycie prądu :/
  • MoBo: Asus P6T - w miarę tania płyta pod i7, całkiem solidna.
  • RAM: OCZ DDR3 3x 2GB - dużo szybkiego RAMu to podstawa przy obróbce dużych grafik czy filmideł.
  • Grafika: PNY QuadroFX 1800 - pograć na tym nie idzie, ale do obróbki grafiki i wideo jak znalazł. A i cena stosunkowo znośna.
  • HDD: 2x WD Caviar Black 500GB WD5001AALS - duży cache to podstawowa zaleta tych dysków. Na awaryjność też raczej ich użytkownicy nie narzekają.
  • Obudowa: Asus TA-863 Black - prosta, w miarę solidna i tania obudowa.
  • Zasilacz: OCZ ModXstream PRO 600W - wydajny i stabilny. No i wystarczająco mocny (z lekkim zapasem).
  • DVD/BD: LG Combo GGC-H20L - LG przypomniało sobie, jak robić solidne napędy, ten podobno bardzo daje radę.
  • Tablet: Wacom Graphire Bluetooth A5 - jak nie chcesz tandety czy zabawki, to za nieduże pieniądze jest to jedyny wybór.

Całość wychodzi ok. 9300 zł (wg. cennika detalicznego Komputronika). Pozostaje 700 zydli na jakąś solidną mysz i klawiaturę (np. taki zestawik: Microsoft Wireless Natural Ergonomic Desktop 7000) i jakiegoś browarka, żeby zakup opić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY

d.v przedstawił dość ciekawy zestaw ;)

 

To jest droga na skróty !

A gdzie całe misterne planowanie podzespołów, dylematy czy więcej ramu, czy mniej a szybszy, jakie dyski ... kolor obudowy ...

Teraz to wszyscy chcą tylko gotowe

Nie gotowe, tylko dobre do pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cfg

@d.v.

Taki komputer wystarczy na długo?

Na mój rzut oka wygląda na maksymalne wykorzystanie tej sumy. Bardzo ciekawa oferta.

A jak w sprawie monitora? Dobry jest czy średni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
O mac'u powiem tyle, że często graficy którzy na nim pracują mają potem straszne problemy wrócić na np. windowsa ;)

 

Tylko dlatego, że produkty ze stajni Apple są według mnie bardzo dobre.

80% ankietowanych posiadaczy urządzania Apple (ipod, imac, iphone itp) uznało, że gdy będą zmieniać lub kupować nowy sprzęt wybiorą Apple. Jak już raz spróbujesz nie będziesz chciał nic innego ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×