Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość bigsmok

Początek administrowania

Polecane posty

Gość bigsmok

Witam

 

Zaczynam przygodę z administrowaniem serwerów etc, bardziej się webmasterką (phpbb by przemo itp ) sie zajmowalem jednakze chcialbym się bardziej tym zająć planuje zakupienie taniego serwera VPS

 

http://logout.pl

 

I mam pytanie, można prosić o jakieś Polskie kursy na temat konfiguracji, i inne kursy. Szukalem po googlach ale nie znalazłem nic odpowiedniego. Pracuje ciągle na windows mogę przejść na debiana mam pobranego jak coś to piszcie. Moim zadaniem jest utworzenie niewielkiej "firmy" jeśli można tak powiedzieć jednakże nie chce brać kosztów za to tylko, wypozyczać miejsca na dysku. Tworzę zainteresowanemu konto i ma dostep do cpanel albo innego DARMOWEGO panelu w której może operować stroną.

 

Proszę o odpowiedź na moje pytania którę zadałem, byłbym bardzo wdzięczny, a i jeszcze jedno jeśli możecie to piszcie bardziej zrozumiałym językiem tzn dla tzw: "lamerów"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam prośbę - zamiast pisać o "firmie" i wypożyczaniu dysku już lepiej napisać, że chce się założyć krzaka...

 

kursów w sieci jest masa - wyszukiwanie ich w google nie jest trudne. generalnie -> google.com & howtoforge.com

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

HyperVM to panel, który może dać operator do zarządzania vpsem - nie muszą wszyscy go stosować

 

przykro mi, ale język angielski to raczej podstawa jeśli chodzi o dokumentację wielu programów. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bigsmok

Może i dam radę z dokumentacja, ale zalezało by mi postawić pierwszą stronkę tzn forum na tym serwerze musze wgrac apache, ftp i co jeszcze? Może są jednak jakieś polskie kursy a jak nie to angielskie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

po co ci hvm na vpsie? panel z hvm służy do zarządzania twoim vpsem. ty go nie wgrywasz. nie wiem czego uzywa logout.pl. może oni oferują inny panel...

chyba łatwiej znaleźć cokolwiek po angielsku niż po polsku ;)

 

#edit:

 

hint: howtoforge.com

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bigsmok

Oki rozumeim ;) co będzie mi potrzebne do wgrania aby wreszcie pierwszą stronkę utworzyć. Jakieś kursy mogą być angielskie ale niech będą odrazu z odnośnikami do poszczegolnych tematow (Debian uzywam).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Dlaczego zaraz on musi krzaczyć ? Ja rozumiem że wszyscy chcą mnie zabić i okraść ale to że każdy kto chce się czegoś nauczyć to zaraz musi krzaczyć ? też chciałbym umieć perfekt administrować serwery i nie zamierzam krzaczyć. Po prostu chęć zdobycia wiedzy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dlaczego zaraz on musi krzaczyć ? Ja rozumiem że wszyscy chcą mnie zabić i okraść ale to że każdy kto chce się czegoś nauczyć to zaraz musi krzaczyć ? też chciałbym umieć perfekt administrować serwery i nie zamierzam krzaczyć. Po prostu chęć zdobycia wiedzy...

Przeczytaj ze zrozumieniem pierwszy post a szczególnie fragment:

"Moim zadaniem jest utworzenie niewielkiej "firmy" jeśli można tak powiedzieć jednakże nie chce brać kosztów za to tylko, wypozyczać miejsca na dysku. Tworzę zainteresowanemu konto"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Czy to musi być zaraz glowanet edition 2010 ? Chce paru znajomym hostować i rozwiązywać problemy zmieniać duperele itd. Taka symulacja zanim coś większego skombinuje ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pawel_15, a czemu glowanet? ;) moze i zrobi krzaka a moze i nie. chociaż nie widać żeby to robił w kierunku zdobywania wiedzy jeśli broni że przed dokumentacją po angielsku..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Ja też bronię się przed dokumentacją w tym języku choć przy minimum wysiłku jestem w stanie zrozumieć 95% tego co tam jest namalowane. Po prostu nie lubie tego języka i nie będę lubiał, mam uraz doń po wszystkich gatunkach szkół i najlepiej mi się czyta dokumentację w języku Polskim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
(...) nie będę lubiał, (...) w języku Polskim.

W języku polskim czasownik lubić w czasie przyszłym, tworzy się poprzez dodanie być w odpowiedniej formie + czasownik lubić w odpowiedniej formie czasu przeszłego w 3 osobie lub w bezokoliczniku czyli będę lubił lub będę lubić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kopaczka

Możesz napisać to pomogę :)

 

Złożyć możesz zlecenie na forum, odnośnie konfiguracji itp itd

 

 

Na tym forum jakbyś poczytał wątki to już masz instalacje apache, ftpd itp

 

 

Wystarczy tylko poszukać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bigsmok

Chce za free hostować znajomym a to z firma to w przyszłości kiedy będę mógł zarejestrować w sądzie itp. A zeby mi ktoś skonfigurował to musze płacić nie wiem 250 - 500 zł a jak narazie nie stać mnie na takie duperele, po prostu chce skonfigurować vps i zrobić konta www / ftp aby postawić forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu na początek wziąłbym jakiegoś resellera, a w międzyczasie uczył się administrowania serwerem u siebie w domu. Nic to nie kosztuje, masz pełną kontrolę i w razie czego możesz szybko naprawić. Bez względu na to, czy wybierzesz instalację Linuxa jako drugiego systemu czy zainstalujesz go na maszynie wirtualnej będzie to lepsze rozwiązanie od VPSa. Nie hostuj niczego na serwerze, na którym uczysz się dopiero podstaw administracji!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bigsmok

co masz na mysli "reseller" na pewno są jakies polskie kursy chociarz trochę, zawsze trza od czego zacząć mam zainstalowanego ubunta nie wiem czy dobrze czy nie. Jakie programy znaleźć etc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
co masz na mysli "reseller" na pewno są jakies polskie kursy chociarz trochę, zawsze trza od czego zacząć mam zainstalowanego ubunta nie wiem czy dobrze czy nie. Jakie programy znaleźć etc.

 

chłopie chociaż jedną rzecz wpisz w google i zobacz co to jest reseller a nie z każdym problemikiem piszesz tutaj, wszystko o co pytasz google ma na 1 stronie. Piszesz tak dziwnie, że ciężko Cię nawet zrozumieć o co Ci chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
na pewno są jakies polskie kursy chociarz trochę, zawsze trza od czego zacząć mam zainstalowanego ubunta nie wiem czy dobrze czy nie. Jakie programy znaleźć etc.

Proszę uprzejmie - kurs "Jak zostać Administratorem w pół godziny":

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

sudo apt-get install php5 mysql apache2

 

Koniec kursu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×