Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

Apache i ftp

Polecane posty

Gość

Witam.

Jako, że trafiłem na pewien problem próbując uruchomić własny serwer - postanowiłem zadać pytanie osobom bardziej doświadczonym ode mnie.

 

Apache działa na standardowym użytkowniku www-data, strona umieszczona jest w katalogu /var/www - czy jest możliwość skonfigurowania albo samego apache albo ftp (używam proftpd, ale zmiana to nie problem), tak by właścicielem wrzucanych plików był użytkownik www-data? Przy aktualnej sytuacji (właścicielem plików jest "konto ftp", jakiego użyto do połączenia) niestety występują błędy podczas uruchamiania skryptów.

 

Ja widzę dwie możliwości na rozwiązanie tego:

1. Apache korzystający z tego samego użytkownika co konto ftp - minusem jest imho problem bezpieczeństwa takiego rozwiazania.

2. UserDir i przerzucenie strony do katalogu domowego użytkownika.

 

Czy ktoś ma jakiś inny pomysł? Czy moje rozwiązania są całkowicie nietrafione?

 

Z góry dziękuję za podpowiedzi (nawet hasłowe + wyszukaj w google :( ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

moze dodać uzytkownika www-data do grupy która jest właścicielem plików na ftp?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dziękuję za odpowiedź.

 

www-data do grupy ftp, czy użytkownika którym łączę się prze ftp do grupy w której jest www-data?

Tylko co w takim wypadku z katalogami o prawach 755? Sama grupa to mniejsze uprawnienia i pytanie czy nie będą zbyt małe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hmm. www-data dodaj do grupy ftp. główny katalog w który jest strona moze chmod 775? i chown www-data:ftp. a pliki w katalogu ze zwykłymi chmodami i właścicielem i grupą ftp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dzięki za podpowiedzi ;)

W międzyczasie znalazłem jeszcze jedną opcję, podzielę się - może komuś się przyda.

Zamiast proftpd możemy skorzystać z pureftpd i skompilować go z opcją "with upload script" (do doczytania w dokumentacji) i stworzyć skrypt zmieniający właściciela plików. Będzie on uruchamiany po każdym wgraniu plików przez ftpa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×