Skocz do zawartości
Michaił

Ile wziąć za rozbudowę aplikacji cennikowej sklepu?

Polecane posty

Witam

Dostałem pewne zlecenie od jednego ze sklepów meblowych. Mają jakąś bazę SQL, za pomocą której wyświetlają na stronce produkty (podział na kategorie, obrazkowy tooltip do każdego produktu). Nie wygląda to jakoś pięknie, bo to nie jest żaden CMS, tylko ktoś pisał skrypt "od zera". Sklep chce rozbudować ten cennik. Mam za zadanie stworzyć cos jak koszyk na zakupy, ale tylko dla prowadzących ten sklep, żeby sobie mogli wybierać produkty do wyceny dla jakiegoś klienta, podać dane dot. odbiorcy i mam z tego później zrobić fakturę wynikową z wydrukiem do PDF.

Pytanie moje brzmi ile za coś takiego mogę sobie zażyczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pytanie moje brzmi ile za coś takiego mogę sobie zażyczyć?

Tyle ile uważasz, że Twoja praca jest warta. Szacujesz sobie mniej więcej czas pracy mnożysz to przez twoją stawkę godzinową i masz wynik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tyle ile uważasz, że Twoja praca jest warta. Szacujesz sobie mniej więcej czas pracy mnożysz to przez twoją stawkę godzinową i masz wynik.

 

Problem w tym, że zawsze takiego typu rzeczy robiło się "dla kolegów w zamian za flaszkę". Nie zajmuję się zawodowo tworzeniem stron, pisaniem skryptów. To tylko hobby i pierwszy raz taką ofertę dostałem.Także żadnej stawki nie mam, nie znam rynku, dlatego pytam o sugestie. Jesli chodzi o czas, to tak z 4 godziny by mi to zajęło, nie więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Problem w tym, że zawsze takiego typu rzeczy robiło się "dla kolegów w zamian za flaszkę". Nie zajmuję się zawodowo tworzeniem stron, pisaniem skryptów. To tylko hobby i pierwszy raz taką ofertę dostałem.

Jeżeli pójdziesz na rozmowę o pracę i Ciebie spytają "Ile by Pan chciał zarabiać?" to odpowiesz "nie wiem, zazwyczaj pracowałem u kolegów w zamian za flaszkę" ? Raczej nie. Musisz znać wartość swojej pracy. Satysfakcjonuje Ciebie 500 zł to zawołaj 500, satysfakcjonuje Ciebie minimum 1000 zł to zawołaj 1000, a może masz potrzebę 10 marnych flaszek to zawołaj 200.

 

 

 

PS. Za mało danych do dokładnej wyceny tej pracy. Podstawa wyceny to dokładny opis słowny projektu z dokładnym zakresem prac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tyle ile uważasz, że Twoja praca jest warta. Szacujesz sobie mniej więcej czas pracy mnożysz to przez twoją stawkę godzinową i masz wynik.

 

a jezeli brak dokladnej specyfikacji lub pojawia sie wiecej niewiadomych to mnozysz jeszcze przez 2,5 i podajesz jako srednie widelki np.

 

- Twoja roboczogodzine wyceniasz na 35 zł

- do wykonania zlecenie, w ramach ktorego jest kilka niewiadomych lub nie ma dokladniejszej specyfikacji, ale srednio okreslasz czas roboczy wykonania na ok. 5 godzin

 

zakres cenowy od: (5hx35zł) 175 zł do: (5hx35złx2,5) 437,5 zł

 

ps. najwazniejsza jest umowa, nic na gebe!!! ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Z jednej strony 35zł to trochę dużo (bo wnioskuję, że skoro robiłeś "za flaszkę" to nie mamy do czynienia z otrzaskanym programistą z 5-letnim doświadczeniem, który zrobił masę profi projektów - zachłanność Polaków trzeba też czasem wstrzymać...), a z drugiej ja np. nie lubię rozliczać rzeczy godzinowo... bo np. dlaczego mam mieć płacone mniej, skoro pracuję bardziej efektywnie?

 

Swego czasu, gdy współpracowałem z jedną firmą i trzeba było zrobić katalog z importem obrazków, taki cennik "wewnętrzny" z logowaniem, przeliczaniem cen z VAT i bez, jeden freelancer wziął tysiaka na łapę... i myślę, że o ile dla szaraczka to sporo, to jeśli firmie zależy, jeśli dobrze zrobione i jeśli to będzie usprawniać działanie firmy i pośrednio firma przez to skorzysta i zarobi jeszcze na tym... to warto.

 

Umowa podstawa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Robiąc cokolwiek weź pod uwagę poprawki do tego co zrobiłeś oraz że wcale tak łatwo może nie być nanieść poprawki.

Często firmy zamawiają coś nie precyzują a później chcą mieć cuda zrobione "bo one myślały że to będzie" - oczywiście w cenie na którą się umawiałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie lubię rozliczać rzeczy godzinowo... bo np. dlaczego mam mieć płacone mniej, skoro pracuję bardziej efektywnie?

jeli pracujesz bardziej 2x efektywniej, to Twoja roboczogodzina jest warta 2x wiecej

(np 2x35=75) ;)

 

Robiąc cokolwiek weź pod uwagę poprawki do tego co zrobiłeś oraz że wcale tak łatwo może nie być nanieść poprawki.

Często firmy zamawiają coś nie precyzują a później chcą mieć cuda zrobione "bo one myślały że to będzie" - oczywiście w cenie na którą się umawiałeś.

do kazdej uslugi trzeba przygotowac specyfikacje.

 

jesli zlecenie jest male to wystarczy prosty opis funkcjonalnosci.

 

Ed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@Edart: włącz kalkulator, bo coś Ci mnożenie przez 2 nie wyszło ;)

 

Mow mi Ednet :)

 

Faktycznie pomylilem sie i wyjasniam ze prawidlowy wynik powiniene wyniesc 70 :)

 

 

Ed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sorki, ślepak ze mnie... też się jeszcze chyba nie obudziłem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no dobrym nawykiem jest do umowy dołacząć specyfikacje programu zatwierdzoną przez zlecającego. potem za miesiąc po napisaniu softu nie bedzie kombinował.. a może jeszcze to, a moze to.. a tamto zmień.. Możesz ewentulanie umieścić w umowie ilość bezpłatnych poprawek itp. a jakieś dodatkowe rzeczy oczywiście płatne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

do postu powyżej:

 

*dobrą specyfikację projektu

 

Bez tego jak i bez umowy ciężko cokolwiek zaczynać. Jak nie ma specyfikacji to takową zrób, wylicz ile czasu co zajmie, ile chcesz za godzinkę i masz wynik. Tylko nie podchodź zbyt optymistycznie i dolicz jeszcze czas na poprawki i kontakt z klientem, czasami trafia się tak, że klient pisze co godzinę, albo nawet częściej.

 

Przejrzyj bazę, czy da się łatwo dodać ceny produktów. Dane klienta to nic trudnego, do autoryzacji powinieneś już coś mieć, a wydruk do pdf jeśli tego nie robiłeś to przejrzyj jak się to robi i policz np. 8 godzin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bo wnioskuję, że skoro robiłeś "za flaszkę" to nie mamy do czynienia z otrzaskanym programistą z 5-letnim doświadczeniem, który zrobił masę profi projektów

Jeśli chodzi o mnie, to mam 18 lat, jestem w średniej, wielkich projektów żadnych za sobą nie mam, tylko luźne doświadczenia typu CMS dla szkoły, wizytówki (mało kodu), no i te różne poprawki dla kolegów (najczęściej poprawka kodu pod validator i pod IE, żeby wszystko wyglądało tak samo) :-), więc to byłby ten mój poważniejszy pierwszy raz.

 

Niektórzy prosili o szczegóły zadania, żeby dokładnie pomóc mi wycenić taka pracę:

Istnieje baza SQL w której są 2 tabele: kategorie (pola: id, nazwa), produkty(pola:id,nazwa,cena,rodzic,tooltip).

Mam dodać następujące funkcjonalności:

-możliwość dodania składowych produktu na stałe do cennika (przykład- w cenniku mam produkt o nazwie szafka, mam przyporządkować do niego produkty szuflada 5 sztuk oraz konstrukcja 1 sztuka);

-zbudowanie aplikacji do wyceny (wybór produktów z cennika do zamówienia, automatyczny wybór składowych produktu i przemnożenie ich do zamówienia na podstawie wprowadzonej ilości kompletów, wydruk zamówienia do PDF korzystając z szablonu przesłanego przez sklep, stany zamówienia [zrealizowano/oczekiwanie na wpłate...], historia zamówień, wprowadzanie danych klientów do bazy).

 

Ma to w całości ładnie wyglądać (dostałem szablon od grafika z tego sklepu), i np. te automatyczne przeliczenia mają się dokonywać bez przeładowań. Czyli w użyciu będzie PHP, SQL, HTML, CSS i JS. Patrząc na stronę sklepu, podejrzewam, że w wymaganiach mogą się pojawić efekty graficzne znane np. z jQuery.

 

Z racji tego, że jeszcze się uczę, nie prowadzę działalności gospodarczej. Jak rozwiązać kwestię umowy? Gdzie mogę znaleźć wzór? Co muszę zrobić w US, żeby takie umowy móc zawierać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ma to w całości ładnie wyglądać (dostałem szablon od grafika z tego sklepu), i np. te automatyczne przeliczenia mają się dokonywać bez przeładowań. Czyli w użyciu będzie PHP, SQL, HTML, CSS i JS. Patrząc na stronę sklepu, podejrzewam, że w wymaganiach mogą się pojawić efekty graficzne znane np. z jQuery.

 

Z racji tego, że jeszcze się uczę, nie prowadzę działalności gospodarczej. Jak rozwiązać kwestię umowy? Gdzie mogę znaleźć wzór? Co muszę zrobić w US, żeby takie umowy móc zawierać?

Umowa o dzieło (autorska - 50% koszt przychodu), firma odprowadza podatek i potem daje Ci PIT-a.

 

Co do samej pracy to mam takie dziwne przeczucie, że zajmie Ci to dużo czasu a do tego klient za jakiś czas poszuka kogoś z doświadczeniem do poprawek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

niekoniecznie, wszystko wygląda dosyć przyjemnie i prosto, chociaż poprawiałem już prostsze do wykonania rzeczy.

 

no może zależnie od tego jak chcą mieć dodawanie do koszyka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Co do samej pracy to mam takie dziwne przeczucie, że zajmie Ci to dużo czasu a do tego klient za jakiś czas poszuka kogoś z doświadczeniem do poprawek.

 

mysle dokladnie tak samo. To zadanie (niemal jak każde inne) można wykonac w sposób prosty lub bardziej rozbudowany.

Twój klient bedzie raczej wymagający (projekt od ich grafika, jquery) więc podaj zawyżoną kwotę bo zlecenie zajmie Ci więcej czasu niż planowales.

 

Masz troche małe doświadczenie na tego typu zlecenia, podejrzewam że bedziesz się uczył w czasie pracy.

 

O jakich widełkach cenowych myślisz?

 

 

Ed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×