Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
bimki

dobra konfiguracja pod aplikacje na Tomcata

Polecane posty

witam,

 

chciałbym mieć następującą konfigurację:

1) serwer, na ktorym bedzie apache (jako load balancer) i chyba nic wiecej. A wiec malo RAMu.

2) serwer bazodanowy mySQL (okolo 1GB RAM) + około 150GB dysku

3 i 4) serwery z zainstalowanym kontenerem Tomcat (okolo 1-1.5GB RAM kazdy + max 50GB dysku kazdy, zeby moc skladowac logi)

 

do serwera 2 dostep tylko z 3 i 4 (bezposredni dostep ze swiata do bazy danych niemozliwy)

dostep do 3 i 4 tylko poprzez serwer 1 (load balancing - mod_jk)

 

potrzebuje wiec maszyny, ktora będzie miała około 4-6GB RAMu.

 

pytania:

1) czy konfiguracja o jakiej pisze jest wg Was dobra - tzn czy nie lepiej zrobic to jakos inaczej? Moze zamiast dedyka lepiej kupic 4 VPSy?

2) czy da sie zrobic to wszystko na jednym dedyku, ktory bedzie mial 4 adresy IP?

3) ile moze kosztowac dedyk, ktory będzie dobry do takiego rozwiązania?

 

pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

da się zrobić, myśle że taki EQ4 z hetznera byłby odpowiedni. no na mysqla przeznaczyłbym więcej ramu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

może i racja z tym RAMem dla mySQLa

 

da się zrobić, myśle że taki EQ4 z hetznera byłby odpowiedni. no na mysqla przeznaczyłbym więcej ramu.

 

fajna oferta, ale zagraniczna - slyszalem, ze hetzner ma cienkie pingi... nie ma czegoś takiego w Polsce? Bo parametry/cena są super.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY
slyszalem, ze hetzner ma cienkie pingi

 

D:\Users\Administrator>ping hetzner.com

 

Pinging hetzner.com [213.133.107.241] with 32 bytes of data:

Reply from 213.133.107.241: bytes=32 time=30ms TTL=54

Reply from 213.133.107.241: bytes=32 time=34ms TTL=54

Reply from 213.133.107.241: bytes=32 time=29ms TTL=54

Reply from 213.133.107.241: bytes=32 time=31ms TTL=54

 

Ping statistics for 213.133.107.241:

Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),

Approximate round trip times in milli-seconds:

Minimum = 29ms, Maximum = 34ms, Average = 31ms

 

rzeczywiście cienki ten ping :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rzeczywiście cienki ten ping :)

Było już wałkowane z milion razy na tym forum w kwestii pingów z sieci TPNET do Hetzner'a.

Można łatwo sprawdzić samemu: Looking Glass TPNET, LG sieci Crowley, LG GTS Energis. (podlinkowałem odpowiednio- wystarczy kliknąć i "delektować się" wynikami polecenia traceroute).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

widze że temat zszedł na pingi.. chciaż pingi do nich nie są takie straszne

 

bimki, w Polsce ciężko o taką konfiguracje w takiej cenie, a pewnie nawet nie jest możliwe otrzymanie takiego czegoś..

patrzałeś na oferte OVH? EG BestOf/EG AMD? z 8 gb ramu byłoby dobrym rozwiązaniem dla Ciebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie, nie chce, zeby temat schodził na pingi - to później, jak już będę szukał dostawcy :)

 

Na razie interesuje mnie to, czy tak właśnie się to robi - czy tak dzieli się serwer dedykowany i czy to wlaśnie dlatego dostaje się kilka adresów IP?

 

A jeśli chodzi o tego niemieckiego hetznera, to oni skonfigurują mi dokładnie taką konfigurację (tzn. przyporządkują 4 maszynom wirtualnym takie zasoby o jakie poproszę?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

bimki, ty kupujesz sobie serwer dedykowany. i robisz na nim co chcesz :) to już od Ciebie zależy jak go skonfigurujesz. możesz podpiąć kilka adresów do serwera i wykorzystać je.

Powiedz jeszcze czy w tych kontenerach będzie ta sama aplikacja? Bo pisałeś że chcesz użyć loadbalancera. Przy mocnej maszynie raczej bym nie rozbijał tego na 4 różne, tylko zrobił wszystko na jednej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ta sama aplikacja na 2 nodach.

Muszą być minimum dwa - jeśli na jednym coś padnie (np OutOfMemory) to druga maszyna przejmuje cały ruch, a ja restartuję pierwszą.

klastrowanie jest potrzebne, ponieważ z doświadczenia wiem, że aplikacje tego typu nie potrzebują mocy procesora więcej niż 20% (a najczęściej około 10%), za to potrzebny jest ram. Ta sama maszyna sklastrowana obsłuży więcej requestów niż jeden mocny nod...

 

Btw. Zastanawiam się też nad przetwarzaniem w chmurze (np. http://code.google.com/intl/pl/appengine/), ale nie wiem jak to działa i czy jest opłcacalne i stabilne (to wszystko to chyba dość nowe wynalazki)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak właśnie myślałem, że będzie chodzić Ci bardziej o ram ;)

to może dwa serwery w ovh z ramem min 4 GB? tak myśle, że do tego replikacja mysql między tymi dwoma serwerami. no a na loadbalancera coś niewielkiego, jakiś kimsufi, lub SP mini. ewentualnie SP Mini na baze i loadbalancera. no i np BestOF na kontenery tomcata.

 

#edit:

a co do przetwarzania w chmurze to się nie wypowiem, bo nie poruszam sie w tym temacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hmm - na tym bestof za 419zl w sumie dałoby się wszystko naraz postawić.

Jest to dość podobna konfiguracja do Hetzner'a z 8GB RAMu.

 

Ale coś mi nie pasuje z tymi dedykami.

Tutaj mamy również Quada, mniej RAMu a cena 2x większa (http://www.nq.pl/serwery-dedykowane), więc przypuszczam, że w czymś ważnym oferta bestof musi być gorsza...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ale coś mi nie pasuje z tymi dedykami.

Tutaj mamy również Quada, mniej RAMu a cena 2x większa (http://www.nq.pl/serwery-dedykowane), więc przypuszczam, że w czymś ważnym oferta bestof musi być gorsza...?

W NQ to sprzęt typowo serwerowy (procesor Xeon, płyta i chipset też serwerowe), KVM, itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
różnica w cenie 2x

a różnica w wydajności/jakości również jest taka duża?

 

Wydajność - można się kłucić :) po prostu jest stabilniej :) wszystko zależy do czego chcesz wykorzystać maszyne. Ja Ci polecić od siebie mogę Nephax ( http://nephax.com/serwery ), jest troche taniej niż w NQ :) a dokładniej Dell R200 z 8GB ram w nephaxie kosztuje 2x mniej niż w NQ (biorąc pod uwagę transfer, który jest w NQ drogi)  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ale to i tak sporo drożej niż ovh ;)

 

na razie nie szukam jednak konkretnego dostawcy (aplikacja się dopiero projektuje), ale chcę wiedzieć ile mniej więcej muszę mieć miesięcznie.

 

Na razie wniosek mam taki:

50EUR lub 419 na maszynę z 8GB RAMu (ovh lub hetzner lub coś podobnego)

a jeśli maszyna okaże się słaba (za kilka lat jak moja aplikacja będzie super znana hehe :) ) to trzeba będzie dać już 800zł+ miesięcznie, choć wydaje mi się, że to nie będzie konieczne...

 

pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×