Skocz do zawartości
Mich@ł

Jeden serwer zamiast trzech [opłacalone?]

Polecane posty

Obecnie posiadam 3 serwery dedykowane 2xc2d 2GB RAM i 1x Quad Core 4GB RAM. Zastanawiam się co jest bardziej opłacalne pod względem wydajności, pozostać na 3 osobnych maszynach czy przejść na jedną i7 920 i 12GB RAM (i7-4T z oferty kimsufi)?

 

 

Mam pewne pomysły a konkretniej aby na takim serwerze i7-4T zrobić wirtualizacje i postawić 2-3 oddzielne środowiska i aby każde korzystało z osobnego dysku twardego ew jeden system i rozłożenie obciążenia dysku na 4 dyski (2 dyski dla MySQL i 2 dla plików).

 

Posiadam licencje na panele DA i tu moje pytanie czy można rozłożyć bazy danych na 2 dyski [tak samo pliki]?

 

Z góry dzięki za podpowiedzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jesli chcesz uzyc ip load balancing to pliki synchronizujesz rsync'iem a co do mysql to robisz replikacje, jest wiele artykulow na temat replikacji mysql np: http://www.kitek.pl/2008/02/20/mysql-replikacja/

 

3 serwery w load balancing to duzo plusow bo masz rozlozenie zasobow na dyski, procesor, ram + jak jeden padnie to 2 pozostale chodza, jedyne co moze isc zle to tylko usterki software.

 

Gdy przejdziesz na jedna maszyne i nie masz zapasowej to downtime bedzie za dlugo trwal zanim wymienia ci dysk i dokonasz konfiguracji + potem odtwarzanie z backupow - to trwa multum czasu, nie sadzisz? :)

 

W OVH jest dobrze jesli zmienisz swoja infrastrukture na taka, ze w razie awarii nie obchodzi cie jak dlugo beda ci pomagac, majac zapasowy serwer badz 2-3 z ip load balancing mozesz zaoszczedzic wielu nerwow i nie stracic klientow :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie Fado chyba ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Autorowi chodziło zupełnie o cos innego i tak sie składa ze od wprowadzenia nowej oferty ovh oraz hetzner rowniez zastanawiam sie czy taka optymalizacja kosztów ma sens (bo tez mam 3 serwery ktore chetnie zmiescil bym na 3 vps na mocnym dedyku).

 

 

Wg. mnie jest to bardzo opłacalne ale problem jest z ewentualnymi awariami lub odłaczeniem serwera przez ovh. Pada 1 serwer padaja wszystkie vpsy utrzymane na nim.

 

Co do dysków to wg. mnie jak kazdy z 3 vps bedzie pracowac na osobnym dysku to nie beda sobie przeszkadzac i ładnie sie to rozłoży a np. na 4 ostatnim dysku backup:)

 

 

Moze jakis raid 0 ?? np. zeby w jednym systemie rozlozyc pliki + mysql na 2 dyski a do tego dla bezpieczenstwa raid 1 (mysle ze tak sie da skonfigurowac)

 

W nowej ofercie kimsufi nie podoba mi sie mała ilosć adresów IP i wygurowana cena za zakup kolejnych adresów bo 4 adresy to za mało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zawsze można zastosować jakiś matrix raid by sensowniej podzielić dyski, ale od razu uprzedzam - ja tylko o nim czytałem, nie widziałem go w działaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W nowej ofercie kimsufi nie podoba mi sie mała ilosć adresów IP i wygurowana cena za zakup kolejnych adresów bo 4 adresy to za mało
W starej ofercie były 2 IPki na serwer więc nie jest źle :)

 

juvenito, a co jest złego w dedykach z OVH :>? Ogólnie przymierzając się do zmiany serwerów patrze głównie na opłacalność [cięcie kosztów].

 

Myślałem też ew o czymś takim że 3 VPSy i taka konfiguracja:

Dysk 1 - MySQL pierwszy VPS

Dysk 2 - pliki pierwszy VPS + MySQL trzeci VPS

Dysk 3 - MySQL drugi VPS

Dysk 4 - pliki drugi VPS + pliki trzeci VPS

 

VPS1 i VPS2 byłby by mocniej obciążone z uwagi na to że posiadały by duża ilość baz MySQL dlatego też osobne dyski. Trzeci VPS mniejszy pod normalne stronki.

 

I backup wysyłany by był na serwer ftp OVH (jak widzę jest darmowe konto backup) ew na jeden mniejszy serwer kimsufi np 2XL.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W starej ofercie były 2 IPki na serwer więc nie jest źle :)

 

Ale mozna bylo sobie dokupic kolejny za 4 zł netto a tutaj juz nie widze takiej propozycji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×