Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
SPAP

Subdomeny: własne i wydelegowane - parę pytań

Polecane posty

Wiem, że było już o tym wielokrotnie, ale chciałbym się dopytać i upewnić :)

 

1. Jeśli chcę wydelegować subdomenę na wskazany adres DNS (inny niż ten, do którego jest przypisana domena), wówczas muszę podać przynajmniej jeden serwer NS (lepiej dwa). Jak ten serwer (serwery) ma być skonfigurowany, żeby wszystko działało? Czy jego administrator musi dokonać odpowiedniego wpisu? Jeśli tak to jakiego? Są różne serwery, które udostępniają dns za darmo (np. http://freedns.sgh.waw.pl), ale żeby z nich skorzystać też trzeba odpowiednio coś w nich zmodyfikować?

 

2. U siebie muszę uwtorzyć rekord NS dla wybranej subdomeny. Wpisać hostname czyli nazwę subdomeny, wartość rekordu i dodatkową wartość rekordu czyli ten serwer(y) zewnętrzny DNS. Tak?

 

3. Jeśli u siebie tworzę subdomenę na własnych DNSach (tych do których przypisana jest domena), to czy jako jej katalog (tam gdzie wskazuje) mogę podać stronę www na innym serwerze czy tylko na swoim a na inną stronę www odsyłać TYLKO przez przekierowanie?

 

Z góry dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na NSy wskazujesz DOMENĘ, nie subdomenę. Najlepszym rozwiązaniem dla subdomeny jest wykonanie czegoś takiego:

1. Podpinasz domenę (np. domena.pl) pod jakieś NSy i konto na serwerze (przyjmuję, że na serwerze jest jakiś sensowny panel administracyjny, pozwalający edytować wpisy DNS).

2. Na drugim serwerze tworzysz konto dla poddomeny (np.sub.domena.pl).

3. Na pierwszym serwerze (tam, gdzie podpięta jest domena.pl) dodajesz wpis A do DNSów, zmieniając adres IP na adres drugiego serwera.

Przy serwerach z DA, WHM itp. jest to dziecinnie łatwe i każdy może zastosować tę sztuczkę w 5 sekund. Jeśli nie masz dostępu do wpisów DNS na serwerze, poproś admina serwera, zrobi Ci to od ręki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Na NSy wskazujesz DOMENĘ, nie subdomenę.

Najlepszym rozwiązaniem dla subdomeny jest wykonanie czegoś takiego:

1. Podpinasz domenę (np. domena.pl) pod jakieś NSy i konto na serwerze (przyjmuję, że na serwerze jest jakiś sensowny panel administracyjny, pozwalający edytować wpisy DNS).

To jasne.
2. Na drugim serwerze tworzysz konto dla poddomeny (np.sub.domena.pl).
Tworzysz konto? Zakładając, że dysponujesz jakimiś panelem, np. DA lub CP jak utworzysz konto dla subdomeny, skoro domena jest na DNSach innego serwera? Chyba, że tworzysz konto dla subdomeny jakby to była domena.

 

Moje zasadnicze pytanie dotyczy właśnie tego wątku. Czy wystarczy na drugim serwerze utworzyć konto dla domeny (w tym wypadku subdomeny) czy coś jeszcze trzeba zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To jasne.

Tworzysz konto? Zakładając, że dysponujesz jakimiś panelem, np. DA lub CP jak utworzysz konto dla subdomeny, skoro domena jest na DNSach innego serwera? Chyba, że tworzysz konto dla subdomeny jakby to była domena.

 

Dokładnie tak to robisz w DA dodajesz po prostu domenę o nazwie sub.domena.pl i to działa. To że DNS jest na innym serwerze nie ma znaczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oooo teraz skumałem i przetestowałem. Zakładam konto, dodaję subdomenę a na serwerze gdzie jest domena dodaję do jej wpisów NS adresy DNS serwera, na którym dodałem subdomenę. Jasne. Dziwne, że tak oczywistej rzeczy nie mogłem zrozumieć. Wszystko przez to, że pomyliłem domenę z subdomeną. Jeśli zakładam konto na jakimś serwerze i piszą mi "dodaj nową domenę" to nie przyszło mi do głowy, że może to być również subdomena :) Dobrze więc zrobiłem, że dopytałem!!!

 

No to jeszcze tylko powiedzcie mi odnośnie punktu 3. Załóżmy, że kolega prosi mnie abym założył mu subdomenę i utrzymywał ją na tych samych DNSach na których jest moja domena. Po zrobieniu tego subdomena wskazuje na katalog na tym serwerze gdzie mam domenę. Ale kolega ma stronę www na innym serwerze, na którym jednak nie może założyć konta i dodać tej subdomeny. A więc czy jedynym wyjściem jest prostackie przekierowanie? Czyli po wywołaniu subdomeny serwer albo skrypt php przekierowuje na stronę www na innym serwerze (z maskowaniem lub bez). Czy można to zrobić jakoś inaczej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×