Skocz do zawartości
Shk

Co robić aby Windows XP działał lepiej...

Polecane posty

Witam,

Tak jak w temacie :

Co robić aby Windows XP działał lepiej...?

Jakie prowadzić "zabiegi" co mieć zainstalowane?

Dodam że mój komputer ma około 7 lat,

Pentium 4 1,6Ghz, 512 RAM, 80gb, GeForce 2Ti 64mb

Z góry dzięki za wasze wypowiedzi.

Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Usuwanie antywirusa to jest największa głupota... Po prostu LOOL.

Zintegruj z obrazem systemu sp3 + najnowsze poprawki, usuń zbędne programy, oraz, a właściwie przede wszystkim usługi + wyłącz upiększacze systemu, przenieść pagefile na osobną partycję. Potem zainstaluj lekkiego antuwirusa = polecam moją stopkę - nie wierzysz - poczytaj w sieci. Zainstaluj firewalla, zrezygnuj z pracy na koncie administratora, zacznij pracować na koncie z uprawnieniami użytkownika. Do tego lekka przeglądarka, instalacja programów z rozwagą - tak tak. Czyszczenie systemu co jakiś czas - tyle. U mnie połowę słabszy sprzęt hula już drugi rok i nie ma problemu z nim.

 

Zawsze możesz też zainstalować np. Debiana + LXDE.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na moim core 2 duo 3,2Ghz, 4GB ram, dobrej karcie i dysku włącza się ze 2 minuty, więc nie narzekaj przy takim sprzęcie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bo XP (jądro) nie był przystosowany do takiego sprzętu? Z resztą, system ma się szybko włączać czy pracować wydajnie? Zainstaluj Windowsa 7 x64 i się ciesz.

 

Dla mnie i tak najlepszym systemem z rodziny Windows pozostają 2000 i 2003 - odpowiednio zmodyfikowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj 2K, albo przerób 2003. Najlepsze, najstabilniejsze. 2K to praktycznie XP bez zielonych dupereli i z wyglądem 98

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zainstaluj 2K, albo przerób 2003. Najlepsze, najstabilniejsze. 2K to praktycznie XP bez zielonych dupereli i z wyglądem 98

Oj mylisz się grubo. Oba inaczej zarządzają pamięcią, są zbudowane na innych jądrach - XP to niby pachtowane jądro 2000 ale jednak znacznie się różni. NIe wszystkie programy przeznaczone dla XP da się zainstalować na 2000. Poczytaj o różnicach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zintegruj z obrazem systemu sp3 + najnowsze poprawki

To znaczy? Mam zainstalować system jeszcze raz tylko z najnowszej płytki?

Wyprzedzam Wasze pytania : System mam ORYGINALNY ale płytkę mam jakoś sprzed kilku lat.

Początkowa wersja. bez żadnych SP.

 

System nie jest zmodyfikowany. Nawet tapety z oryginalnej nie zmieniłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@JarekMk

Przestaniesz się mądrować?

...

 

Hmm tak naprawdę to jest takie mądrowanie wyczytane na dobreprogramy.pl :)

Jeśli zagłębić by się w szczegóły o których Jarku piszesz to nie będziesz mieć o nich pojęcia :)

 

Ja sobie zawsze robię usługi/rejestr/wizualizacja i nie mam problemów z XP ani nawet z Vistą, nie wydaje mi się aby dobrym rozwiązaniem była instalacja i tuningowanie (umówmy się głównie wyłączanie zabezpieczeń i włączanie usług które nie są dedykowane dla tego systemu) 2003 i podobnych miało jakikolwiek sens ...

 

p.s. dobre zarządzanie, zasadami, usługami oraz uprawnieniami to podstawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

No to teraz będzie parę słów ode mnie. Po prostu user od kilkunastu lat.. żaden programista albo szef "młodej obiecującej firmy hostingowej"... podpowiadam dołożyć RAMu do minimum 1GB, a może i do 2? Na szrocie powinno dać się znaleźć (albo od znajomego, który zmienia kompa na nowego)? Można pomyśleć nad lepszą kartą graficzną, żeby te kodeki jednak ładnie "jechała" a i może pograć będzie można w najznakomitsze klasyki? heh

 

Na pewno lepiej zostać przy XP, bo to jednak "jedyny, obowiązujący we wszechświecie" system, nie oszukujmy się.. no a w międzyczasie zbierać chyba jednak... tylko potem nie kupić jakiejś głupoty, a ciekawy przyszłościowo system (bo ten Pentiak to jest chyba z takiego okresu, gdy się wszystko normowało.. dzieciaki zachłysnęły się nowym Pentiumem, sprawa akceleratorów nie była do końca rozegrana.. chyba to ta chwila walki DDR i DDR2, AGP / PCIEx.. itd... może warto rozważyć jednak zmianę na coś innego? coś z tego wykorzystać, trochę rzeczy dokupić...

 

Tylko uwaga, tak doedytuję... jeśli jednak zdecydujesz się zbierać na nowy, to może też weź części, z których złożysz kompa, że potem za 2 lata będą na niego te części, które teraz są najpopularniejsze na rynku.. że wiesz, heh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja też jakoś nigdy nie miałem problemu z wydajnością żadnego z windowsów czy to z 2000, xp czy nawet VISTĄ (mam już rok bez formatowania i działa tak samo jak na początku po instalacji- o wiele wydajniejsza niż XP). Podstawa to nie robienie śmietnika, a jak już jest takowy to trzeba go ładnie wysprzątać :-)

 

 

Pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Na takim komputerku usuń antywirus, nie potrzebnie muli.

Słuchajcie dalej takich rad..

 

A tak na serio to 7 lat to trochę dużo, ale ciesz się że nie musisz instalować systemu 17h na starociach :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@juvenito - Ty dla mnie spaliłeś się już rada o odinstalowaniu antywirusa więc podobne rady chyba nie mają sensu. Wole się mądrować niż dawać takie spalone rady...

@najdmen - akurat mam pojęcie :) Tyle razy dopasowywałem do siebie Windows XP, że chyba nie ma drugiego marudy co by każdy szczegół poprawiał... Choć jest to nie zgodne z licencja wg M$.

 

Ważne aby system dopasować do siebie - tak jak wszystko, kupujesz za duże buty i nosisz mimo to?

 

Do autora http://www.google.pl/search?hl=pl&q=wi...indows+xp+integ + na prawdę trzeba przemyśleć z czego się korzysta, co używa i tylko to zainstalować, reszty się pozbywając.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@juvenito - Ty dla mnie spaliłeś się już rada o odinstalowaniu antywirusa więc podobne rady chyba nie mają sensu. Wole się mądrować niż dawać takie spalone rady...

 

Oj, no znowu nie przesadzajmy... Niektóre wynalazki na świecie są na tyle dobre, że bezpieczniej nie mieć żadnego. Ja przykładowo przez 4 lata nie korzystałem z żadnego antywirusa i nic się nie działo, a teraz korzystam i to niby z dobrych, a na dniach next format i teraz daję sobie spokój na kolejne lata. Nie róbmy rewelacji, jeśli umie się korzystać z komputera to antywir nie jest potrzebny :P

 

@najdmen - akurat mam pojęcie :) Tyle razy dopasowywałem do siebie Windows XP, że chyba nie ma drugiego marudy co by każdy szczegół poprawiał... Choć jest to nie zgodne z licencja wg M$.

 

Poprawiał? a co Ty programistą jesteś ze źródełkami windowsa? :P Poprawianie to w Twoim przypadku złe słowo, nie rób z siebie wielkiego cudotwórcy, bo umiesz korzystać z paru programików znalezionych w google :)

 

A teraz odnośnie tematu:

Ja mam zainstalowanego XP SP2 na starym laptopie dell, 128MB ram, procesor 800MHz z tego co pamiętam i dysk 10GB. Standardowa instalacja XP, 0 cudowania, 0 poprawek, 0 aktualizacji - po prostu prosto z płytki zainstalowany... Podłączony jest poprzez wlan na PCMCIA z routerem i chodzi dobrze. Nie ma reguły ale kombinowanie nie zawsze jest dobrą rzeczą :) zresztą mam odpaloną viste na lapku z 2GB ram (co w przypadku visty jak niektórzy sądzą to niewiele), wcześniej na tym samym laptopie miałem win serv 2008 x64 - obydwa systemy chodziły rewelacyjnie, nie miałem powodów by narzekać :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

juvenito.. z całym szacunkiem, ale na jakim g.. pracujesz w pracy, skoro się z Kasperskim męczysz? Nawet u mnie w rodzinnym domu na Athlonie tym jednordzeniowym z 768MB RAM i dyskiem 120 ładniutko działa.. oczywiście wiesz.. Firefox, Winamp, GG i koniec.. no ale przecież nie oczekujmy cudów po dziadkach..

 

inna sprawa, że chwilami jakieś dziwne rzeczy opowiadasz ; ) może papier toaletowy to też bezużyteczna rzecz, wymyślona, aby zdzierać kasę? : )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra zostałem po prostu osłabiony jak tylko się da... Faktycznie antywirusy nie są potrzebne, lepiej weekendami siedzieć i formaty robić - tak jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dobra zostałem po prostu osłabiony jak tylko się da... Faktycznie antywirusy nie są potrzebne, lepiej weekendami siedzieć i formaty robić - tak jest.

 

Jak to ktoś wyżej napisał - nie mądruj się. Nie posiadam antywirusa, a ten system mam odkąd zakupiłem tego PC. Czyli ponad 1.5 roku temu!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No to braw dla Ciebie, jak bym się tak nie chwalił na forum komputerowym...

Przy zachowaniu odpowiednich polityk bezpieczeństwa jak najbardziej da się obyć bez aktywnego rezydentnego monitora antywirusowego, który taki sprzęt dosyć skutecznie zamula - tu się nie oszukujmy.

 

Ale jeśli już radzić takie coś - to wyłączenie ochrony rezydentnej i wtedy obowiązkowe pełne skanowanie komputera gdzieś tak raz na tydzień.

Plus obowiązkowo skanowanie każdego przyniesionego pendrive/cd/dvd || skanowanie komputera po użyciu czegoś takiego.

 

Co do konfiguracji takiej, aby jako tako działało: rozejrzenie się za jakąś lekką przeglądarką WWW, zalecane wycięcie Flasha - bo on skutecznie potrafi zamulić nawet Dual Core'a, klient IM jakiś lekki, bo NoweGG też muli.

Pozbycie się wszystkiego, co zbędne, a jest autouruchamiane (na prawdę GUI do myszki nie jest potrzebne... a bajt po bajcie się uzbiera tej pamięci B) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

juvenito aaaaaaaa... Celeron : ) to wszystko wyjaśnia... ostatnio zmieniłem 2 osobom (w tym mojej kobiecie) Celki na Athlony jednordzeniowe (żeby najniższym kosztem dołożyć RAM i grafikę i dyski i takie tam) i normalnie jak przesiadka z 386 na Pentiaka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, celerony owszem stare nie są rewelacją, ale np. ja korzystam z celeron'a T1400 w jednym laptopie (64-bit, 2x1.73GHz) i chodzi bez zarzutu B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Celeron to Celeron, z wyjątkiem chwili na samym początku, gdy w porównaniu do staruńkich AMDków rzeczywiście były sensownym rozwiązaniem, to ostatecznie to przecież typowo biurowy sprzęt dla "pani Jadzi z sekretariatu".. że Word.. i tyle, bo GG już zamula ; )

 

Sam się zdziwiłem jak sprzęt był nie do poznania po zmianie z Celka na Athlona.. a niby nie był to jakiś super skok..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja aktualnie posiadam komputer Celeron D 2,6 ghz , 1 gb ram 64 mb graf. 80 dysk , windows xp sp3 i wszystko pięknie śmiga (prócz nowszych gier :D

Posiadałem też ściętą wersję visty, chodziło nawet ładnie (tinyvista)

Niedawno też testowałem windows 7 a tym sprzęcie i wszystko działało pięknie prócz (gier i filmów flash na pełnym ekranie..youtube itd.)

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×