Skocz do zawartości
nvu

Jaki linux na początek

Polecane posty

Witam , mam takie pytanko jakiego linuxa wybrać na początek ? mam obecnie wina na kompie i chce jeszcze linuxa w***ać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak debian to raczej testing. bardziej "świeży". kumplowi kiedyś zainstalowałem Fedore. i używa jej do tej pory. Możesz też spróbować kilka dystrybucji Debian/Ubuntu/Fedora/Suse. Poczytaj o nich i zdecyduj co pierwsze :lol: bo może się okazać że nie znajdziesz za pierwszym razem linuxa dla siebie. Ja osobiscie polecam gentoo, ale to na wyższym stopniu wtajemniczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2.6.30 wydaje się być dobrym wyborem.

 

Po kiego grzyba podajesz wersje vanilia kernel? Zdecydowanie NVU nie o to pytał i nie wiem co chciałeś pisząc tak kompletnie nie na temat...

 

Co do systemu dla początkujących ... zależy czego potrzebujesz.

Jak chcesz mieć totalnie łatwo + całkowicie desktopowe środowisko to brałbym Ubuntu.

Ale jak nie masz jakiejś mega maszyny i lubisz slackware i w ogóle xfce lover ... to bierz Kasie! (KateOS)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

...a jak chcesz się pobawić w symulację webserwera, to bierz CentOS, obecnie najpopularniejszy Linuch webserwerowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
(...) to bierz CentOS, obecnie najpopularniejszy Linuch webserwerowy.

A z jakie źródło podaje takie informacje ?

 

@nvu

jak chcesz mieć bezproblemowo działającego desktopa to ubuntu (mi na laptopie bezproblemowo działa) zresztą jak chcesz tam odpalać serwery tez się nada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Temat stary i większość powie, że Ubuntu/Debian.

 

2.6.30 wydaje się być dobrym wyborem.

boże...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bierz Ubuntu.

Zainstaluj - zdecyduj.

Jak się nie spodoba - zmień na coś innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Po kiego grzyba podajesz wersje vanilia kernel? Zdecydowanie NVU nie o to pytał i nie wiem co chciałeś pisząc tak kompletnie nie na temat...

 

Moje trzy grosze...

Niedawno Stallman indoktrynował w Krakowie, że Linux to kernel, GNU/Linux to system operacyjny, a dystrybucja to Debian GNU/Linux. I zdecydowanie się z tym zgadzam, ponieważ większość rzeczy w naszym systemie jest ze stajni GNU.

 

Poza tym słowo 'Linuks' jest niewłaściwe. W mianowniku piszemy 'Linux'. Ostatnio zaakceptowali odmianę w dopełniaczu (kogo? czego?) - teraz obie formy 'Linuksa' oraz 'Linuxa' są poprawne.

 

Wracając do tematu:

System operacyjny wybieramy taki, jaki ma nasz guru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k*wa ... zawsze musi być spam w moim temacie ? no ludzie ja pytałem o linuxa a nie o boga ogarnijcie się. Dobra wybrałem już ubuntu walnijcie to najlepiej do śmietnika.

 

dobry wybór, również zaczynałem z ubuntu :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Regdos: my bad. Powinienem napisać "prawdopodobnie (wg. wielu znanych mi źródeł) najpopularniejszy".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hmmm... ja swoją skromnym zdaniem chciałbym dodać, iż w ciągu chyba 3-4 miesięcy powstał już ~~3-4 taki temat..

Więc po co kolejny? :P

 

dla mnie oczywiste temat close i kosz:>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No początek Ubuntu, albo Mandriva Xtreme (płatna)

Fedora/Debian na później.

 

openSuse to dla mnie taka linuksowa Vista.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na początek ubuntu, skorzystaj z polskiego remixa który ma już odrazu wine, OO.org, drukarki pdf itp.

Potem, jak podłapiesz podstawy przejdziesz na debiana.

Ja zawsze się trzymam teorii,

Chcesz mieć dekstop i nie mieć problemów- windows 2K, od biedy xp

Chcesz mieć serwer i nie mieć problemów- debian/freebsd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Akurat polskiego remix Ubuntu jest nie za bardzo... Już lepiej zainstalować oficjalne wydanie i po prostu odinstalować to co nie potrzebne i zainstalować wymagane pakiety. Od razu czegoś się nauczy.

Skoro miał styczność z Linuksem na serwerze to nie powinno być problemu z desktopem, sąd nie wiem czemu takie banalne pytanie.

 

Wracając do tematu, jak już ahes trafnie sportretował, najlepszy będzie najnowsze - obsługuje najwięcej sprzętu, oraz są w nim wprowadzone poprawki. Co do dystrybucji - ściągnij najpopularniejsze i testuj. Nie che Ci się? To siedź na Windowsie i nie marudź.

Jasne jest to, że każdy poda dystrybucję z której korzysta.

 

Pomijając już tą liczbę dystrybucji, wszystkie sprowadzają się do jednego z ogólnie dostępnych środowisk graficznych + kernela + sposobu instalacji oprogramowania, zarządzenia nim, to czy są zależności czy nie, stabilność i tak dalej...

 

Proste, prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Akurat polskiego remix Ubuntu jest nie za bardzo... Już lepiej zainstalować oficjalne wydanie i po prostu odinstalować to co nie potrzebne i zainstalować wymagane pakiety. Od razu czegoś się nauczy.

Skoro miał styczność z Linuksem na serwerze to nie powinno być problemu z desktopem, sąd nie wiem czemu takie banalne pytanie.

 

Wracając do tematu, jak już ahes trafnie sportretował, najlepszy będzie najnowsze - obsługuje najwięcej sprzętu, oraz są w nim wprowadzone poprawki. Co do dystrybucji - ściągnij najpopularniejsze i testuj. Nie che Ci się? To siedź na Windowsie i nie marudź.

Jasne jest to, że każdy poda dystrybucję z której korzysta.

 

Pomijając już tą liczbę dystrybucji, wszystkie sprowadzają się do jednego z ogólnie dostępnych środowisk graficznych + kernela + sposobu instalacji oprogramowania, zarządzenia nim, to czy są zależności czy nie, stabilność i tak dalej...

 

Proste, prawda?

 

Eee tam filozofii nie ma ...

Nie te czasy ... teraz jądro i dystrybucje posiadają patche, pakiety że po instalacji gra i działa WOW mam linuxa a się na nim nie znam ;)

 

NVU jak chcesz się czegoś na poważnie nauczyć to walnij slacka, zainstaluj grafikę, dźwięk, resztę sprzętu i jakieś środowisko graficzne B)

 

 

Albo ściągnij jakiegoś starszego red hata czy wogóle inne distro które ma ksywkę "zrób to sam", natomiast jeśli chcesz sobie poklikać po pingwinie to albo weź ubuntu czy innego sabayona albo wyluzuj ... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W Sabayon'ie czy PCLinuxOS'ie to już w ogóle nawet nie ma za bardzo po co klikać... Wszystko działa - ale za to jak muł.

Co do tych patchy kernela to jest wg mnie nieporozumienie... W takim tempie kernel za rok będzie miał natywna obsługę exe co mija się z celem. Tak bardzo chcą się podlizać i 'złapać' użytkowników, że mijają się z założeniami.

Liczyć na to że ekipa Debiana będzie się trzymać planu ;]

Jeszcze trochę to zostanie BSD, Mac, albo Solaris - wiem może trochę przesadzam. Chociaż KDE 4 już wygląda jak cukierek ;/

 

Wracając do tematu, to nie ma w sumie czegoś na start - jeśli chcesz to i nauczyć się obsługi Gentoo. Po prostu trzeba chcieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wracając do tematu, to nie ma w sumie czegoś na start - jeśli chcesz to i nauczyć się obsługi Gentoo. Po prostu trzeba chcieć.

Gentoo jest prostsze niż się wydaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tylko trzeba cierpliwości i sprzętu do niego ;)

 

Najpierw Pentium III i 512M RAM teraz Pentium IV i 2G RAM w międzyczasie zmiana dysków z ATA na SATA z przeniesieniem systemu między dyskami przy użyciu dd, dość duża rotacja oprogramowania i sprzętu (karta ISDN + asterisk), na bieżąco aktualizowane i tak już od hmmm 4 lat i raczej bez większych problemów ale w zamian naprawdę spora ilość wiedzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×