Skocz do zawartości
bear007

Centos blokuje się gdy brak mu miejsca na dysku

Polecane posty

Witam,

 

Mam VPS-a z zainstalowanym Centosem. Kiedy zabrakło mu miejsca na dysku system zablokował się i nie mogę dostać się do niego przez FTP. Czy jest jakiś sposób żeby z systemy wysyłać mi mejla kiedy braknie miejsca. A drugie pytanie: czy jest sposób żeby zarezerwować na VPSie jakoś miejsce, żeby Centos nie blokował się nawet jak zostanie wyczerpany limit miejsca?

 

Obawiam się że następnym razem znowu tak się stanie i nie będę o tym wiedział a strony będą leżeć.

 

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm można by zrobić prosty skrypt bashowy który by sprawdzał co godzinę objętość dysku przez df albo du-sh któreś z tych jak dobrze pamiętam i wrzucić do crona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może zacznij od znalezienia przyczyny takiego stanu rzeczy i jego rozwiązania?

Co najwięcej miejsca zajmuje, Ratacja logów, pliki tymczasowe,..

No chyba, że masz naprawdę tak mało miejsca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Może zacznij od znalezienia przyczyny takiego stanu rzeczy i jego rozwiązania?

Co najwięcej miejsca zajmuje, Ratacja logów, pliki tymczasowe,..

No chyba, że masz naprawdę tak mało miejsca.

 

Przyczynę znam. Użytkownicy wpakowali więcej danych niż się spodziewałem. Także przyczyna jest, teraz poproszę o lekarstwo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak to pozostaje tylko przejście na VPS z większą przestrzenią dyskową, ot całe lekarstwo..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skoro tak to pozostaje tylko przejście na VPS z większą przestrzenią dyskową, ot całe lekarstwo..

 

:) Wiem że o tej porze w niedzielę nie chce się wysilać na odpowiedzi, ale sorry...

 

Za każdym razem kiedy uzytkownicy dobiją do limitu mój serwer padnie. A mi chodzi o rozwiązanie tego właśnie problemu!!

 

Żeby albo zabezpieczyć CentOS-a żeby zawsze zostawiał sobie miejsce na swoje potrzeby, albo:

Żeby wysyłać informację na mejla, kiedy zbliża się limit miejsca.

 

Czy ktoś inny wie jak takie coś zrealizować?

 

Hmm można by zrobić prosty skrypt bashowy który by sprawdzał co godzinę objętość dysku przez df albo du-sh któreś z tych jak dobrze pamiętam i wrzucić do crona

 

Nie zauważyłem Twojej odpowiedzi wcześniej. Czy mógłbyś napisać coś więcej jak coś takiego zrobić i jak wysyłać mejla?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A quota juz nie istnieje, zeby skrypty musiec pisac ?

 

A czy za pomoca quota moge okreslic ile maksymalnie moze zajmowac okreslony folder? Mysle ze to by bylo najszybsze rozwiazanie problemu. Ustawilbym max. rozmiar foldera do ktorego userzy wrzucaja dane i jezeli by przesadzili to by nie mogli wrzucic wiecej plikow a ja bede mogl podjac wtedy spokojnie decyzje o zwiekszeniu miejsca na serwerze bez zawieszania systemu i nie strace kilku dni z uptimeu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam VPS-a z zainstalowanym Centosem. Kiedy zabrakło mu miejsca na dysku system zablokował się i nie mogę dostać się do niego przez FTP. Czy jest jakiś sposób żeby z systemy wysyłać mi mejla kiedy braknie miejsca. A drugie pytanie: czy jest sposób żeby zarezerwować na VPSie jakoś miejsce, żeby Centos nie blokował się nawet jak zostanie wyczerpany limit miejsca?

 

Zakładam, że to nie system jako taki się blokuje, a jedynie brak miejsca na dysku sprawia, że procesy nieuprzywilejowanych użytkowników się wykładają.

 

Rozwiązaniem może być ustalenie limitów z poziomu demona ftp. ProFTPd chyba ma taką możliwość, inne bardziej rozbudowane demony pewnie też. A jeśli Twój nie ma takiej opcji to może quota na konto użytkownika, pod którym działa ftp?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×