Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Mich@ł

obciążenie serwera

Polecane posty

Posiadam serwer z serii kimsufi 4XL.

 

Wczoraj zainstalowałem lstat i widzę że w ciągu dnia dość mocno skacze load serwera... I tu moje pytanie, co może powodować duży load jeżeli pamięć i procesor nie są w 100% wykorzystywane.

 

Statystyki serwera:

http://91.121.118.106/lstat/lstat.cgi?from...amp;page=system

 

Na serwerze jest dużo baz danych około 12k.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pewnie dysk twardy jest wąskim gardłem - load to także procesy I/O dysku twardego.

 

 

PS.

Wolę statystyki Munin - http://ania.li/munin/localdomain/localhost.localdomain.html

Porównując w nich LOAD i CPU w zestawieniach miesięcznych w 24 tygodniu zobaczysz, że procesor sporo czekał na I/O dysku twardego (plik b.danych ma 5GB, więc trochę mu zajmuje otwarcie, dodanie, zamknięcie pliku :)). I dlatego load systemu podskoczył do ponad 9.4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli zbyt dużego pola manewru nie mam :)? Podłączenie zewnętrznych dysków USB też raczej nie pomoże :>?

 

 

W najgorszym wypadku będę musiał przerzucić część danych na drugi serwer a jak to nie pomoże to trzeba będzie posprzątać :)

 

 

Co do statystyk to wybrałem je przez przypadek :) Tutaj na forum znalazłem gdzieś nazwę i z ciekawości postanowiłem zainstalować aby pobadać obciążenie :)

 

Może na drugi serwer zainstaluje to co polecasz :)

 

 

[edit]

A mam jeszcze jedno pytanie. Gdy występuje duży load w statystykach pojawia się dużo procesów httpd jednakże po statystykach łącza nie widać jakoś szczególnie większego przepływu danych...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A mam jeszcze jedno pytanie. Gdy występuje duży load w statystykach pojawia się dużo procesów httpd jednakże po statystykach łącza nie widać jakoś szczególnie większego przepływu danych...

 

 

Gdy masz większe obciążenie serwera oczywiste jest to, że procesy są wolniej obsługiwane ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czyli zbyt dużego pola manewru nie mam :) ? Podłączenie zewnętrznych dysków USB też raczej nie pomoże :>?

 

Jeśli jeden dysk nie wyrabia, to dołożenie drugiego i przerzucenie części danych jak najbardziej pomoże. IMHO najlepszy wybór to http://www.ovh.pl/produkty/dyski_flash.xml i tam wrzucić mysql. Za te 4 zł różnica powinna być znacząca.

 

Jak chcesz, mogę pomóc (za free).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wczoraj zainstalowałem lstat i widzę że w ciągu dnia dość mocno skacze load serwera... I tu moje pytanie, co może powodować duży load jeżeli pamięć i procesor nie są w 100% wykorzystywane.

 

A co mowi mysqlreport i mysqltuner?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys
Jeśli jeden dysk nie wyrabia, to dołożenie drugiego i przerzucenie części danych jak najbardziej pomoże. IMHO najlepszy wybór to http://www.ovh.pl/produkty/dyski_flash.xml i tam wrzucić mysql. Za te 4 zł różnica powinna być znacząca.

 

Jak chcesz, mogę pomóc (za free).

to już lepiej nie pomagaj :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dysk USB pod MySQL? Nigdy... wiesz jak to będzie działać ? Powiem tyle... fatalnie.

 

Nigdy nie próbowałem, przyznaję. A znowu Ty masz w tym chyba spore doswiadczenie? (jak pamietam, miales dyski SSD na mysql, choc to tez co innego niz usb)

 

Bynajmniej można w takim razie wziąć normalny dysk usb i tam dać /home (a na zwykłej SATA zostawić system i mysql)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nigdy nie próbowałem, przyznaję. A znowu Ty masz w tym chyba spore doswiadczenie? (jak pamietam, miales dyski SSD na mysql, choc to tez co innego niz usb)

 

Bynajmniej można w takim razie wziąć normalny dysk usb i tam dać /home (a na zwykłej SATA zostawić system i mysql)?

 

Dysk SSD to nie Pendrive na USB. Pomijając niewydajny interfejs jakim jest USB, to mamy pamięć FLASH która nie jest przeznaczona do wielu operacji dyskowych oraz ciągłego zapisywania / kasowania danych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ze różnica jest, to wiedziałem :) Nie sądziłem tylko że aż tak duża. No ale dzięki za radę - przyda się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi się udało postawić system Debian na karcie SD 2GB i w miare nieźle chodził. W niektórych operacjach rzekłbym, że był szybszy, niż HDD. A przede wszystkim niesłyszalny :]

Serwer counter-strike śmigał aż miło :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zwykła SD.

Wiem, ze połączenie jest z pupy :) Bo dla CS jak serwer będzie lewitować gdzieś na orbicie to nie będzie to miało wielkiego znaczenia.

Po prostu napomknąłem o tym przy okazji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A co mowi mysqlreport i mysqltuner?
mysqltuner jak pamiętam był włączany ze 2 miesiące temu.

 

 

Dzisiaj odciążę serwer poprzez przeniesienie części danych na drugą maszynę i wtedy odpalę mysqltuner bo może będzia dało się coś zoptymalizować.

 

Dysk SSD to nie Pendrive na USB.
A czym się właściwie różnią oprócz złącza :>? Dyski SSD to chyba dyski flash czyli tak jak pendrive.

 

Poprawcie mnie jeżeli się mylę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A czym się właściwie różnią oprócz złącza :>? Dyski SSD to chyba dyski flash czyli tak jak pendrive.

 

Poprawcie mnie jeżeli się mylę :P

 

Wydajnością chipsetu obsługującego owe pamięci falshowe. Do pendriva wrzuca się mało wydajne i tanie chipsety.

 

Bo i po co wrzucać chipset pozwalający na odczyt / zapis 270 / 170 MB/s, skoro ograniczeniem jest port USB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak wejdzie do użytku USB 3.0 to chyba będzie lepiej? Ten ma 600 MB/s...

 

Nawet jak będzie USB 3.0, to nikt nie będzie ładował do pamięci przenośnich drogich chipsetów, bo nikt by tego nie kupił, oraz zajmuje to więcej miejsca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×