Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
k4

Backup z wykorzystaniem 2 dyskow.

Polecane posty

Witam,

 

Ostatnie myslac nad backupem, wpadlem na nastepujace rozwiazanie.

 

Zakladamy, ze maszyna jest wyposazona w 2 takie same dyski. Jeden dysk sluzy do celow produkcyjnych drugi, to "backup". W nocy zapuszczam rsync'a aby synchronizowal mi dane. Wszystko full automat, z pominieciem bazy, ktorej wykonuje dumpa do pliku i dopiero na drugi dysk. W tym momencie po backupie mam dokladnie taka sama zawartosc na obu dyskach.

 

Przychodzi awaria, jeden dysk padl, przestawiam dysk backupowy na produkcyjny i powinno wszystko smigac.

 

Teraz tak, w celach testowych podlaczylem sobie dysk(usb) do laptopa i sprobowalem, przegrac zawartosc(co do pliku) na niego. Odpalilem mc, zaznaczylem katalogi i puscilem. Oczywiscie wszystko spod roota. Niestety pojawil sie problem, mianowicie na niektorych plikach jest jakis uchwyt, chociz w linuxach to nie wiem czy to dobre okreslenie. W kazdym badz razie mc rzucal komunikatami, ze nie moze przekopiowac. Np. z katalogu /proc

 

Przypuszczam, ze sa katalogi, ktore nalezy kopiowac, a niektore mozna spokojnie pominac, aby po awarii system spokojnie wstal. Z tego co kojarze to w /proc znajduja sie pidy procesow, a teoretycznie nie jest to wymagane do uruchominenia maszyny.

 

Czy, ktos moglby zweryfkowac moje poglady, co kopiowac, a co zostawic w spokoju. Ewentualnie napisac, dlaczego nie nalezy stosowac powyzszej chalupniczej techniki.

 

RAID bylby zlotym rozwizaniem, ale z tego co czytam to serwerownie maja glownie slabe kontrolery i gra nie warta swieczki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To już lepiej pyknij software raid1.

Mniej zachodu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrys

Zrób raid 1 softowy nie jest to złe rozwiązanie.

 

Katalogu /proc /sys nie kopiuj, pamiętaj o boocie systemu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim RAID to nie backup. Po drugie rsync to też nie jest backup.

Jeśli chcesz mieć redundancje danych na dysku to wystarczy nawet softwarowy RAID1 (na mdadm) i wgranie boot recordu na oba dyski. Jak jeden siądzie to system po reboocie odpali się z drugiego. Dołożysz dysk to się zsynchronizują. No i najważniejsze synchronizacja danych jest natychmiastowa, a przy RAID1 zyskasz nawet czas przy operacjach odczytu.

 

Jeśli chcesz to robić rsynckiem to bardzo proszę, jednak tworzenie listy plików może zająć dużo czasu i jeśli pad pojawi się podczas zrzutu dane mogą być niespójne. Kopiujesz zasadniczo wszystko bez /proc /tmp i /sys dodając do rsynca parametry -PrptoDl oraz exclude na te katalogi. Po rsyncu mkdir proc na drugim dysku. Aby system wstał musisz zrobić boot record na drugim dysku.

 

Jeśli chcesz backup oparty na rsyncu to polecam rdiff-backup. Jeśli chcesz coś porządniejszego to Bacula. I pamiętaj, że trzymanie backupu na tej samej maszynie jest niemądre bo jak ją szlag trafi to nie będziesz miał żadnych danych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Generalnie idea soft raidu bardzo mi odpowiada, elegancko, szybko i bezbolesnie. Jednak czytajac: ten topic: http://www.webhostingtalk.pl/index.php?showtopic=9347 bardziej przekonuje mnie argumenty przeciw soft raid. Oczywiscie biore moja konkretna sytuacje. Budżetowa serwerownia, backup sprzed dnia, to nie problem.

 

Czy przez te 2 lata od powstania powyższego watku cos w temacie soft raidu sie zmienilo? Jest on bardziej bezpieczny. Nie chcialbym dopuscic do sytuacji, gdzie jeden dysk mi pada i jednoczesnie raid zaczyna mi bruzdzic pod drugim dysku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli chcesz to robić rsynckiem to bardzo proszę, jednak tworzenie listy plików może zająć dużo czasu

 

W wersji > 3.0 dane kopiowane są w czasie rzeczywistym :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro dyski są identyczne to może dd

 

dd if=/dev/sda of=/dev/sdb

 

tylko że to trwa trochę przy dużych dyskach ale masz wowczas idealną kopię dwóch dysków

 

Pozdrawiam,

Tom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×