Skocz do zawartości
Dżo

NFS przez Internet

Polecane posty

Myślę o przeniesieniu swojej strony z VPS-a w Niemczech do Polski. Niestety 800-900 GB transferu w Polsce jest nie na moją kieszeń dlatego pomyślałem o innym rozwiązaniu: podzielić serwis na dwa serwery. Większość ruchu generują ftp, radio internetowe i zdjęcia. Na serwerze w Polsce postawiłbym główne www, a w Niemczech stałby serwer ftp, IceCast i httpd serwujący wyłącznie grafikę.

 

Ftp i IceCast to prosta sprawa, gorzej ze zdjęciami. Z poziomu CMS-a (mój własny) mogę zarządzać zdjęciami (dodawać galerie, dodawać nowe zdjęcia do już istniejących galerii) do czego wykorzystuję operacje na plikach. Przepisanie panelu by korzystał z funkcji ftp czy innych funkcji zdalnego dostępu do plików byłoby zbyt upierdliwe. Pomyślałem, że na serwerze w Niemczech mógłbym postawić serwer NFS, a na serwerze w Polsce podmontować sobie katalog ze zdjęciami. Dzięki temu zmiany w kodzie serwisu byłby minimalne.

 

Teraz pytanie: czy takie coś ma sens? Spotkałem się z opiniami, że NFS nadaje się tylko do sieci lokalnych, a w wypadku połączeń przez Internet jest sporo problemów. Ktoś z was próbował takiego rozwiązania? Na jakie problemy powinienem się przygotować?

 

Dodam, że operacje na plikach są wykonywane tylko podczas czynności administracyjnych. Gdy ludzie odwiedzają stronę funkcje operujące na plikach nie są wykorzystywane.

 

PS. Wiem, że zamiast kombinować mogę po prostu wykupić VPS-a o wyższych parametrach, ale do Polski chciałbym się przenieść ze względów nie tylko technicznych. Chciałbym żeby rynek usług hostingowych w Polsce się rozwijał, a żeby tak się stało to polskie firmy muszą zarabiać i ja chętnie swoje kilka groszy do tego dołożę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Owszem, to nic, ale też ping jest blisko końca mojej listy priorytetów. Jak wspomniałem w post scriptum, w grę wchodzą nie tylko kwestie techniczne i finansowe. anime.com.pl to mój projekt hobbystyczny, więc mogę sobie pozwolić na kaprysy. Tak naprawdę najprostszym i najtańszym rozwiązaniem moich problemów byłoby wykupienie serwera dedykowanego w OVH - przy obecnym kursie euro wyszłoby nawet ciut taniej niż ten VPS w HostEurope. Jednak już raz się na OVH przejechałem i będę jeszcze 6 razy myślał zanim zdecyduję się na ich usługi.

 

Po tym przydługim wytłumaczeniu proszę by ewentualne kolejne odpowiedzi dotyczyły kwestii używania NFS pomiędzy serwerami w dwóch różnych krajach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jest to mało bezpieczne.
Bo?

a) Uwierzytelnianie w NFS'ie (poniżej v4) to pic na wodę.

b) NFS nie oferuje szyfrowania.

c) Inna odpowiedź.

 

Jeżeli a), to w podanym scenariuszu (1 klient - 1 serwer) to nie stanowi żadnego problemu.

Jeżeli b), to wystarczy ruch puścić poprzez jakiś tunel (stunnel, ssh, etc).

 

Według mnie takie rozwiązanie powinno spokojnie działać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

NFS nic Ci nie pomoże - przecież to idzie tak:

 

klient -> polski_serwer

polski_serwer -> niemiecki_serwer

niemiecki_serwer -> polski_serwer

polski_serwer -> klient

 

W twoim wypadku najlepiej zrobić to poprzez subdomenę np. img.domena.pl, która kieruje na obrazki trzymane na zagranicznym serwerze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NFS nic Ci nie pomoże - przecież to idzie tak:

 

klient -> polski_serwer

polski_serwer -> niemiecki_serwer

niemiecki_serwer -> polski_serwer

polski_serwer -> klient

Wcale tak nie idze, przeczytaj jeszcze raz to co napisał Dżo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz Gadzimski

Jeśli dobrze rozumiem to podmontowanie nfs'a ma służyć tylko celom administracyjnym (dodanie zdjęcia itd.) w tym wypadku nfs spokojnie powinien wystarczyć. W przypadku nfs'a (jak i w każdym) warto zrobić testy czy wszystko działa tak jak planowaliśmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli dobrze rozumiem to podmontowanie nfs'a ma służyć tylko celom administracyjnym (dodanie zdjęcia itd.) w tym wypadku nfs spokojnie powinien wystarczyć. W przypadku nfs'a (jak i w każdym) warto zrobić testy czy wszystko działa tak jak planowaliśmy.

 

Dokładnie, podmontowanie katalogu z innego serwera ma służyć tylko temu, żebym nie musiał przerabiać kodu na korzystanie z funkcji FTP lub podobnych. Dla odwiedzających pliki na drugim serwerze byłyby dostępne przez subdomenę.

 

Chwilowo nie mam czasu na testy, dlatego zadałem takie pytanie - a nuż ktoś był/będzie w stanie dobrze uargumentować, że takie rozwiązanie nie ma sensu.

 

Po skromnym rozpoznaniu tematu w sieci do rozważań dodałem jeszcze SSHFS. Z pobieżnej lektury wynika, że w moi przypadku może to być nawet lepsze rozwiązanie ponieważ jest łatwiejsze w uruchomieniu i bezpieczniejsze. Ewentualne opinie na temat SSHFS również będą mile widziane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×