Skocz do zawartości
Krzych B. (zaq12wsx)

dostanę w łapy dedyka i co dalej? początkujący admin...

Polecane posty

Witam,

 

Za kilkanaście dni dostanę do testu dedykowany serwerek w ovh w celu skonfigurowania go pod przyszły hosting około 10-20 stron www + bazy mysql + dodatkowo email. (super plan mini). Planuje postawić na debianie/ubuntu server/centos* (niepotrzebne skreślić).

 

W całej swojej karierze informatyka, nigdy nie interesowałem się intensywnie serwerami (sieciami), wolałem serwisowanie komputerów lub pisanie oprogramowania. Nagle muszę się doszkolić do roli admina ;)

 

Dlatego gorąca prośba:

Gdzie znajdę przydatne informacje , jak postawić dobrze serwer LAMP+email na takim dedyku dla wyżej wspomnianej ilości domen(kont)? Nie chce po prostu powielać błędów, są jakieś strony, artykuły , handbooki, cokolwiek??? na ten temat?

 

z góry dziękuje za podpowiedzi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

Krzysztof nie zwracaj uwagi na wypowiedź crazy ... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

HowToForge już znam, ale tam 95% tutoriali o stawianiu serwera jest opartych o panele administracyjne. A ja raczej chciałbym kilku porad, jak np. skonfigurować i przygotować "z palca" apache,mysqld.... i całej reszty na sprawną obsługę takiego małego hostingu. Postawiłem już sobie kilka razy razy od podstaw maszynę na debianie/ubuntu/centosie + ispconfig (w vboxie), wolałbym jednak mieć troszkę większą wiedzę na ten temat.

 

Na początek np. jak ustawić apache wraz z bindem na obsługę takiego hostingu, bo kompletnie nie domyślam się jak za to zabrać ;)

 

pozdrawiam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nikt Cie tutaj nie poprowadzi za rączkę i nie napisze instrukcji "krok po kroku".

 

Po pierwsze to musisz poznać zasady działania tych aplikacji. Apache nie działa wraz z bindem. Oba są całkowicie niezależne.

 

Jesli nie czujesz się na siłach, zawsze możesz to komuś zlecić. Np. mnie ( ;) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

na początku będziesz miał trochę problemów. Przy konfiguracji czytaj zawsze komentarze w plikach konfiguracyjnych, no i dokumentacje na stronach konkretnego oprogramowania, czy to np apache czy postfix...

webmina sobie podaruj raczej. nie wiem jak teraz wygląda, ale kiedyś jak go zainstalowałem do zabawy to rozwalił mi wszystkie konfigi :/ i powycinał komentarze.

howtoforge daje rade ;) jak coś stamtąd biore to zawsze pomijam punkty gdzie sa instalowane jakieś panele ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zadziwiające jest to jak szybko ludzie oferują swoją pomoc za kasę w konfigurowaniu takiego serwera ;)

 

Może napiszę konkretnie:

 

Potrafię postawić serwer dla potrzeb domowych, lub małej firmy, ale nigdy nie stawiałem serwera dla czegoś na kształt hostingu. Potrzebuje konkretnych i przydatnych informacji, czy mogę np. do wymienionego wyżej dedyka podpiąć te minimum 10 domen, gdzie szukać informacji na temat konfiguracji DNS'a dla takiego celu, czy na tym serwerze nie lepiej będzie użyć np. vhostów z apacza? Jak się do tego zabrać? Jak pogrupować userów żeby było wygodnie? Jak i jakie nałożyć limity, quoty? Jakie mod_???, lub php5-??? wgrać w standardzie. Zwykłe porady gdzie czego szukać... język ang. i przepasłe artykuły nie stanowią problemu.

 

Takich informacji / linków / porad potrzebuje, nie popularne zrobię ci to za $$ a ty sobie pooglądaj, potem postawi ci ktoś panelek admina i tyle.

 

pozdrawiam...

 

ps. właśnie przeczytałem odp. Miłosza, więcej postów w tym stylu, teraz wiem żeby nie instalować webmina...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dostałeś - Howtoforge.

Do zrozumienia działania usług - Wikipedia/książki z Helionu.

Przykładowa: http://helion.pl/ksiazki/sielir.htm

 

 

Jeśli korzystając z niego i z manuali poszczególnych aplikacji nie potrafisz skonfigurować serwera, to po prostu zapłać innym i podadzą ci na tacy/zrobią na gotowo.

 

Tak jak jeśli sam nie potrafisz sobie naprawić przeciekającej rury, wzywasz hydraulika.

Jak nie potrafisz robić instalacji elektrycznych - wzywasz elektryka.

Czemu w przypadku informatyka-admina miało by być inaczej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po co książki, przecież on nie chce zostać adminem, a wystarczająca wiedza jest na google. Na twoim miejscu zainstalowałbym panel ispCP, potem przekonfigurował defaultowe configi, na końcu poprzyglądał się konfiguracjom. Wydaje mi się że na początku byłby ci ciężko konfigurować wszystko samodzielnie. Jeżeli byłbyś zainteresowany nieodpłatną pomocą, daj znać. Powodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bo nie potrzebuje hydraulika do załatania ośmiorniczką rury i policzenia za to $$$.

nwxbk.jpg

 

Ja chce zostać hydraulikiem i pytam się o porady w tym kierunku?

Taką poradą może być:

Stary nie łataj dziur ośmiorniczką ;) , tylko wymień rury na plastikowe w całym pionie, koszt większy, ale będzie solidnie i na lata.

 

edit: skocze do empika zerknąć na tą książkę, może tam coś ciekawego znajdę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

co do konfiguracji to musisz wszystko przemyśleć. Bo robienie wszystkiego na wielkie huraaa nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Np poczta.. bedziesz trzymał konta systemowe? raczej nie, do tego lepiej użyć postfixa + wirtualki na mysql, no i do tego rzecz jasna ssl. Na takiej samej zasadzie zrobić serwer FTP.

Rozwiązania musisz wybierać jak najbardziej elastyczne, żeby potem się nie okazało, że musisz rozwalić 5 rzeczy żeby zmienć jedną.

Kwestie wydajnościowe.. pewnie na samym początku nie zrobisz takiej konfiguracji żeby wszystko śmigało bez problemów. Jeśli nie potrzebujesz Apache to zainteresuj się Lighttpd, w połączeniu z eAcceleratorem sprawdza się bardzo dobrze.

Wybór systemu zależy od Ciebie, w jakim najlepiej sie czujesz.. Z tych, które wymieniłeś to polecam Debiana (chociaż ostatnio jestem coraz bardziej Gentoo-radykalny). Najpierw poznaj system, potem konfiiguruj usługi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z pocztą można poradzić sobie łatwiej, tzn przekierować na googlemail... Zamiast lighttpd i eacceleratora, wybrałbym apache 2 + xcache, przy założeniu że będzie wykorzystywany moduł rewrite.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no tak, "łatwiejszy" rewrite jest chyba w apache, jednak ja wole lighta ;)

dlaczego poczte na googla? ja lubie swoje rozwiązania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bo nie potrzebuje hydraulika do załatania ośmiorniczką rury i policzenia za to $$$.

Sytuacja podobna - ktoś MNIEJ WIĘCEJ coś wie, więc bierze...

 

Ja chce zostać hydraulikiem i pytam się o porady w tym kierunku?

Jak chcesz zostać hydraulikiem i pytasz, jak się właściwie nazywa taka zgięta rura pod kątem 90o, albo jak się spawa rury plastikowe, to sorry, ale narazisz się tylko na śmiech.

 

Taką poradą może być:

Stary nie łataj dziur ośmiorniczką ™ ;) , tylko wymień rury na plastikowe w całym pionie, koszt większy, ale będzie solidnie i na lata.

I co da taka rada totalnemu laikowi? Przecież sam tych rur nie wymieni... bo będzie musiał hydraulika wezwać ;p

 

 

 

Jeszcze raz.

Jeśli ktoś ma problem, ale widać, że coś robi, to wtedy jak najbardziej niech zwraca się o pomoc.

 

Ale jeśli ktoś za friko chce dokładne, podane na tacy howto, nie mając przy tym zielonego pojęcia o tematyce, za którą się zabiera, to [bez komentarza]...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czyżby była pora na hasło "sezon hostinkowo-wakacyjny czas zacząć"? : )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pokuć

Sponsi, sezon na krzaki już dawno został przeze mnie uznany za rozpoczęty, w innym temacie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×