Skocz do zawartości
Gość Bartosz Gadzimski

Umowa o dzieło a podatek.

Polecane posty

Gość Fobi

Dzieki uprzejmosci uzytkownika z naszego forum mam przyjemnosc opublikowac krotki artykul, miejmy nadzieje, ze przydatny.

Umowa o dzieło a podatek.

 

Zrobiłeś design, napisałeś skrypt i chcesz go sprzedać. A może jakaś firma chce, żebyś dopiero coś takiego wykonał? Jak wszystko zrobić zgodnie z prawem, własnym interesem i jeszcze potem rozliczyć się z Urzędem Skarbowym ?

 

Po pierwsze proponuję sporządzić umowę o dzieło. Jest to umowa nazwana i jest uregulowana przez kodeks cywilny art. 627-646, a także jeśli z tych artykułów nie wynika nic innego art. 556-576 dotyczące rękojmi przy sprzedaży. Dla tego rodzaju umowy, nie jest przewidziana żadna specjalna forma, co oznacza, że w formie ustnej również jest wiążąca, jednak bezpieczniej jest sporządzić w formie pisemnej, a jej wzór można znaleźć na przykład tutaj: http://prawo.hoga.pl/wzory_umow/start.asp

 

Dzieło sprzedane, ale jakoś trzeba się rozliczyć z Urzędem Skarbowym. Załóżmy, że to dzieło to witryna internetowa i sprzedana została za 1000 zł. To jest nasz przychód, a podatek płacony jest od dochodu. W przypadku umowy o dzieło, wynosi on 20 %, z czego koszt jest stałym odsetkiem przychodu i w większości przypadków (tak jak w tym na przykład) wynosi 50%. Oznacza to tyle, że tutaj dochód (przychód – koszt jego uzyskania) wynosi 500 zł (1000 – 1000 * 50%), a podatek 100 zł (500 * 20%).

 

Zwykle umowa zawierana jest przedsiębiorstwem, lub przedsiębiorcą. Jest to o tyle dobre, że to nie my musimy się martwić o zapłatę tego podatku, a zrobi to za nas ta firma. Na początku następnego roku przyśle nam odpowiedni formularz, a na nim będzie wyszczególnione, ile z naszych kontaktów z nimi było przychodu, dochodu i ile za nas odprowadzili zaliczki na poczet podatku dochodowego. W tym przykładzie było to 100 zł, a jeśli Twój dochód w tym roku nie przekroczył progu wolnego od podatku, czyli nie zarobiłeś więcej niż 2790 zł, to dostaniesz zwrot 100 zł.

 

Jeśli umowa jest zawierana z osobą prywatną, to samemu należy ten podatek zapłacić. Jednak póki w danym roku nie zarobiłeś więcej niż 2790 zł, nie musisz odprowadzać zaliczek na poczet tego podatku.

 

Dla osób, które nigdy nie były zatrudnione, jest jeszcze sprawa Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP). Należy udać się do Urzędu Skarbowego i wypełnić odpowiedni formularz. Nadanie NIP jest bezpłatne. W przypadku osób niepełnoletnich może zaistnieć konieczność pojawienia się w US z rodzicem, lub opiekunem prawnym.

 

Jerzy Łękowski (Ece)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tez polecam wszystkim rozliczanie sie na zasadzie Umowy o Dzielo.

Ja w ten sposob rozliczalem juz setki webmasterow wspolpracujacych ze mna ( chocby kiedys w systemie www.smscash.pl ) jest to bardzo wygodna forma wspolpracy zarowno dla zlecajacego wykonanie jakiegos "dziela" jak i dla wykonujacego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dodam jedną istotną rzecz. Umowa o dzieło może byc podpisana w przypadku jednostkowego dziela. Jesli zatem wykonacie jakis projekt dla Klienta, po mikesiacy wykonacie kolejny i potem jeszcze jeden, kazdorazowo podpisujac umowe o dzieło, Urzad Skarbowy moze dopatrzyc sie ciągłości zlecenia i nakazac rozliczyc się wedle umowy o pracę lub umowy zlecenia (najczesciej tej pierwszej). Dlatego umowa o dzieło jest przydatna (sami tak rozliczamy współpracujących z nami grafików), ale trzeba bardzo uwazac na ową "ciągłość".

 

Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzis pytalem dyrektora izby skarbowej o kwestie rozliczenia umowy o dzielo. Stawka sie nie zmienila - nadal jest 20%. Koszty stanowia 50% przychodow, gdy dotyczy sprawa rowniez praw autorskich i 20%, gdy ich nie dotyczy (tak mniej wiecej).

 

NIP moze uzyskac osoba niepelnoletnia, jak tez podpisac umowe o dzielo i zlozyc deklaracje podatkowa do US. Po NIP z dowodem osobistym do US, a dowod obecnie mozna miec od 13 roku zycia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

UUUU to masz niestety zle informacje. Od 1 stycznia podatek od umow o dzielo wynosi nie jak kiedys 20% lecz 19%.

 

Co do drugiej czesci posta masz racje.

 

Wysłany Pią Paź 15, 2004 11:18 pm:

 

Umowa o dzieło

 

Jest to jeden z tych szczególnych typów umowy (podobnie jak umowa zlecenia), w związku z którą pracodawca nie jest zobowiązany kodeksem pracy do urlopów, odpraw, zasiłków itp. Dlatego też pracodawcy wybierają często tego typu umowę niż inne. Umowa o dzieło została uregulowana w art. 627 - 646 K.C.

 

Poprzez zawarcie tej umowy wykonawca zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, to znaczy zobowiązuje się do uzyskania pewnego wyniku swoich działań, a zamawiający, czyli pracodawca, do wypłaty wynagrodzenia określonego w umowie. Wysokość wynagrodzenia powinna być określona w umowie, choć nie koniecznie kwotowo, zamiast tego mogą znaleźć się tam wskazówki do określenia wynagrodzenia po zakończeniu pracy, wskazówki te miałyby określić, czego spodziewa się zamawiający i za co mógłby zapłacić wyższe wynagrodzenie, a co będzie odpowiadało za to, że wykonawca otrzyma znacznie niższe wynagrodzenie. Wszystko zależy od poniesionych nakładów, czasu pracy, a także chęci zamawiającego (bądź często desperacji, w której zgodzi się zapłacić nawet bardzo wysoką cenę za dobrze wykonane i niezbędne mu w danej chwili dzieło). Zazwyczaj im relatywnie krótszy czas na wykonanie zadania, tym wyższe wynagrodzenie. Wykonawca powinien wykonać dzieło zgodnie ze sposobem i terminem określonym w umowie. W przeciwnym wypadku zamawiający ma prawo wezwać wykonawcę do zmiany sposobu wykonania dzieła i wyznaczyć w tym celu odpowiedni termin, a po jego bezskutecznym upływie może od umowy odstąpić, bądź powierzyć wykonanie poprawek, albo dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt przyjmującego zamówienie - wykonawcy.

 

W przypadku tejże umowy obowiązuje opłacenie podatku dochodowego przez wykonawcę. Jest on podzielony na zaliczkę na podatek dochodowy, którą pobiera się w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów. Łącznie koszty tegoż podatku wynoszą 19% uzyskanego przychodu , choć mogą wzrosnąć w przypadku korzystania przez wykonującego zlecenie z praw autorskich i praw pokrewnych (w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych), tzn. gdy konkretne dzieło ma charakter działalności twórczej.

 

Umowa ta nie jest objęta ubezpieczeniem społecznym, jeżeli zostaje zawarta z innym podmiotem niż pracodawca albo, gdy umowa ta jest jedynym naszym źródłem dochodu.

 

Jeżeli jednak zawarliśmy umowę o dzieło z pracodawcą z którym pozostajemy w stosunku pracy lub jeżeli w ramach tej umowy (umowy o dzieło) wykonujemy pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostajemy w stosunku pracy, to w świetle ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, uważani będziemy za pracownika i powstanie konieczność opłacenia składek od łącznego przychodu z umowy o pracę i od przychodów z umowy o dzieło.

 

Można więc podsumować, iż zazwyczaj nie odprowadza się od umów o dzieło składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe) i zdrowotne. Z jednym wyjątkiem - składki te płaci się od umów o dzieło zawartych z własnym pracownikiem. Tylko umowy o dzieło zawarte z własnym pracodawcą pociągają za sobą obowiązek zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Umowa o dzieło, której nie towarzyszy umowa o pracę z tym samym podmiotem, nie jest tytułem ubezpieczenia społecznego.

 

 

Zrodlo: http://www.twoja-firma.pl/artykuly/56,umow...a-o-dzielo.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
UUUU to masz niestety zle informacje. Od 1 stycznia podatek od umow o dzielo wynosi nie jak kiedys 20% lecz 19%.
Bede ambitny i bede pytal dalej. Glownie dlatego, ze na www.pity.interia.pl przy przychodzie 20000, podatek obliczono na 1369,9 co wychodzi z tego, ze dochod 10000, kwota wolna od podatku 2790, czyli 7210 x 0.19 = 1369,9.

 

Najgorsze, ze nie moge znalezc ustawy, czy rozporzadzenia, ktore by te kwestie regulowalo i zdany jestem to na informacje w internecie, to na ludzi, ktorzy wiedziec co nieco na ten temat powinni, jednak roznie to z nimi bywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ehhh... w przypadku umowy o dzielo bez przekazania praw autorskich materialnych:

 

wynagrodzenie: 20.000

KUP: 20.000 x 20% = 4.000

do opodatkowania: 20.000 - 4.000 = 16.000

podatek 19%: 16.000 x 19% = 3.040

do wyplaty: 20.000 - 3.040 = 16.960

 

W rocznym rozliczeniu, mozliwe ze bedziesz mial nadplate podatku dochodowego od osob fizycznych (pdof) i wtedy otrzymasz zwrot od US. Z informacji jakie posiadam i w praktyce nie widzialem, aby w przypadku umowy zlecenie/dzielo przy obliczaniu naleznego podatku od tej umowy byla brana od uwage kwota wolna od podatku, poniewaz skad ma wiedziec zleceniodawca czy ta kwote przkroczyles czy nie ? Co innego w przypadku wynagrodzenia z tytuly umowy o prace.

 

Moze takze dobrze udac sie do ksiegowego po porade (tylko zanim znajdziecie dobrego to przynajmniej jedne buty schodzicie), on pobierze stosowana oplate i po chwili okaze sie, ze swiadczenie uslug po kilka zlotych za konto nie jest oplacalne poniewaz dochodza tak zwane koszty ogolne i zarzadu :-)

 

ufff...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Twoje obliczenia sa przy kosztach 20%, moje przy 50% - w sumie rybka. Ja dalem pewne uproszczenie, ze jest to jedyny dochod. Patrzylem rownoczesnie na formularz na stronie, ktora podalem, a tam na koncowy podatek, a nie to, co platnik ma odprowadzic. Co do tego "do wyplaty", to oczywiscie kwestia umowy ze zleceniodawca, czy 20 000 to kwota netto, czy brutto.

 

Jestem praktycznie pewien, ze jest to 19% po wszystkich szukaniach w internecie, jednak jak juz pisalem, nie moge znalezc podstawy prawnej dla tego stanu rzeczy.

 

A tekst oczywiscie pisany byl z mysla o osobach, ktore to dzielo wykonuja - w przeciwienstwie do firmy, dla nich kwota wolna od podatku ma znaczenie.

 

Jak tylko to wszystko ogarne, tekst zostanie poprawiony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Więc sprawę podatku od umowy o dzieło reguluje Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

Artykuł 22, ust. 9 reguluje, komu przysługuje odliczenie kosztów w wysokości 50%, a komu - 20%.

 

9. Koszty uzyskania niektórych przychodów określa się:

 

1) z tytułu zapłaty za przeniesienie prawa własności projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego przez pierwszego właściciela w wysokości 50% uzyskanego przychodu,

 

2) z tytułu opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną w wysokości 50% uzyskanego przychodu,

 

3) z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami – w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. ;), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód,

 

3a) (skreślony),

 

4) z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. :), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Zaś artykuł 13, przytocozny w punkcie 4) mówi:

 

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się:

 

8 ) przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

 

a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

 

:) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

 

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9,

 

Natomiast kwestię wysokości podatku reguluje art. 27 rzeczonej ustawy, ktory określa stawkę podatkową przy dochodzie do 37.024 PLN na 19% minus kwota wolna od podatku - 530,08 PLN. Oczywiście sytuacja dotyczy dochodu uzyskanego w roku 2004.

 

Najłatwiej znaleźć na www.polskieustawy.com albo www.mofnet.gov.pl. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy nauczanie może być objęte umową o dzieło? (z wcześniejszych postów wnoszę, że nie, ale chcę sie upewnić). Mam problem: lekkomyślnie (lub powiedzmy szczerze, po prostu bezmyślnie) podpisałam umowę o dzieło. Moja sytuacja życiowa uległa w międzyczasie zmianie i chciałabym rozwiazać tę umowę, która wg. mojego rozumienia prawa jest bezprawna, gdyż zakładam, że nauczanie tego typu umową objęte być nie może i forma tej umowy spowodowana jest chęcią zaoszczędzenia przez firmę. W umowie jest ponadto zapis, iż firma może tę umowę rozwiązać, ale ja nie, a gdybym próbowała, to muszę zapłacić firmie karę. Dodam, że umowa została zawarta na czas określony (chyba kompletna bzdura przy umowie o dzieło). Czy ktoś może mi powiedzieć, jak wyplątać się z tej umowy? Czy bezsensowna i sprzeczna z KC umowa może być dla firmy podstawą do wymagania ode mnie zapłacenia kary finansowej? Czy w przypadku gdy urząd skarbowy zauważy ciągłość w zleceniach, to przykre konsekwencje ponosi firma?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Marcinie - wszystko OK, tylko kwestia sporna jest tutaj stawka podatku od umowy o dzielo. Co do kwoty wolnej od opodatkowania, to jest to generalnie 2790, co w przypadku stawki 19% daje 530,08 (2790 x 0.19). (link).

 

Aniu - tutaj chyba nikt z nas specjalista nie jest w tej materii, ale moge napisac, co sadze o tym ja. Co moze byc objete umowa o dzielo wymienia kodeks cywilny, jednak nie numeratywnie, a dosyc ogolnie. Wedlug mnie, nauczanie objete taka umowa, to mocno naciagana sprawa.

 

Jak juz zostalo napisane, US lubi sie czepiac ciaglosci, ktora moglaby tutaj powstac. Praktycznie zawsze dostaje sie pracodawcy, wiec tutaj raczej nie masz sie o co martwic. Co do samej umowy, to wedlug mnie lamie ona prawa pracownika, jak takze kwestie rownosci stron - nawet umowy zawarte miedzy przedsiebiorcami nie moga byc tak skonstruowane, by razaco naruszaly interes jednej ze stron.

 

To wszystko oczywiscie musisz potraktowac z dystansem, gdyz ja przynajmniej nie czuje sie na tyle kompetentny, by jednoznacznie wypowiadac sie w tej sprawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcinie - wszystko OK, tylko kwestia sporna jest tutaj stawka podatku od umowy o dzielo. Co do kwoty wolnej od opodatkowania, to jest to generalnie 2790, co w przypadku stawki 19% daje 530,08 (2790 x 0.19). (link).

 

Oczywiście nieprecyzyjnie się wyraziłem - 530,08 PLN to naturalnie kwota do odjęcia od podatku, która jest wynikiem istnienia kwoty wolnej od opodatkowania. I tak znowu zamieszałem. ;)

 

Natomiast co do stawki opodatkowania, nie powinniście mieć wątpliwości. :) Przychód z umowy o dzieło jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście, wymienionej w art. 10, ust. 1, pkt 2, podpunkt 8 (cytat powyżej) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i jako taki podlega opodatkowaniu na zasadach przyjętych w przedmiotowej ustawie, czyli w bieżącym roku 19%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nauczanie (ciagla czynnosc) niestety podpada pod Umowe Zlecenie. Jesli jednak zadaniem jest dzielo czyli nauczenie czegos kogos (ktos nauczyl sie tego) inaczej piszac naszym zadaniem jest nauczyc a nie nauczac, to mozna to podciagnac pod Umowe o Dzielo. Smieszne ale prawdziwe. Czyli uczymy debila i sie niczego nie nauczy w okreslonym casie i trzeba umowe przedluzyc to niestety to juz jest Umowa Zlecenie. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy ta omowa o dzieło liczy się, do jakby to określić.. praktyki zawodowej?.. Czy to jets na zasadzie - 'coś komus stworzylem, troche zarobilem, panstwu zaplacilem i sprawy nie bylo..'(?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

RTak to niestety jest. Umow o dzielo nie wlicza sie w zaden sposob do okresu pracy zaliczanego pozniej do obliczania emerytury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Moja mała uwaga - z życia wzięte:

Słyszałem, że niektóre prywatne uczelnie zatrudniają swoich pracowników właśnie na podstawie umowy o dzieło. Umowy zawierane są co 12 miesięcy, na okres 1 roku. Niestety nie wiem czy taki nauczyciel spotyka się z każdą grupą jeden raz czy kilka razy w trakcie tego okresu, a to wydaje mi się znaczące dla stwierdzenia czy jest to umowa o dzieło czy umowa zlecenie.

Co do kary finansowej to myślę, że trudno będzie się od niej wykręcić. Pracodawca może dowodzić np. swoich utraconych korzyści czy poniesienia dalszych kosztów w związku z koniecznością zatrudnienia nowego pracownika.

Mogę się mylić, bo prawa w tej dziedzinie nie znam zbyt dobrze.

Mam nadzieję, Aniu, że uda Ci się jakoś wyplątać z tej sytuacji.

Pozdrawiam

Piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja mam jeszcze jedno pytanie odnosnie umowy o dzielo

 

prowadze serwis internetowy i firma poprosila mnie ze chce odplatnie umiescic u mnie baner

 

podpisalismy umowe o dzielo na miesiac i teraz bedziemy podpisywac umowe co miesiac

czy moglem cos takiego zrobic???

 

drugie pytanie kto ma zapacic podatek i ile ??

 

zaznacze ze ja nie tworzylem bannerow tylko je umiescilem na moim serwisie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widze, ze ktos myli pojecia.

Co do postu tabor23:

Nie wazne ile sie spotyka nauczyciel czy 1 raz czy 50 razy. Jesli w umowie jest napisane ze umowa jest na prowadzenie zajec z grupa w ilosci 35 spotkan to moze to byc umowa o dzielo. Umowe mozna podpisac na dluzszy okrez i miesiecznie wyplacac zaliczki jesli w umowie sie to zapisalo kiedy i jakie zaliczki beda wyplacane.

Umowa zlecenie byla by wtedy, kiedy niewiadomo by bylo ile spokan by mial nauczyciel i nie byla by ustalona ilosc spotkan lecz okresnauczania jedynie. Wtedy jest to zlecenie.

 

Co do postu chaosik:

Na cos takiego nie mozna podpisac umowy o dzielo bo nie wykonales zadnego dziela. Chyba ze na umowie napiszesz ze umowa dotyczy wykonania 2 banerow reklamowych. Wtedy to bedzie Umowa o Dzielo.

Podatek od umowy zawsze placi przyjmujacy dzielo czyli ten co Tobie placi pieniadze za umowe. Jesli jest to umowa o dzielo bez przekazywania praw autorskich to jest to 19% podatku z 80% kwoty gdyz 20% stanowia koszty uzyskania przychodu. Wychodzi na to, ze odliczony podatek bedzie na poziomie 15,2%. Po zakonczeniu roku otrzymasz od tej firmy PIT 8B potrzebny do rocznego zeznania podatkowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O podatek sie nie martw - do firmy nalezy naliczenie i odprowadzenie w Twoim imieniu podatku (zaliczki na jego poczet) od umowy o dzielo.

 

Czy mogles... Widac mogles, chociaz wkrotce to juz ludzie beda sprzedawac samochody na umowe o dzielo. Wedlug mnie (i z tego co czytalem), takie cos nie powinno miec miejsca, ale kosekwencje tego ponosil bedzie zleceniodawca. Pewnosci Ci jednak zadnej nie dam - o dziwniejszych rzeczach slyszalem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest w przypadku umow o dzieło ze świadczeniami typy ZUS etc? Czy od takich umów pobiera się część wynagrodzenia na te świadczenia?

Ps. Czytałem ze nie, chyba że umowa jest zawarta z parcodawcą zatrudniającym "nas" na zasadzie umowy o pracę.

 

Ale załóżmy, że nie mam umowy o pracę tylko "czystą" umowę o dzieło. Odejmą mi coś poza podatkiem?

 

Pytam bo pewien mądy pan z US powiedział mi że już w zeszłym roku pozmieniały się zasady i od 2004 płaci się ZUS od umów zleceń i umów o dzieło...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to jaka umowe mam podpisac zeby bylo to wszytko dobrze ale zeby za razem nie placic za duzo podatku i ubezpieczenia

 

zaznacze ze nie pracuje nie ucze sie i nie mam wlasnej firmy

 

moze zmienie ze wykonywane dzielo to reklama firmy zleceniodawcy wtedy beda rezultaty bo ludzie z mojego serwisu beda wchodzic na jego strone

czy cos takiego zalicza sie do umowy o dzielo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli nawet jeśli firma odprowadzi za mnie podatek nie ominę wizyty w urzędzie podatkowym, której to tak bardzo się boje? :]

 

Znaczy będę musiał ubiegać sie o NIP i co roku wypełniać PIT?

Może pytania banalne, ale do tego czasu nie wiele miałem do czynienia z urzędem podatkowym.

 

Z góry dziekuje za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To sie nazywa Urzad Skarbowy o ile pamietam i nie taki on straszny jak go maluja ;)

 

Na pewno masz znajomych, rodzicow, czy kogos, kto po prostu z US mial choc troche do czynienia - pomoga Ci w razie czego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli umowa jest zawierana z osobą prywatną, to samemu należy ten podatek zapłacić.

 

W jaki sposob moge sie wtedy rozliczyc z urzedem skarbowym?

 

--

Pozdrawiam

Krzysiek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy umowę o dzieło może być pomiędzy osobą niepełnoletnia a innym podmiotem gospodarczym? Jakbyście mogli napisać mi kilka informacji jak to wygląda gdy osoba nie ukończyła 18-stego roku życia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×