Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
ahes

Szybkie sprawdzanie wersji programów, checkver koncept

Polecane posty

Witam,

 

wpadł mi do głowy pewien pomysł, że przydałby mi się system do szybkiego sprawdzania wersji np. wordpressa, kernela lub mysqla wraz z wyświetleniem changeloga. Tak szybki jak curl -s wordpress.checkver.rootnode.pl.

 

1. Loguję się do systemu i na dzien dobry odpala mi się prosty skrypt. który sprawdza, czy któraś z wersji mojego ulubionego programu się nie zmieniła, a jeśli tak to chciałbym zobaczyć zmiany.

 

2. Posiadam serwer z kilkoma wordpressami moich znajomych i chciałbym mieć pewność, że któregoś pięknego dnia ktoś przez starą wersję tego zacnego softu nie wyśle milion mejli ze spamem. W crontabie dwuliniowy skrypt który pobiera aktualną wersję i robi find z grepem sprawdzając aktualną wersje wordpressów.

 

3. Ikonka w trayu gnome'a informująca mnie co jakiś czas o nowych wersjach programów.

 

Chodzi tutaj głównie o soft, który jeszcze nie pojawił się w repozytoriach (np. debianowych), kompilowany ze źródeł, o nowe wersje kernela, o aplikacje webowe bez zapisywania się na listy announce tych wszystkich projektów.

 

Wiadomo, że wordpress ma system do zarządzania wersjami i automatyczne updaty, ale trzeba zalogować się do panelu. Nie wszystkie aplikacje webowe, które są najczęściej wykorzystywane do wyświetlania stron 'hacked by script kiddie' oraz rozsyłania spamu, są tak mądre jak wordpress.

 

Koncept znajdziesz na stronie http://checkver.rootnode.pl/. Docelowo miałoby to być dostępne pod adresem checkver.com. Oprócz pobierania wersji po http istnieje również możliwość odpytania dnsa - jako proof of concept.

 

BTW, dlaczego twórcy oprogramowania nie tworzą wpisu dns: latest.wordpress.com który wyświetla aktualną wersję? To by było ql.

 

Pomysł fajny, głupi, bezużyteczny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

imo bardzo fajny pomysł. szczególnie jeśli mamy wiele zainstalowanych wordpressów, kilkanaście(dziesiąt) galerii, etc - nie musimy stale zaglądać na stronę producenta czy jest jakaś aktualizacja, program sam nas o tym powiadomi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wcale to nie jest takie proste przy stronie ktora ma spora ilosc pluginow czesto pojawiaja sie problemy z ich dzialaniem w nowej wersji WP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Automat uaktualnia wersje po stronie checkver.com. To jest serwis informujacy o aktualnej wersji. A jak sobie to uaktualnisz aplikacje po stronie serwera to juz twoj problem. Grunt aby informowac o bledach security i ewentualnie blokowac niebezpieczne wersje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od konceptu do realizacji.

Wersja beta dostępna pod adresem checkver.com.

 

Komentarze mile widziane.

 

Nie rozumiem po co "monitorowac" wersje? To co, nie wiesz co sobie zainstalowales?

Ja robie to prosto. Swoje repo yum-a, ustawione na wszystkich serwerach. Update-y wrzucam do repo, a cron na serwerach odpala "yum update" raz dziennie.

Tym sposobem na wszystkich serwerach jest ta sama, SPRAWDZONA, wersja oprogramowania.

 

Wez pod uwage, ze nie zawsze ostatnie = sprawdzone, dobre i bug-free...

 

m.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem po co "monitorowac" wersje? To co, nie wiesz co sobie zainstalowales?

Ja robie to prosto. Swoje repo yum-a, ustawione na wszystkich serwerach. Update-y wrzucam do repo, a cron na serwerach odpala "yum update" raz dziennie.

Zapomniałeś jeszcze napisać, że gdzieś w okolicy 3 w nocy,

a rano jak wstajesz, to się zwykle okazuje, iż połowa daemon'ów nie działa z powodu błędów w.w. procesu.

W pełni automatyczna aktualizacja serwerów produkcyjnych to poważny błąd w sztuce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×