Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
BlueMan

Użytkownik widzi tylko swoje pliki

Polecane posty

Co, jak i gdzie należy poustawiać, aby użytkownik w systemie (Debian) widział i mógł się dostać tylko do swoich plików (wewnątrz UID, lub GID)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A nie wystarczy odpowiedni chmod? :>
Wszystko zależy od tego co dokładnie miał na myśli BlueMan. Możliwe, że wystarczy, ale w ogólności potrzebny jest chroot / jail.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy FTP odpowiednia konfiguracja home-dir'a powinna zamknąć użytkownika w swoim katalogu, nawet bez chrootowania.

 

Przy SSH tylko chroot. Ale jeśli użytkownik ma "nie widzieć" plików systemowych, to po co właściwie mu wtedy SSH?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przy SSH tylko chroot. Ale jeśli użytkownik ma "nie widzieć" plików systemowych, to po co właściwie mu wtedy SSH?
Po to co w każdej firmie hostingowej :) aby sobie zarządzał swoimi plikami, a nie mieszał palców w nie swoje rzeczy :(

 

 

@p - polecisz coś dobrego, dla moich potrzeb? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Po to co w każdej firmie hostingowej :) aby sobie zarządzał swoimi plikami, a nie mieszał palców w nie swoje rzeczy :(

 

 

@p - polecisz coś dobrego, dla moich potrzeb? :)

Mieszać nie będzie, bo nie będzie miał prawa zapisu. Owszem, można dać na przykład chmod 711 na systemowe sprawy, tylko po co? To jest takie security by obscurity. Jeżeli ktoś nie jest wystarczająco zaufany, by oglądać configi w systemie, to znaczy, że w ogóle nie jest wystarczająco zaufany, by mieć dostęp do powłoki systemowej. Co do firm hostingowych, to tu muszę przyznać, że mam dosyć niewielkie doświadczenie, ale tam, gdzie miałem konta, to możliwość oglądania /etc w tym pliku passwd była i nic się nie działo. :) Jeżeli chodzi o konta userów, to klasycznie chmodem. To jest wystarczające i to się powszechnie do tego stosuje na tzw. shellowniach i innych hostingach, gdzie konta userów są kontami systemowymi. Jedno, na co warto by było zwrócić, to na to, że o ile kwestie hostowania stron zrobisz w ,,standardowy" sposób (czyli public_html z chmodem 755 w $HOME), to tam już ,,obyci" userzy sobie zajrzą, jak będą chcieli (warto wiedzieć, jak się zamierza trzymać jakieś autorskie cms-y chociażby). Czemu powiedziałem, że ,,obyci"? Ano dlatego, że osoba świeża, zazwyczaj chodząca po katalogach za pomocą mc już tam nie wejdzie, skoro do będącego przed publiciem $HOME nie będzie miała praw.

Trochę to zagmatwałem, ale mam nadzieję, że nieco objaśniłem i przy okazji wspomniałem o czymś istotnym, niby oczywistym, a jednak często pomijanym na początku. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
@p - polecisz coś dobrego, dla moich potrzeb? :)
Dokumentację? Wszystko sprowadza się do ustawienia kilku zmiennych...

Poza tym bezmyślne kopiowanie poleceń z tutoriali nie może prowadzić do niczego dobrego :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Po to co w każdej firmie hostingowej :) aby sobie zarządzał swoimi plikami, a nie mieszał palców w nie swoje rzeczy :(

Sprecyzuj, co to są "nie swoje rzeczy".

Czy np. binarka MC to już "nie swoja rzecz"? Czy wget to "nie swoja rzecz"?

Jak by nie patrzeć, są to pliki systemowe...

Jeśli twoja odpowiedź będzie, że to "swoja" rzecz - to zastanów się, jak rozróżniać to, co wolno, od tego, czego nie wolno. Chroot + kopiowanie plików jest IMO lekkim marnotrawstwem.

 

Poza tym - tak jak pxw napisał - jeśli ktoś jest na tyle mało zaufany, że nie powinien oglądać plików systemowych, to musi poprzestać na koncie FTP + jakiś ajaxplorer.

A jeśli kogoś darzy się jakimś zaufaniem, to dostaje SSH...

 

PS: Dostęp do pliku /etc/passwd i /etc/shadow jak najbardziej w pewnych specyficznych przypadkach może być nawet z uprawnieniami 777 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×