Skocz do zawartości
SPAP

[DA] subdomeny z i bez "www"

Polecane posty

Dzień dobry. Jestem nowicjuszem w Direct Adminie, więc proszę o wyrozumiałość. Postaram się opisać problem najdokładniej jak umiem.

 

Mam jakąś domenę, powiedzmy "domena.pl". Domena jest dopisana do NSów serwera, na którym mam hosting. Oprócz tego mam kilka subdomen, np. "sub1.domena.pl", "sub2.domena.pl" itp. Jednak te subdomeny są na innych NSach niż domena główna (NSy nie należą też do ISP, u którego mam hosting).

 

Wygląda to tak dla przykładowej subdomeny: ns2uz0.jpg

 

(Wartości tuypu 777 czy kk są oczywiście przykładowe.)

 

A więc NSy kk1.kkkkkk.kk i kk2.kkkkkk.kk należą do innego ISP. Natomiast adresy 777.777.777.777 należą do ISP u którego jest hosting. Oczywiście strony www subdomen znajdują się także na innym serwerze niż domena główna. Subdomeny zostały dodane w DA nie jako subdomeny, tylko jako oddzielne domeny.

 

 

 

I teraz moje pytanie. Jak to się dzieje, że po takim skonfigurowaniu subdomen, żeby wyświetlić stronę www trzeba wpisać "www.sub1.domena.pl" lub "www.sub3.domena.pl", natomiast po wpisaniu samego "sub1.domena.pl" lub "sub3.domena.pl", bez "www" nie wyświetla się właściwa strona, tylko strona z serwera na którym jest hosting głównej domeny... Jak to zmienić (nie mówię o przekierowaniu)? Czy w ogóle da się?

 

Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem, że jest taki wymóg - zazwyczaj mało kto czyta regulaminy :huh:

 

Chciałem zachować prywatność właścicieli subdomen, ale w sumie niepotrzebnie.

 

Czy można wyedytować jakoś główną wiadomość? Wówczas wstawię pełne dane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wymóg, nie wymóg. Ale na prawdę nie da się za dużo powiedzieć o konfiguracji domen nie znając ich nazw. Bo to właśnie jedynie można nazwać wróżeniem.

 

A nazwę możesz dodać i niżej, w następnym poście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

OK. Szkoda, że nie można edytować swoich postów - wówczas bym zmienił ten główny.

 

40523041ys1.jpg

 

Główna domena jest na NSach duu.pl a kilka subdomen (nie wszystkie) na ans.jerzyk.net i ans2.jerzyk.net. Po wpisaniu zielonykat.alt.pl bez www, wyświetla się strona z serwera do którego NSów jest dodana domena główna a po wpisaniu www.zielonykat.alt.pl pojawia się normalna strona z innego serwera. Pytania z głównego wątku pozostają w mocy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie zarówno www. jak i @. wskazuje na placeholder DirectAdmina dla domeny zielonykat.alt.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Błąd w konfiguracji.

 

$ dig +trace zielonykat.alt.pl
..............
alt.pl.			86400	IN	NS	ns1.duu.pl.
alt.pl.			86400	IN	NS	ns2.duu.pl.
;; Received 107 bytes from 149.156.1.6#53(G-DNS.pl) in 17 ms

zielonykat.alt.pl.	14400	IN	A	212.95.32.41
zielonykat.alt.pl.	14400	IN	NS	ans2.jerzyk.net.
zielonykat.alt.pl.	14400	IN	NS	ans.jerzyk.net.
;; Received 98 bytes from 78.159.110.99#53(ns2.duu.pl) in 42 ms

 

Tutaj jest ok:

$ host zielonykat.alt.pl ns1.duu.pl.
Using domain server:
Name: ns1.duu.pl.
Address: 78.159.110.98#53
Aliases: 

zielonykat.alt.pl has address 212.95.32.41
zielonykat.alt.pl mail is handled by 10 mail.zielonykat.alt.pl.

$ host zielonykat.alt.pl ns2.duu.pl.
Using domain server:
Name: ns2.duu.pl.
Address: 78.159.110.99#53
Aliases: 

zielonykat.alt.pl has address 212.95.32.41
zielonykat.alt.pl mail is handled by 10 mail.zielonykat.alt.pl.

 

Tutaj już nie jest ok:

$ host zielonykat.alt.pl ans.jerzyk.net.
Using domain server:
Name: ans.jerzyk.net.
Address: 74.53.4.134#53
Aliases: 

zielonykat.alt.pl has address 74.54.210.110
zielonykat.alt.pl mail is handled by 10 zielonykat.alt.pl.

$ host zielonykat.alt.pl ans2.jerzyk.net.
Using domain server:
Name: ans2.jerzyk.net.
Address: 74.53.6.38#53
Aliases: 

zielonykat.alt.pl has address 74.54.210.110
zielonykat.alt.pl mail is handled by 10 zielonykat.alt.pl.

 

Nie wiem w którą stronę próbujesz to zrobić, ale ewidentnie masz dwie różne konfiguracje na obu parach DNSów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to ja już nic ku***a nie rozumiem... Wczoraj działało jeszcze, dzisiaj już nie.

 

Po prostu chcę to zrobić tak, żeby zielonykat.alt.pl (i wybrane inne subdomeny) były na innych NSach (u innego ISP) w więc i wskazywały na stronę na innym serwerze. Natomiast domena główna tak jak jest obecnie.

Z tego co rozumiem, to nie jest moja wina tylko administratora ans.jerzyk.net i ans2.jerzyk.net... Tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No to ja już nic ku***a nie rozumiem... Wczoraj działało jeszcze, dzisiaj już nie.

 

Po prostu chcę to zrobić tak, żeby zielonykat.alt.pl (i wybrane inne subdomeny) były na innych NSach (u innego ISP) w więc i wskazywały na stronę na innym serwerze. Natomiast domena główna tak jak jest obecnie.

Z tego co rozumiem, to nie jest moja wina tylko administratora ans.jerzyk.net i ans2.jerzyk.net... Tak?

Nie. W panelu DirectAdmin na głównym serwerze nie twórz nowych domen, tylko wejdź w edycję strefy już istniejącej (ALT.PL) i bezpośrednio tam dodaj rekordy NS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie. W panelu DirectAdmin na głównym serwerze nie twórz nowych domen, tylko wejdź w edycję strefy już istniejącej (ALT.PL) i bezpośrednio tam dodaj rekordy NS.

 

Dzięki. Zapomniałem dodać, że administrator serwera gdzie jest główna domena powiedział mi, żeby nie tworzyć subdomen w opcji "Zarządzanie subdomenami" tylko dodać subdomeny jako domeny. Czyli teraz zrobiłem tak: w strefie edycji alt.pl dodałem 2 nowe NSy do subdomeny zielonykat.alt.pl. Nie wiem jeszcze czy mam stworzyć taką subdomenę w strefie domeny głównej w "Zarządzanie subdomenami:" czy wystarczy tak jak jest, czyli gdy subdomena zielonykat.alt.pl jest dodana jako oddzielna domena. W każdym razie jeszcze raz dziękuję za dotychczasową pomoc - w końcu się nauczę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem od początku w ten sposób. Dodałem subdomeny w strefie domeny głównej i w konfiguracji DNS dodałem do każdej z nich odpowiednie NSy. Mam nadzieję, że w końcu zadziała, że teraz już będzie dobrze. Jak rozumiem trzeba odczekać jakiś czas zanim NSy się nie rozpropagują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie tworzysz żadnych subdomen, domen itp. na serwerze z DA.

 

W panelu ma być dodana TYLKO domena alt.pl

W szczegółach DNS tej właśnie domeny dopisujesz rekordy NS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie tworzysz żadnych subdomen, domen itp. na serwerze z DA.

 

W panelu ma być dodana TYLKO domena alt.pl

W szczegółach DNS tej właśnie domeny dopisujesz rekordy NS.

Dobrze jest tylko jedna domena alt.pl. Żadnych innych domen, żadnych innych subdomen. Czy rekordy NS w strefie tej domeny dopisuję do tej domeny, czyli:

 

alt.pl. NS ans.jerzyk.net.

alt.pl. NS ans2.jerzyk.net.

alt.pl. NS ns1.duu.pl.

alt.pl. NS ns2.duu.pl.

 

Dobrze teraz rozumiem? Jeśli tak, to nie mogę pojąć jak bez fizycznego stworzenia subdomen w DA one mimo wszystko będą istnieć tylko dlatego, że do domeny głównej dodałem NSy, które są skonfigurowane dla tych subdomen. Muszę iść chyba na jakiś kurs podstaw administracji serwerami :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca.

W DirectAdmin masz podpiętą/podparkowaną domenę ALT.PL i ŻADNEJ poza nią.

 

Wchodzisz do edycji strefy DNS i tam dodajesz nowe rekordy:

zielonykat NS ns1.jezyk.net

zielonykat NS ns2.jezyk.net

 

PS: Podeślij mi na PW dane, to ci to skonfiguruje :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie do końca.

W DirectAdmin masz podpiętą/podparkowaną domenę ALT.PL i ŻADNEJ poza nią.

 

Wchodzisz do edycji strefy DNS i tam dodajesz nowe rekordy:

zielonykat NS ns1.jezyk.net

zielonykat NS ns2.jezyk.net

 

PS: Podeślij mi na PW dane, to ci to skonfiguruje :lol:

Pozwól, że skorzystam z Twojej miłej oferty w ostateczności. Ja naprawdę chcę się tego nauczyć i chyba już jestem na dobrej drodze :lol: Tylko zastanawiam się czy powinno być jak napisałeś, czyli:

 

zielonykat NS ns1.jezyk.net

 

czy też:

 

zielonykat.alt.pl NS ns1.jezyk.net

 

Na wszelki wypadek jednak zrobię tak, jak napisałeś :lol:

 

POZDRAWIAM!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale oczywiście to:

 

alt.pl. NS ans.jerzyk.net.

alt.pl. NS ans2.jerzyk.net.

 

 

Musi zniknąć :lol:

 

 

EDIT: Mój błąd, oczywiście

zielonykat.alt.pl. NS ns1.jezyk.net

zielonykat.alt.pl. NS ns2.jezyk.net

(pamiętaj o kropce na końcu - po .pl też jest :lol: )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Salut Fiercio.

 

Od wczoraj tak jest i dzisiaj działa elegancko. Jedną (najważniejszą) sprawę mamy zatem z głowy ;)

 

To teraz będę już wniebowzięty, gdy uda się rozwiązać ostatecznie problem "www" i braku "www" przed nazwą subdomeny. Niektóre z nich działają z tym "www" przed nazwą a inne nie. Jak ten problem rozwiązać?

 

Przy okazji wklejam screenshot z aktualnej konfiguracji - może da się ją jakoś zoptymalizować.

 

finalnsdr6.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli coś jest wydelegowane IN NS, to nia ma prawa być tam rekordu A.

 

zielonykat.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli coś jest wydelegowane IN NS, to nia ma prawa być tam rekordu A.

 

Poprawione (znaczy usunięte co zbędne).

 

PS. Rozumiem, że jeśli w przyszłości chciałbym założyć komuś subdomenę i dodać ją do NSów na serwerze, gdzie mam hosting, wówczas wystarczy w strefie domeny głównej dodać subdomenę i jej NSy takie same jak dla domeny głównej. I wtedy rekord A ma prawo być przy takiej subdomenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Poprawione (znaczy usunięte co zbędne).

 

PS. Rozumiem, że jeśli w przyszłości chciałbym założyć komuś subdomenę i dodać ją do NSów na serwerze, gdzie mam hosting, wówczas wystarczy w strefie domeny głównej dodać subdomenę i jej NSy takie same jak dla domeny głównej. I wtedy rekord A ma prawo być przy takiej subdomenie.

Wtedy domenę parkujesz/podpinasz poprzez DA i nie bawisz się strefą dns :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×