Skocz do zawartości
nfq

domowa serwerownia.

Polecane posty

Cześć,

 

chciałbym się dowiedzieć z czystej ciekawości na ile jest to możliwe tylko.

 

Dajmy na to, że chce stworzyć ją w szafie rackowej:

http://www.allegro.pl/item498200187_szafa_...paq_19_42u.html

 

Następnie serwer, w postaci 1U:

http://www.allegro.pl/item492556936_hp_dl3...raid_5i_1u.html

 

Oczywiście nie było by UPS, później by się dokupiło.

 

Serwer byłby przeznaczony na strony WWW, więc konfiguracja serwera itp.

Chciałbym się dowiedzieć jakie sa koszta puli IP? przykładowo 20 numerów + wpis do RIPE.

 

I teraz najważniejsze, jaki byłby do tego internet najlepszy, obecnie mam u siebie 3mbit/0,5mbit.

 

Szafa by była u mnie w domu ;)

 

Jakie są w przybliżeniu koszta za całość z moimi wyżej wymienionymi linkami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napisałem od razu na początku, że chciałbym się dowiedzieć na ile to by było możliwe. Zresztą teraz by to nie wypaliło, a dopiero za 2-3 lata maksymalnie. Serwer do użytku własnego ;)

 

Rzecz biorąc to taniej wychodzi, bo płacimy tylko za prąd+internet miesięcznie i mamy sprzęt, który później za grosze można sprzedać, a wynajmując gdzieś nic nie mamy fizycznie ;) i jak zrezygnujemy to niczego nie mamy :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ehh root, chciałbym się dowiedzieć, czy trzeba uzyskać jakieś pozwolenia, umowy podpisywać czy coś takiego.

Na chwilę obecną, by mieć jakieś pojęcie o tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co powiem to zadnego pozwolenia nie musisz miec na trzymanie szafy ... co do lacza to jakies symetryczne np. 1/1 jesli chodzi o domowe cos ... co do sprzetu to tak jak mowilem ceny sie zmienia ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możesz walnąć sobie Chello Ultra tam masz 5 IP i lącze 20/2 ;) nawet by to śmigało cena to 149 zł/m-c więc wcale nie tak drogo ;)

 

Prędkość pobierania danych: do 20480 kb/s (20 Mb/s)

Prędkość wysyłania danych: do 2048 kb/s

Liczba komputerów możliwych do podłączenia: 5

Liczba publicznych adresów IP: 5

Limit pobierania danych: brak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

serwerownia i dom ?

Poczytaj troche o normach i standardach i wtedy sie odezwij ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dom to z pewnością odpada. Ja nie wyobrażałbym sobie mieć włączonego odkurzacza 24/godziny na dobę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Może postawić ją w piwnicy ;)

 

ta albo do lodówki żeby chłodzenie było lepsze. Ewentualnie balkon :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
serwerownia i dom ?

Poczytaj troche o normach i standardach i wtedy sie odezwij

 

 

Przecież on nie będzie na tym świadczył usług hostingowych, ja nie widze nic złego w postawieniu sobie w domu prywatnego serwera , wiadomo prąd itd ,ale jak mu to nie przeszkadza to nie ma nic w tym złego. Swego czasu sam hostowałem na domowym serwerze na łączu 10/1 i powiem że to nie było złe rozwiązanie i za prad wcale nie było kolosalnych rachunków. Sama cena łącza w chello jest dosć atrakcyjna 10/1 - 89 zł 20/2 - 149 zł więc spokojnie można ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przecież on nie będzie na tym świadczył usług hostingowych, ja nie widze nic złego w postawieniu sobie w domu prywatnego serwera , wiadomo prąd itd ,ale jak mu to nie przeszkadza to nie ma nic w tym złego. Swego czasu sam hostowałem na domowym serwerze na łączu 10/1 i powiem że to nie było złe rozwiązanie i za prad wcale nie było kolosalnych rachunków. Sama cena łącza w chello jest dosć atrakcyjna 10/1 - 89 zł 20/2 - 149 zł więc spokojnie można ;)

Dokładnie. Sam mam taki stary pc który robi za "serwer". Dziwne jest tylko dla mnie z tą szafą..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
serwerownia i dom ?

Poczytaj troche o normach i standardach i wtedy sie odezwij ;)

 

O których normach i standardach mówisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK
O których normach i standardach mówisz?

 

np: instalacja elek. , okablowanie strukturalne, urządzenia sygnalizacji pożaru. i wiele innych bardzo ważnych rzeczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
np: instalacja elek. , okablowanie strukturalne, urządzenia sygnalizacji pożaru. i wiele innych bardzo ważnych rzeczy.

 

A jakies konkrety?

Chce zobaczyc zapis, ze aby postawic serwerownie trzeba miec instalacje ppoz. i wiele innych bardzo waznych rzeczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale po co ?

 

DOM:

Chello: 149 miesięcznie

Szafa: 800

Serwer: ~1200

Prąd: ~200 - 300 miesięcznie

Jakiekolwiek SLA - brak :-)

 

KOLKA:

Przykładowo w Nephax (przykładowa serwerownia z dobrą jakością) za 250 netto masz 100GB transferu i wysokość do 2U dla maszyny jedno procesorowej

SLA - wg umowy :-)

Serwer: ~1200

Prąd - wliczony w kolkę

Szafa: odpada bo po co

 

Rachunki są proste .... dlaczego ? Np dlatego, że serwerownia ma trochę tańszy prąd niż Ty w domu ;)

No i więcej megabitów łącz i też ich wychodzi taniej :D

To tak na chłopski rozum :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie przesadzajmy z tym prądem.

Cena prądu przy włączonym komputerku przez 24/7 (komputer jako router) wyniosła przez miesiąc niecałe 55 zł. (P4 2.6, 80GB Dysk, 1Gb RAM, zasilacz 300W).

 

KOMPUTERKU

nie maszyny rackowej z Xeonami HT w szafie PDU ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
serwerownia ma trochę tańszy prąd niż Ty w domu ;)

 

No i więcej megabitów łącz i też ich wychodzi taniej :D

 

Akurat z tym, ze tanszy prad to sie nie zgodze, z tego co mi wiadomo to przy obecnym wykorzystaniu zasobow blokow energetycznych w kraju placi sie za prad im wiecej tym drozej, dlatego, zeby ograniczyc pobory (zeby odbiorcy mieli motywacje zeby ograniczac swoj pobor).

 

 

Co do lacz to prawda, ze serwerownia ma tansze lacza, ale nie sadze, ze ma tansze niz chello, ktore z pewnych zrodel dowiedzialem sie ze kupuje internet po okolo 2 euro za 1Mbps. Lacze laczu nierowne, kluczowe znaczenie na wplyw ceny 1Mbps ma jakosc tegoz lacza. Takze lacze w serwerowni moze sie okazac rowniez drozsze niz te w domu, jednak jakosc moze byc (powinna byc) o wiele wyzsza.

 

Co do serwerowni w domu to dosc fajne rozwiazanie na trzymanie "pierdolek" jednak pod powazne projekty absolutnie sie nie nadaje. Ze wzgledu na slabe zabezpieczenie energetyczne oraz lacza slabej jakosci/slabo zabezpieczone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przecież on nie będzie na tym świadczył usług hostingowych, ja nie widze nic złego w postawieniu sobie w domu prywatnego serwera , wiadomo prąd itd ,ale jak mu to nie przeszkadza to nie ma nic w tym złego. Swego czasu sam hostowałem na domowym serwerze na łączu 10/1 i powiem że to nie było złe rozwiązanie i za prad wcale nie było kolosalnych rachunków. Sama cena łącza w chello jest dosć atrakcyjna 10/1 - 89 zł 20/2 - 149 zł więc spokojnie można ;)

 

Widziałeś/słyszałeś kiedyś prawdziwy serwer podczas pracy?

Bo piszesz straszne bzdury. Hałas mogę śmiało rzec, że jest nie do wytrzymania w warunkach domowych - w przypadku serwerów 1u oraz 2u. Gdzie zastosowanych jest bardzo dużo małych wysoko obrotowych wentylatorków.

Ale oczywiście to jest całe WHT ... popiszemy sobie tylko dlatego żeby popisać ... inni będą myśleć że jesteśmy fajni...

 

Żenada ... powinni zabronić zabierania głosu w tematach o których nie ma się pojęcia ....

 

@Szirok.

Po tobie bym się nie spodziewał abyś porównywał łącze Chello (Kiepskie łącze asymetryczne) do łącza w serwerowni (Symetryczne z odpowiednim SLA, nie mówiąc już o dobrym BGP zestawionym np. z 2 "pełno prawnych" operatorów, a nie np. punktóu wymiany ruchu i 1 operatora).

 

@Prąd

Nie są to wysokie koszta, bardzo łatwo można sobie to policzyć. U mnie w mieście koszt 1 kWh to chyba 0,38 gr.

kW = 1000 Watt

h = 60 minut

Tak ku gwoli ścisłości, a więc koszta utrzymania serwera pracującego np. na 200 Watt to będzie 0,38 gr za 5 godzin pracy. Dalej to już każdy potrafi sobie sam obliczyć.

 

Jeżeli kogoś to obraziło to przepraszam. Ale jak tak to widzę, więcej powiem nie tylko ja tak to widzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

najdmen:

jesteś pewien że serwerownia ma tańszy prąd?

 

jestem przekonany że duzi odbiorcy płacą więcej za prąd, ale mogę się mylić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a) widziałem umowy o prąd z jednostkami gospodarczymi bo takie podpisywałem i stawki + moc jest o wiele atrakcyjniejsza niż dla domowego użytkownika

:D nie powiesz chyba że chello w domu będzie lepsze od światłowodu w zieleniaku ... :D

Jarek masz może większe doświadczenia niż Ja ale nie nakłaniaj do stawiania krzaków na neostradzie ;)

 

EDIT:

LOL - pierwszy raz widzę aby ktoś z WHT zachwalał "małą hostownię" w domu ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ludzieeeeeee xD

Przecież ja nie chce mieć super, ekstra, serwera z SLA 200%, 1GBPS do mnie i ode mnie, 8x Bi Xeon, 16gb ram... i będę za kase hostował...

 

Tylko serwer, na którym będę trzymał swoje strony, z takim internetem, aby to miało ręce i nogi... Zresztą jaki hałas? jak napisałem, że w domu, fakt. Ale jest to dom, w którym nikt nie mieszka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×