Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Mateusz Sojda

Domowy serwerek

Polecane posty

Witam, szukam czegos na domowy serwer do testow i ogolnego grzebania :D

 

Myslalem nad Dellem GX280 z allegro, ale czy dobrym wyborem bedzie zakup uzywanego sprzetu?

 

Nie zalezy mi na jakiejs super mega hiper wydajnosci, ale zeby poprostu dzialalo, nie kosztowalo zbyt wiele i dalo sie w miare wyciszyc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY

Jak piszesz "do testów" i ogólnej zabawy" to moim zdaniem wszystko może być :D

Oczywiście przy wyborze sprzętu zadaj sobie pytanie czy po wpisaniu "make" czekasz, idziesz na kawę czy włączasz mecz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dell GX280 fajna maszyna ale do biura ...:D

Pracowałem długo na tym - fajnie chodzą te P4 - ale na serwerek do testów to po co ?

Nie lepiej VPS ? No chyba że chcesz pobawić się kompilką jąder i sprawdzić dystrybucje których nie ma na wirtualkach - to bierz jakiegokolwiek peceta byleby mało prądu jadł i jazda ... :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@najdmen, tak właśnie w tym rzecz :D

 

Wszystko fajnie, ale docelowo chciałbym, żeby służył jako serwer plików, dlatego chciałbym, żeby to nie był pierwszy lepszy pecet.

 

Mam fajną wolną obudowę, myśle, żeby tam włożyć coś z możliwością przyszłej rozbudowy. Może P4 jakieś? Ale też w sumie mi na energooszczędności, więc może Atom?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli da rade takie cos? I jakby dluzej chodziło to nic sie tam nie przegrzeje? Sorry, za takie pytania, ale w kwestii sprzetu jestem laikiem :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czyli da rade takie cos? I jakby dluzej chodziło to nic sie tam nie przegrzeje? Sorry, za takie pytania, ale w kwestii sprzetu jestem laikiem :D

 

Gdzieś kiedys czytałem że ludzie stawiają na czymś takim serwery www + montują jakiś dodatkowy wiatrak.

Przy odpowiedniej temperaturze otoczenia (patrz nie stawiać przy kaloryferze :D) powino być OK :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hehe parametry prawie jak mocny VPS :D

Ten zasilacz to bez problemu uciągnie a za dużo do tego nie napakujesz więc da radę :)

 

To był tylko tani, szybki przykład nowego sprzętu i od usera tego forum :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w domu jako serwer plików Dell OPTIPLEX GX110 o parametrach: P3 1GHz, 192 MB RAM i dysk IDE 250GB. Przy ściąganiu 4 plików na raz load na nim wzrasta do 0,9. Więc jak na mój gust i potrzeby to jest to w 100% wystarczające(film da się w locie z niego po wifi odtwarzać), w zasadzie aż nad to. Po za tym oprócz samby śmiga na nim jeszcze rtorrent (czyli konsolowy klient torrent) odpalony na screenie, mocp (odtwarzacz muzyki i radia internetowego podpięty do pokojowego systemu audio), www z galerią siorki(rzadko odwiedzaną), i mysql do tej galerii oraz ssh.

Więc tak jak napisał jeden z kolegów powyżej ... wystarczy Ci cokolwiek.

W ramach oszczędności energii można by wykorzystać ausa 500g premium z dwoma wyjściami USB i podobnymi możliwościami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Może P4 jakieś? Ale też w sumie mi na energooszczędności, więc może Atom?

 

P4 zdecydowanie odpada z racji na pobór prądu. Jeśli ma to chodzić jako serwer plików i pracować ciągle zainteresuj się czymś energooszczędnym. Atom to jest jakaś propozycja, ale możesz też pomyśleć o procesorach AMD 45W 4050E / 4450E / 4850E (2x2.1 / 2x2.3 / 2x2.5 Ghz). Testowałem zestawy oparte na nich względem atoma i pobierały max 1.5-2x więcej prądu co atom. Z tym że atoma testowałem na zasilaczu 12V, co za tym idzie były na nim mniejsze straty. Wydajność procesora AMD Athlon 4450E będzie ponad 2 razy lepsza niż atoma dual-core. Atom jest o tyle dobry, że jest mały i możemy go wsadzić do małej obudowy o czym za chwile.

 

 

Nie polecam obudowy którą mam w przytoczonej aukcji. Zasilacz dość mocno się grzeje, do tego wentylatorek na nim dość mocno hałasuje. Do tego wszystkiego zasilanie leci z 240V, nie zaś 12V, więc zużycie prądu na takim zestawie będzie średnio o 7-8V większe niż w przypadku zastosowania zasilacza 12V. Dodam że ta obudowa jest duża. Mnie natomiast się spodobała i bawię się obudową: http://www.allegro.pl/item498334069_c_najm...el_202_itx.html. Mała, ładna i w miarę tania(jak na zasilacz 12V 96W).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnego DELLa w domu.

 

Kupuj GX280 póki jeszcze są - wsparcie dla sata, DDR2. Żyć nie umierać.

Ja niestety mam GX260 :( i żałuję, bo nie mam nic z powyżej, a by się przydało!

 

http://www.blueman.pl/sprzet/id375-serwer-dell-gx260.html - i wszystkie moje starsze wpisy na ten temat ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja mam w domu jako serwer plików Dell OPTIPLEX GX110 o parametrach: P3 1GHz, 192 MB RAM i dysk IDE 250GB.

Jeśli faktycznie miałoby to być Pentium III to polecam Ci wspomnianego DELL'a OptiPlex GX110. Sam takiego posiadam (Pentium III 1.0GHz, 512MB SDRAM, 1x 73GB SCSI) i choć to już dosyć stary sprzęt to ciągle działa całkowicie bezproblemowo. Swego czasu, działał on nieprzerwanie przez okres około 1,5 roku w trybie 24h, a później w trybie po 10 do 12h dziennie.

 

Jeśli zależy Ci na lepszej karcie grafiki (choć w przypadku serwera nie ma to żadnego znaczenia) to polecam Ci także zwrócić uwagę na model DELL OptiPlex GX150 (polecam klasyczną- stojącą obudowę, gdyż występuje w 2 wersjach). Dodatkowym atutem tego sprzętu jest obudowa... dzięki której komputer jest naprawdę całkowicie bezgłośny (choć do lekkich nie należy). Sam bym sobie pewnie teraz takiego sprawił z sentymentu, gdyby nie fakt iż ostatnio (przy okazji przeprowadzki) całkowicie przesiadłem się na sprzęt Apple'a i zamiast wspomnianego DELL'a zakupiłem do kompletu- eMac'a PPC G4 1.0GHz z MacOS X Tiger'em na pokładzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×