Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
ColdFire

Hyper Threading-czym jest dokładnie

Polecane posty

Witam. Mam takie pytanie techniczne- czym jest dokładnie Hyper Threading- wiem, że jest to coś związane z wielowątkowością i pozwala na przetwarzanie wielu informacji przez procesor na raz, ale są to tylko niepotwierdzone informacje. Czy mógłby ktoś opisać czym jest ta technologia, jakie są plusy i minusy jej wykorzystania...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
Witam. Mam takie pytanie techniczne- czym jest dokładnie Hyper Threading- wiem, że jest to coś związane z wielowątkowością i pozwala na przetwarzanie wielu informacji przez procesor na raz, ale są to tylko niepotwierdzone informacje. Czy mógłby ktoś opisać czym jest ta technologia, jakie są plusy i minusy jej wykorzystania...

 

W duzym skrocie i mocno upraszczajac 1 procesor z HT to prawie jak 2 osobne procesory. 2 procesory z HT to prawie jak 4 osobne procesory :) Plusy ? Jednym zapetlonym procesem nie przytkasz calej maszyny. Ogolnie duzo wieksza stabilnosc i troche "pewniejsza" wydajnosc.

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W duzym skrocie i mocno upraszczajac 1 procesor z HT to prawie jak 2 osobne procesory. 2 procesory z HT to prawie jak 4 osobne procesory  Plusy ? Jednym zapetlonym procesem nie przytkasz calej maszyny. Ogolnie duzo wieksza stabilnosc i troche "pewniejsza" wydajnosc.  

pozdr.

mam możliwość zastosowania HT na moim komputerze- czyli typowo desktopowe zastosowanie- czytając Twoją bądź co bądź krótką wypowiedź dochodzę do wniosku, ze warto włączyć- czy ktoś byłby jeszcze w stanie troszkę obszerniej wypowiedzieć się na temat zwłascza minusów (jeśli takowe istnieją) oraz wytłumaczenie mniej więcej jak HT działa... tak z czystej ciekawości :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po właczeniu praktycznie masz 2 procesory (2 jednostki logiczne). Wzrost wydajnosci zauwazysz w programach napisanych pod 2 procesory. Jesli oprogramowanie nie jest zoptymalizowane bedzie spadek wydajnosci. Wiele artykulow na ten temat jest w internecie, szczegolnie w serwisach o PC. Polecam poszukac :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy, ale zysk wydajności to jakieś góra 15% (z tego co pamiętam są wspólne rejestry itp.). HT jest przereklamowane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Powiedzmy, ale zysk wydajności to jakieś góra 15% (z tego co pamiętam są wspólne rejestry itp.). HT jest przereklamowane

np jesli masz serwer na celeronie czyli bez HT to zapytanie do mysql trwające np 5 sekund blokuje soatep do innych zapytan na ten czas. mając HT to zatkany jest jeden procesor a inne zadania ida drugim procesorem. mysle że nie nalezy tego rozpatrywać jako wzrost wydajności ale stabilności serwera.

 

wojt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wojt-ek, na jakiej podstawie opierasz swoje teorie dotyczace zapytan do mysql'a ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
Powiedzmy, ale zysk wydajności to jakieś góra 15% (z tego co pamiętam są wspólne rejestry itp.). HT jest przereklamowane

 

Chyba nigdy nie miales okazji uzywac (czy to na desktopie czy w serwerze) systemu z HT i bez. Nie chodzi o rzeczywista wydajnosc ale o wygode (desktop) i stabilnosc (serwer). Zapusc sobie na desktopie np. kodowanie filmu do divxa, odpal pare innych programow i powiedz czy Ci sie wygodnie pracuje :) Analogicznie - odpal na serwerze skrypt w loopie zzerajacy 100% CPU i przetestuj czasy odpowiedzi np. serwera www. HT nie jest przereklamowany!

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojt-ek, na jakiej podstawie opierasz swoje teorie dotyczace zapytan do mysql'a ?

Jednak sie myliłem. Kiedys sprawdzalem i jedno zapytanie do mysqla potrafilo zatrzymac wykonanie nastepnych zapytań. Sprawdziłem przd chwilą i zwykła stara pentuim II 400 mhz bez HT wykonuje rownoczenie zapytania. Sorki za wprowadzenie w błąd.

 

wojt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

HT to dwa logiczne watki. Ladder wygladalby tak:

 

1. 2 proce (mp,xeon)

2. 2 rdzenie (x2,8xx)

3. 2 watki (ht)

 

Moj admin (...) zawsze powtarza mi, ze swap tylko udaje ram i dlatego jest gorszy, z ht jest podobnie.

 

Vide 15% - ta, zalezy w jakim tescie, ale posluze sie przykladem, wolisz grac w dajmy na to HL2 z frameratem od 6 do 46 klatek, czy wolisz miec stabilne 35-45 klatek? HT nijak ma sie do tego, ale to obrazuje plynnosc, czyli brak czkawki. Kup dziadowska fure* z wylaczajacym sie turbo, efekt bedzie podobny... Lepsze stabilne 100 kuni, niz skoki od 60 do 120.

 

* - PSA i cala reszta z domeny .fr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×