Skocz do zawartości
Jarosław Szmańda

Paczki czy kompilacja?

Polecane posty

Cześć chłopaki,

 

Mam pytanie: Lepiej instalować apache, mysq i php z paczek czy kompilować samemu? Obecnie mam Debiana Etcha i tak się zastanawiam. Teraz mam z paczek ale ktoś powiedział iż paczki Debiana są dzurawe 'jak ser Szwajcarski'

 

Co Wy na to?

 

Pzdr!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie zawsze tego typu oprogramowanie instaluje ze źródeł choćby ze względu na większe możliwości konfiguracyjne rozszerzeń przy --configure, no chyba że komuś się śpieszy nie ma czasu na zabawy :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Paczki debiana są mocno "po patchowane" dlatego odradzam korzystanie z nich na serwerze produkcyjnym. Czasami potrafią utrudnić życie a więc "source".

Jednak, jeżeli nie masz czasu, to paczki. Ale zmień etcha, chociażby na lenny`ego jak chcesz z paczek instalować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zdaje mi się czy dawno temu były na forum robione testy? Wyszło coś w okolicach 2-5% (a przynajmniej tak mi się wydaje) na korzyść kompilacji. Zawsze też można zmienić system gdzie nie ma takich problemów jak w debianie :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok sprawdzę zaraz Lennego czy i jak będzie. Ostatnio jak na nim chciałem postawić to miał jakiś wyciek pamięci... Ale backup zrobiony więc można sprawdzić :lol:

Obecnie na Etchu mam 112MB zajęte zobaczymy Lennego :)

 

To chyba nie najlepszy pomysł z tym upgrade, Przynajmniej ja się nie nam na tym dobrze, bo połowa usług mi nie wystartowała... Pewnie potrzebna jest ponowna edycja plików, tak?

 

Chyba lepiej będzie jak zrobię rebuild i na Lennego i jeszcze raz wszystko zainstaluje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na Debianie 4.0 tylko zrodla (paczki phpowe maja bledy). Z paczek stawiasz sobie np. biblioteki do obrazkow a ze zrodel kompilujesz calego phpa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno być problemu po dist-upgrade. Czasami może się zdarzyć, że będzie jakieś "nie porozumienie" w konfiguracji. Jednak tak jak pisałem nie powinno być z tym problemów, a jeżeli już to łatwe do naprawienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaraz załatwię sobie od kogoś 2 VPSa i postawię to samo co mam tylko że na Lennym.

Szkoda tyko że i tak w sumie będę musiał sobie poszukać nowego VPSa bo z Enno nie wiadomo co i jak... :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick

Apache/Lighttpd też lepiej postawić z źródeł, więcej opcji kompilacji i bezpieczeństwo.

Zależy od poziomu usługi, ale jak już ma być to porządnie to z reguły biblioteki lepiej dawać z źródeł.

Mamy pewność najnowszych wersji i lepsza ich aktualizacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Apache/Lighttpd też lepiej postawić z źródeł, więcej opcji kompilacji i bezpieczeństwo.
Może głupio spytam, ale w jaki sposób zwiększasz bezpieczeństwo aplikacji poprzez kompilowanie jej ze źródeł?

 

Wracając do oryginalnego pytania:

Paczki -> porty (jeżeli potrzebuję jakiejś specyficznej opcji kompilacji) -> źródła (jeżeli nie ma portu).

 

Naprawdę nie widzę sensu kompilowania czegoś ze źródeł, jeżeli istnieje paczka (o ile nie potrzebujemy jakiejś specyficznej opcji kompilacji lub używamy innego kompilatora).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick

Chodzi o aktualizacje, zawsze można zaktualizować daną aplikacje po wydaniu dev, niż czekać na paczkę. Niekiedy sam buduje sobie paczki, by instalować coś na wielu maszynach o podobnym środowisku.

Choć większość bibliotek jak mówił Ertcap, biorę z paczek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie powinno być problemu po dist-upgrade. Czasami może się zdarzyć, że będzie jakieś "nie porozumienie" w konfiguracji. Jednak tak jak pisałem nie powinno być z tym problemów, a jeżeli już to łatwe do naprawienia.

 

Na czystym eth'u po disc-upgrade śmiga aż miło. 0 błędów :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że panuje stereotypowe przekonanie, że tylko kompilacja ze źródeł jest pr0, a instalacja apache z paczki to z niewyjaśnionych (przynajmniej w tym topicu, oprócz argumentu o wydajności) przyczyn to zło i cienizna.

 

Otóż jeżeli chodzi o stabilność, bezpieczeństwo i konfigurację (jeżeli nie potrzebujemy funkcjonalności niedostępnej w paczce, a tak jest w 99%) uważam, że instalacja z paczek jest jak najbardziej na miejscu. Na kompilację ze źródeł pozwolić sobie może tylko doświadczony administrator, który rozumie po co i dlaczego należy wstępną konfigurację serwera wykonać w taki a nie inny sposób.

 

Nowsze... na etchu to same staruszki.

Etch to wersja stabilna i nie wyobrażam sobie upgrade do wersji testowej na serwerze produkcyjnym. Apache 2.2 i php5 to nie są starocie. Na serwerze produkcyjnym nie instaluje się najnowszego oprogramowania tylko pracuje się na znanych, oficjalnych i załatanych wydaniach.

 

Po to jest standardowo dostępne repo security.debian.org z łatkami, żeby zapewnić maksimum stabilności i bezpieczeństwa. Kompilując usługi ze źródła w najnowszej wersji obniżamy bezpieczeństwo systemu jeżeli nie śledzimy na bieżąco bugtraq i nie kompilujemy za każdym razem całego środowiska. Szybciej pojawi siłę łatka w repo security (i wystarczy kilka sekund na instalację) niż poprawisz serwery rekompilując środowisko.

 

Jest jeszcze kwestia wydajności. Kompilacja ze źródła może zrobić optymalizację pod nasz procesor, dając jak ktoś wspomniał 2-5% wydajności. Zawsze można zrobić rebuild paczki z deb-src.

 

Teraz mam z paczek ale ktoś powiedział iż paczki Debiana są dzurawe 'jak ser Szwajcarski'

Czyli społeczność debiana, wydając kilka lat temu etcha do dzisiaj nie poprawiła błędów w paczkach, czy jak to inaczej rozumieć?

 

Paczki debiana są mocno "po patchowane" dlatego odradzam korzystanie z nich na serwerze produkcyjnym. Czasami potrafią utrudnić życie...
Na Debianie 4.0 tylko zrodla (paczki phpowe maja bledy).

Możecie rozwinąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Możecie rozwinąć?

Nie podam Ci nazw paczek bo po prostu nie pamietam - ale generalnie bylo to cos zwiazane z php - dwie paczki nie chcialy ze soba dzialac, bug byl opisany i nic z tym nie zostalo zrobione (*)

Ja jestem generalnie zwolennikiem paczek - wlasnie z racji tego, ze pozniej latwiej dac apt-get upgrade niz wszystkiego pilnowac recznie ale jednak phpa preferuje stawiac ze zrodel - tym bardziej, ze php sie szybko zmienia i Debian za tym nie nadaza (co jest zwiazane z cyklem wydania dystrybucji).

 

(*) Oczywiscie w Ubuntu wszystko pieknie w paczkach dzialalo - czasami zadziwia mnie ta dystrybucja :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na co dzień jestem programistą PHP, pracuję tylko pod Debianem Etch (desktop jak i serwery), php4 i 5 mam z paczki i nigdy żadnego problemu nie zauważyłem. Chyba, że bug jest w jakimś module, którego nie używam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×