Skocz do zawartości
varez

wlasna firma?umowa o dzieło?faktury vat?

Polecane posty

Witam..

Jestem jeszcze zielony w tych wszystkich sprawach więc proszę o pomoc..

Planuje otworzyć serwis internetowy na którym chciałbym sprzedawać serwery do gier oraz strony www (szablony + oprogramowanie {php})..

I teraz mam szereg pytań:

1. Czy musze prowadzić do tego działalność gospodarczą? Czy wystarczy np. umowa o dzieło (troche mi to nie pasuje przy takich serwerach do gier, gdzie świadczyłbym usługę (postawienie serwera) np przez miesiąć)?

2. Chciałbym wystawiać faktury VAT.. Czyli musiałbym zostać "vatowcem".. Jakie są związane z tym koszta? Czy zostając vatowcem mogę płacić za serwer dedykowany (który kupię pod moją stronę i pod te serwery do gier) bez podatku VAT? Co jeszcze mogę kupić bez podatku VAT? edit: Czy paliwo można tak kupować?

3. Z kim w ogóle mam się rozliczać? Z ZUS-em na pewno..

 

 

To wszystko co sobie na ten moment przypomniałem..

Mam nadzieję, że ktoś zna odpowiedzi na nurtujące mnie pytania..

Pozdrawiam serdecznie

~varez

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Włąśnie borykam się z całą tą biurokracją więc ogólnie na temat własnej firmy polecę Ci http://malybiznes.pl/zakladanie_dzialalnos...rczej/index.htm - bardzo fajnie i przystepnie wszystko opisane na temat rejestracji dzialalnosci.

 

Jezeli chodzi o to czy musisz... Napewno musisz rozliczac sie z US, nawet jako osoba prywatna (ja tak dzialalem od kilku lat ze pracuje na umowy i place pozniej zbiorczy podatek dochodowy z rocznego PITu). Przy firmie dochodzi Ci ZUS, i kilka innych opłat.

 

Jeżeli nie masz wielkiej potrzeby posiadania własnej firmy to zainteresuj się ofertą www.inkubatory.pl . Choć IMO skoro wspomniałeś o hostingu, to powinien opierać się raczej na Twojej własnej działalności gospodarczej.

 

ps. to czy będziesz mógł sobie odliczać paliwo i inne rzeczy zależy od wyboru sposobu podatkowania przy zakładania działalności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hmm.. w zasadzie to nie bardzo łapię na czym polegają te inkubatory :/

co do strony którą podałeś.. znalazłem tam sprzeczności

 

W porównaniu z kartą podatkową wybór ryczałtu powoduje konieczność prowadzenia ewidencji, ale w zamian podatek płacimy tylko wtedy, gdy uzyskamy jakiś przychód. Gdy nie ma przychodu, nie ma podatku.

 

Pamiętaj: za prostotę w rozliczeniach z fiskusem "płacisz" niemożnością odliczenia kosztów. Podatek musisz przelewać na konto Urzędu Skarbowego nawet wtedy, gdy Twoja firma przynosi straty (przychód jest mniejszy niż poniesione koszty). Składki na ZUS i tak musisz zapłacić.

 

No to w końcu jak????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze pytanie takie:

czy za bycie vatowcem musze placic co miesiac jakas kase?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli nie masz wielkiej potrzeby posiadania własnej firmy to zainteresuj się ofertą www.inkubatory.pl . Choć IMO skoro wspomniałeś o hostingu, to powinien opierać się raczej na Twojej własnej działalności gospodarczej.
Niekoniecznie, Vbiz.pl dziala w ramach AIP.Do tworcy watku - skad jestes? (z jakiego regionu?)Za VAT nie ma oplat miesiecznych. Jest tylko oplata rejestracyjna (chyba 150 zl).Natomiast oczywiscie trzeba rozliczac podatek VAT i odprowadzac podatek nalezny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
co do strony którą podałeś.. znalazłem tam sprzeczności

 

Nie ma tu sprzeczności :) To jest tekst o podatku ryczałtowym, który płaci się od przychodów. Jak coś sprzedasz to masz przychód i musisz zapłacić podatek. Nic nie sprzedasz i nie masz przychodu - nie płacisz podatku.

 

Przychód - koszty = dochód ale w ryczałcie nie płaci się podatku od dochodu tylko przychodu, więc dochód może być ujemny (strata) ale i tak podatek zapłacić trzeba, bo przychód był. To jest minus tego rozwiązania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ok, teraz juz cos lapie.. a z bycia vatowcem chyba rezygnuje.. myslicie ze to dobry pomusł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zly. Firmy nie lubia robic interesow z nie-VATowcami, bo nie moga sobie odliczac VATu z ich rachunkow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ok, teraz juz cos lapie.. a z bycia vatowcem chyba rezygnuje.. myslicie ze to dobry pomusł?
Nie wiem jak w Twoim przypadku ale bycie vatowcem nie zawsze się opłaca. Jeżeli podatek Tobie naliczony przez firmy, które Ci świadczą usługi (np. masz od nich serwery) będzie sporo mniejszy niż ten, który będziesz naliczał klientom to IMO zrezygnowanie z VATu to dobry pomysł. Osobom fizycznym możesz zaproponować niższe ceny, firmom to i tak wszystko jedno a dla Ciebie to mniej papierkowej roboty.
Zly. Firmy nie lubia robic interesow z nie-VATowcami, bo nie moga sobie odliczac VATu z ich rachunkow.
Tego VATu, którego się im nie nalicza? :P Albo zapłacą jemu więcej a później to sobie odliczą albo zapłacą od razu mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie poki co wszystko przemawia jednak zeby z VATu zrezygnowac.. pozyjemy, zobaczymy :) narazie maturke zdaje, poźniej bede sie vatem martwic ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poprawcie mnie jeżeli się mylę, ale chyba jest jakaś próg dochodowy, powyżej którego VAT'owcem być trzeba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Poprawcie mnie jeżeli się mylę, ale chyba jest jakaś próg dochodowy, powyżej którego VAT'owcem być trzeba.

Jak dobrze pamiętam słowa księgowej, to jest to kwota 10K Euro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@p, w 2008 roku jest to ok 50tyś pln.

 

@bellerofont to było w 2007 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Poprawcie mnie jeżeli się mylę, ale chyba jest jakaś próg dochodowy, powyżej którego VAT'owcem być trzeba.

 

Niestety nie mylisz się :)

Wartość opodatkowanej sprzedaży nie może przekroczyć 50k PLN. Nowopowstające firmy są zwolnione z VATu, chyba, że chcą być vatowcem.

 

 

@bellerofont: Już nie :) Od tego roku jest kwota w PLN.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowopowstające firmy są zwolnione z VATu

 

wyjasnij - nowopowstające :)

 

narazie nie bedę >50k / rok :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyjasnij - nowopowstające :)

 

No dobra - nowo powstające :D

 

Jak zakładasz firmę to jesteś zwolniony z VATu dopóki nie przekroczysz 50k. Chyba, że chcesz być vatowcem to się rejestrujesz ale domyślnie nie jesteś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myslę ze jest ci potrzebny kontakt ze specjalistką od podatków aby wybrac dla ciebie jak najkorzystniejsze rozwiązanie. To forum jest nie odpowiednie do pytania o podatki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×