Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
michalk

Czy da się ustawić RAID 1 na takim serwerze

Polecane posty

Witam!

 

Kupiłem ostatnio serwer dedykowany na livenet.pl Przy moim pakiecie bylo napisane 80GB przy innych bylo np. 2x80GB. Jak dobrze rozumiem mam na serwerze jeden dysk. Jeśli to nic takiego nie znaczy to jak dokladnie sprawdzić ile jest dyskow na serwerze? Jesli jest tylko jeden dysk to czy da się ustawić RAID 1 na nim?

 

Moje kolejne pytanie dotyczy już ustawianiu konfiguracji RAID. Gdzie tego sie dokonuje? Przez ssh mozna takie rzeczy zmieniac? Mozna prosic o jakies materialy na temat ustawiania RAIDOW. Na ta chwile w Google znalazlem:

 

http://slackware.asmonet.net/index.php?dzi...tykuly&p=10

 

moje pytanie brzmi czy to wystarczy do ustawienia konfiguracji?

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz dwa dyski to możesz zrobić raid via shell (zainteresuj się narzędziem madm), ale przy braku rescue mode czy kvma w Livenecie zabawa w robienie sw raida po raz pierwszy jest jak stąpanie po cienkim lodzie. Jeden błąd i serwer się nie podniesie. Zleć to najlepiej komuś kto to już stawiał, albo jeśli nie masz na serwerze nic ważnego poproś livenet, żeby zainstalowali system od nowa z raidem włączonym na poziomie instalki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick

na 1 dysku nie ustawisz raid'u, do raid 1 potrzebujesz jeszcze 1 dysku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pomijając sensowność praktyczną takiego rozwiązania (bo dydaktyczną ma) można zrobić RAID nawet bez dysków twardych:

modprobe raid1
dd if=/dev/zero of=/tmp/disk1.img bs=1G count=0 seek=1
dd if=/dev/zero of=/tmp/disk2.img bs=1G count=0 seek=1
losetup /dev/loop/0 /tmp/disk1.img
losetup /dev/loop/1 /tmp/disk2.img
mdadm --create /dev/md0 --level=1 --raid-devices=2 /dev/loop/[01]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość patrick

yyy ale, raid 1 w założeniu miał być zabezpieczeniem przed awarią mechaniczną jednego z dysków twardych. Więc po co ten zabieg ? Jaka w nim "dydaktyka" ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko, że skoro on ma jeden dysk to nic go nie uchroni przed awarią tego jednego dysku, myślę że mimo zadania tak dziwacznego pytania, jest tego świadomy:) Pozostaje więc właśnie walor dydaktyczny - poznanie narzędzi służących do zarządzania software'owym RAID-em, zobaczyć co się dzieje jak jeden z "dysków" należących do macierzy zobaczymy jako uszkodzony, jak wygląda odbudowa macierzy. Ostatecznie eksperymentowanie na takiej "wirtualnej" macierzy jest IMO lepszym pomysłem niż eksperymentowanie na macierzy, z której uruchomiony jest system (szczególnie jak się nie ma KVM-a czy innego systemu "resque"..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×