Skocz do zawartości
Gość pzebracki

wlasna firma

Polecane posty

Gość RuFiK

witam,

mam troche dziwne pytanie

 

jezeli sprzedaje usluge, to

 

musze odliczac 19 % dochodowego oraz 22 % VAT, czy mozna samo 22 % VAT ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

19% dochodowego płacisz po przekroczeniu dane limitu przychodu (lub dochodu, nie pamiętam już o tej porze :) )

22% VAT od każdej sprzedanej usługi jeżeli nie dotyczy jej inny % wg ustawy od podatku od towarów i usług...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Adrian Szczepanik, nie wprowadzaj w błąd :) Nie musisz być płatnikiem VAT przy zakładaniu DG. Taki obowiązek powstaje po przekroczeniu jakiejś kwoty dochodu (coś koło 40 tys zł). Inna sprawa, że czasami warto zostac vat'owcem, szczegolnie jak twoimi klientami beda firmy. Oprocz tego mozesz wliczac w koszta vat (np. kupujac kompa za 3000 placisz za niego de facto ok. 1700 zl) :) Ale generalnie to jest masakra... 19% + 22% + ZUS... 50% spokojnie państwo pożera. A jeszcze wejdź na 30 lub 40% próg, to już w ogole (poczytaj o podatku liniowym).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O, widze, ze zostalem przytoczony w watku :-).

 

Z tym, ze Vbiz.pl to raczej juz z gatunku wychodzacych z preinkubacji AIP.

 

Jesli chodzi o kruczki dotyczace AIP to w zasadzie brak (choc sa pewne ograniczenia).

To nie jest inicjatywa na zasadzie "chcemy na Tobie zarobic". To inicjatywa powolana przy Business Centre Club, ktorej celem jest po prostu rozkrecanie przedsiebiorczosci. Obserwuje AIP niemal od poczatku, w niektore akcje sam sie chetnie wlaczam. Osoby zaangazowane w AIP robia swietna robote. Ktora jest doceniana przez przedsiebiorcow, ale takze politykow (honorowym patronem AIP byl m.in. premier Kazimierz Marcinkiewicz). W Sejmie powstala (ew. powstawala, nie znam jej losow na finiszu) pod AIP specjalna ustawa.

 

Mozecie mi wierzyc, ze sama idea AIP duzo daje - "w kupie razniej" jak sie mawia, a poza tym AIP przyciaga wielu powaznych ludzi.

 

Jesli ktos chce porozmawiac na temat AIP, a jest z obszaru Slaska i Zaglebia to zapraszam do nas :-). Dzialamy przy uczelniach: Slaska Wyzsza Szkola Zarzadzania w Katowicach (macierzysty AIP w regionie), Akademia Ekonimiczna, Gornoslaska Wyzsza Szkola Przedsiebiorczosci w Chorzowie, wkrotce Politechnika Slaska w Gliwicach. Nie ma koniecznosci studiowania na ww. uczelniach.

 

PS. Mam taka mala prosbe o usuniecie z ww. postu Relayed mojego maila, od jakiegos czasu probuje to wyprosic na administratorach serwisu Inkubatorow. Strasznie duzo spamu przychodzi :-(.

 

@nomorekrzak Dlatego przedsiebiorcy placa 19% :-). W praktyce utrzymywanie podatku nieliniowego jest fikcja, kto zarabia tyle by wpasc w wyzsze progi podatkowe, ten kombinuje by zarejestrowac dzialalnosc i placic 19%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

dzisiaj rozmawialem z kolega, placi 19 % + 22 %, masakra :|

a chodzi i tylko seriwsuje kompy itp ... :/ zarobi 50 zl od uslugi to po odliczeniu G mu zostaje :|

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mylisz pojecia. 22% to VAT. Platnikiem jest sprzedawca, ale realnie placi go nabywca (sprzedajesz usluge za 50 zl netto, Ty dostajesz 50 zl, nabywca placi dodatkowo 12 zl, ktore Ty odprowadzasz do US). Jesli nabywca jest firma to jest to "przezroczysty" podatek, bo nabywca sobie go odliczy - realnie zaplaci 50 zl. Taka jest idea VATu - dla wszystkich poza nabywca koncowym ma on byc przezroczysty.

 

Jesli natomiast kolega sprzedaje glownie osobom prywatnym, a nie firmom to nie oplaca mu sie byc VATowcem. Kolega tez zapewne zapomnial Ci napomknac o takim drobnym "szczegole", ze skoro jest VATowcem to sobie odlicza VAT z faktur kosztowych. Czyli realnie placi za zakupy ceny netto.

 

PIT to inna historia. Ale nie ma PITu dopoki nie ma dochodu :-). Kwestia odpowiedniej ksiegowosci (czyli na co sie da brac faktury kosztowe, ktore zmniejszaja dochod i zmniejszaja przez to podstawe opodatkowania).

 

Ogolnie zdecydowanie lepiej prezentuje sie system podatkowy dla firm niz dla osob fizycznych. Te pierwsze placa mniejsze podatki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze problem VATu skonczylby sie, gdyby kazdy kto ma DG mogl odliczac VAT z paliwa + uproszczenie do minimum formalnosci (ze trzeba opisywac 'kilometrarzowke'). Ale widzialem wczoraj ze moze Palikot cos z tym zrobi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja swego czasu też myślałem o firmie.. ale właśnie.. te ****** podatki... totalnie zatykają człowieka, zapychają ewentualny zarobek.. trzeba nie wiadomo ilu klientów mieć i ceny z kosmosu... a do tego US i ZUS tylko szukają sposobu na ssanie kasy... widziałem przed wyborami, jak Tusk z gościem w Irlandii na ulicy rozmawiał, że tam u nich 2 euro tygodniowo płaci odpowiednik ZUSu, u nas - 8 stówek trzeba dać.. gdy nie myślę o przyszłości - jest w miarę.. ale gdy tylko wchodzi myśl "co dalej z moim życiem" - firma jakaś, większa kasa w marzeniach - od razu się wqwiam i myślę o wyjeździe... trzeba uciekać, ten kraj nie zasługuje na to, by moje dzieci były Polakami... a polakiem nie chcę być (celowa wielkość liter)..

 

Widać już po paru miesiącach, że z Tuskiem lepiej nie będzie - nie oszukujmy się.. oni nic nie robią, by coś zmienić.. obniżyli jakiś tam zakichany podatek, to wystarczy ledwie na różnicę w stosunku do inflacji.. a na realne godne życie nie ma tu szans..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja coś nie mogę już edytować ;/

 

PS. Mam taka mala prosbe o usuniecie z ww. postu Relayed mojego maila, od jakiegos czasu probuje to wyprosic na administratorach serwisu Inkubatorow. Strasznie duzo spamu przychodzi :-(.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja swego czasu też myślałem o firmie.. ale właśnie.. te ****** podatki... totalnie zatykają człowieka, zapychają ewentualny zarobek.. trzeba nie wiadomo ilu klientów mieć i ceny z kosmosu... a do tego US i ZUS tylko szukają sposobu na ssanie kasy... widziałem przed wyborami, jak Tusk z gościem w Irlandii na ulicy rozmawiał, że tam u nich 2 euro tygodniowo płaci odpowiednik ZUSu, u nas - 8 stówek trzeba dać.. gdy nie myślę o przyszłości - jest w miarę.. ale gdy tylko wchodzi myśl "co dalej z moim życiem" - firma jakaś, większa kasa w marzeniach - od razu się wqwiam i myślę o wyjeździe... trzeba uciekać, ten kraj nie zasługuje na to, by moje dzieci były Polakami... a polakiem nie chcę być (celowa wielkość liter)..

 

Widać już po paru miesiącach, że z Tuskiem lepiej nie będzie - nie oszukujmy się.. oni nic nie robią, by coś zmienić.. obniżyli jakiś tam zakichany podatek, to wystarczy ledwie na różnicę w stosunku do inflacji.. a na realne godne życie nie ma tu szans..

 

 

Nie jestem specjalistą, ale jest takie coś, że ja ty Sponsi masz normalną pracę gdzie ci płacą ZUS te 800 stówek itd. To ty 'podpinasz' pod to działalność gospodarczą i masz wtedy ogółem płacisz jakieś ~300zł.... zara mnie ktoś pewnie poprawi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Owszem, pierwsze 2 lata ZUS preferencyjny wychodzi ok 350 zl. Nie jest najgorzej.

Po dwoch latach jak ktos nie wyciagnie na 800 zl to chyba czas pomyslic o zmianie formy zarobkowania :-).

 

Odliczenia paliwa bardzo by sie przydaly, to fakt. Obecnie gdzie moge i jest sensowny dojazd to wole jechac pociagiem i na miejscu taksowka - mniej biurokracji niz przy rozliczaniu samochodu.

 

Co do Palikota, moze jest kontrowersyjny, ale mialem z nim przyjemnosc pare miesiecy temu i powiem Wam, ze to wlasciwy czlowiek na wlasciwym miejscu. Juz prowadzi prace w kierunku likwidacji pozwolen na budowe, zniesienie obowiazku meldunkowego (ostatnio znajomy dostal 500 zl mandatu, bo sie nie zameldowal tam gdzie wynajmuje mieszkanie). A to tylko poczatek, czlowiek mial wiele ciekawych pomyslow, a najogolniejszym punktem jego planu bylo tworzenie atmosfery przyjaznej przedsiebiorcom. Za swoja postawe w zeszlym roku zasluzenie otrzymal w Katowicach nagrode Johnnie Walker Keep Walking.

 

@Relayed Spoko, poprosze moderatorow :-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od stycznia najniższy ZUS dla kontynuujących DG to już nie ~800zł tylko ~680zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×