Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Linux

Sieć Wi-fi

Polecane posty

a ja się pytałem czy jest możliwość budowy takiej sieci do 150zł. Sam apek 150? Rozumiem że router dostaje gratis? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sugerując się cenami wisp'u nie ma szans za 150zł:

http://wisp.pl/index.php?d=katalog&k_i...=3&metoda=1

 

Musisz chyba poczekać i uzbierać trochę więcej. Szkoda marnować pieniądze na słaby sprzęt. Z posortowanej według cen pierwsze nad czym bym się zastanowił to router tp-link, bo mam ich kartę i się sprawdza, ale takie dwa Ci nie starczą bo mają tylko jeden port RJ-45.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widze, ze czesc osob na wht nie zna tematu sieci komputerowe ;-), wiec napisze cos od siebie, z gory sorry za bledy, ale jestem po nocce.

 

maniack: podane przez Ciebie apki nie sa jakies nadzwyczajne, do zostosowan domowych mozna znalesc tansze o takiej samej stablinosi i parametrach.

 

Do stworzenia tego co chce Linux potrzebne sa dwa apki, jeden ap w trybie client a drugi z routerem i switchem. Chociaz sa tez apki z dwoma modulami radiowymi, ale zazwyczaj jeden na 2.4 a drugi 5 ghz i cena wyzsza niz kupno dwoch.

Wygladac to bedzie tak:

Twoj isp -radio-> ap w trybie client -kabel-> ap z routerem i switchem -kabel i radio-> komputery Linuxa.

 

Pamietaj, zeby ten pierwszy apek mial odkrecana antenke, bo zapewne ta ktora aktualnie masz bedziesz musial do niego podlaczyc, bo ta w zestawie nie zlapie zasiegu Twojego ispa (no chyba ze jego baza jest naprawde blisko Ciebie - za oknem;)).

 

Z nowym sprzetem moze byc problem w 150 zł, chociaz z uzywanym tez:), ale jakby popatrzec na allegro, to najtanszy apek z clientem to min 80 zł, z routerem i switchem min 90 zł. Z routerem i switchem polecam tp-linka, tani i stabilny.

Mialem napisac cos jeszcze ale zapomnialem, jakies pytania to piszcie ;-)

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To racja, tak powiedział mi sprzedawca. Musi mieć odkręcaną antenkę bo serwer isp jest daaaaleko ;) więc nie ma mowy o małej antence.

 

Podasz może jakieś tanie modele? Postaram się coś uzbierać, wziąć jakieś dodatkowe zlecenia i może dam rade.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tp-linka podawałem wcześniej, więc możesz zerknąć. Sprawdzaj antene i tryb client bo bez tego nie ruszysz. W moim ovilsinku jest dość ciekawy tryb, który rozwiązałby Twój problem, ale nie jestem pewien, czy wtedy działają porty lan. Tryb "WISP+Universal repeater" < podajesz SSID sieci dostawcy i SSID swojej sieci. Moc anteny jest dzielona na dwie sieci, nie wiem jak z dalszymi ustawieniami i jak z tymi portami. Gdyby się udało to ten ovislink kosztuje 110zł czyli mieści się w budżecie ;) No i jest oparty o linuxa :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

LAN powinien działaś również w tym trybie. Jest jednak inny problem, czy ten AP ma dwie osobne anteny? Prawdopodobnie Linux jest podłączony do swojego ISP przez antenę kierunkową wywieszoną gdzieś poza budynkiem. Jeśli tak to mogą być problemy z zasięgiem w domu oraz z zbyt dużym zasięgiem poza domem. Wszyscy pomiędzy jego domem a dostawcą będą w stanie podłączyć się do AP a jak wiadomo nie istnieje idealny system zabezpieczający sieć WiFi (WPA2 jest dobry ale też nie idealny). Z drugiej strony nie jest to taki duży problem bo pewnie sam ISP nie jest zabezpieczony więc i tak ktoś może się podłączyć "na konto" Linuksa (u mnie w rodzinnym miasteczku mającym 17k ludzi jest aż trzech ISP używających Wifi co daje pokrycie prawie całego miasta, ja to nazywam miejską bezprzewodową kafejką internetową;), jeszcze tylko gniazdek prądowych w parkach brakuje).

 

Tak z ciekawości, jest w ogóle w tym trybie możliwe włączenie szyfrowania TYLKO dla "lokalnych" użytkowników (tzn. z ISP jest nieszyfrowane ale już sam podłączam się do AP w sposób szyfrowany)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://wisp.pl/index.php?p159,tp-link-tl-wa501g

 

Jaki polecacie do tego ap [w podobnej cenie]? (bo jeżeli dobrze zrozumiałem to potrzebuje jeszcze jednego apka z routerem, tak? ) - jeżeli nie to proszę by wytłumaczyła mi to jedna osoba która jest pewna że ma racje :D. Tylko normalnie a nie w języku speców od netu ;)

 

P.S Mój isp sprawdza po macku karty. Jak mac nie jest dopisany do ich systemu to się podłącze ale nie będę miał netu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
P.S Mój isp sprawdza po macku karty. Jak mac nie jest dopisany do ich systemu to się podłącze ale nie będę miał netu :D

No to czyli też darmowa kawiarenka ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Linux, wlasnie to chcialem Ci zaproponowac, mysle, ze spelni Twoje oczekiwania. A do tego cena jest niska, a nawet powiedzialbym najnizsza ;-).

Panel konfiguracyjny takze jest prosty, odybwa sie przez www.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko jestem za tym:

http://wisp.pl/index.php?p26,ovislink-wl-5460ap-v2

 

Dlaczego?? Bo wiem jak działa oraz na ile jest bezawaryjne. Już v1 miał bardzo dobre oceny, a v2 jest ciut lepszy [miałem v1, mam v2]

Demo panelu:

http://www.airlive.com/products/WL-5460APv...V2/home.asp.htm

 

Wchodzisz w WISP i tam ustawiasz repeater dla danego SSID.

Problemy:

1. Szyfrowanie identyczne jak u providera

2. Nie jestem pewien jak z tymi portami lan, powinny działać, ale ostatecznie będziesz musiał łączyć oba komputery via wifi

3. Jest jedna antena, pewnie można sobie polutować jakieś rozgałęzienie, ale to chyba średni pomysł.

4. Brak kontrolowania MAC podłączanych kompów w tym trybie.

Plusy:

1. jeden stabilny i niedrogi AP'ek

2. MAC wpisujesz w panelu i wszystko jest wysyłane spod niego.

3. Wystarczająca ilość ustawień.

 

Cały czas zamieszczam linki do jednej firmy (to pewnie wygląda dziwnie), ale jeszcze raz Ci ją polecę. Firma jest producentem oprogramowania Tornado AP (średnie bo średnie, ale daje radę) i na mejle pisane do nich odpowiada jego autor. Jeśli wyślesz do nich mejla z problemem, a będzie jakieś rozwiązanie to mogą Ci wysłać wszystko co potrzebne do zmontowania takiej sieci i będą służyć pomocą. Nie powinno być też problemów jeśli coś nie zadziała i będziesz chciał zwrócić sprzęt (na wszelki wypadek upewnij się przed zakupem).

 

Mam nadzieję, że Ci się uda ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem, dlatego zastanawiałem się czy można jakoś rozdzielić sygnał z jednego wyjścia na dwie anteny, bo i tak jest on dzielony na dwie sieci.

Nie jestem zbytnio obeznany technicznie, więc zaproponowałem, żeby napisał do wisp'u bo będą to wiedzieć na 100%.

 

PS> taka ciekawostka: mam pod xfce (debian 4.0) wyświetlanie mocy wifi i mi pokazuje teraz 102% ;) [ten właśnie ovislink pod tornado ap i karta USB edimax)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobię. Napiszę może mi doradzą.

 

2. Nie jestem pewien jak z tymi portami lan, powinny działać, ale ostatecznie będziesz musiał łączyć oba komputery via wifi

 

Tego chciał bym uniknąć, musiał bym dokupić kolejne urządzenie do PC :/

 

Macie parę zdjęć dla lepszej wizualizacji sytuacji. Teraz mam w kompie kartę pod pci - RaLink 2500/2600.

 

ssa51528fm0.th.jpg

 

ssa51529qf9.th.jpg

 

ssa51531ds6.th.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Porty lan będą działać na 95%, a nawet jeśli nie to przecież kartę w PC już masz, możesz używać tej samej.

 

Wygląda na to, że się uda ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tym "+ co" jest pewien problem ;) Ten router ma tylko jedno wyjście antenowe, do którego musisz podpiąć tą którą już masz. Wtedy prawdopodobnie nie będziesz mieć zasięgu swojej sieci u siebie, bo antenę masz kierunkową. Musiałbyś jakoś rozdzielić to na dwie anteny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dwie uwagi:

1. Rozdzielenie jednej anteny na dwie to zły pomysł - lepiej nawet nie próbuj.

2. Zastanów się czy odpowiada Ci taka sytuacja, że wszyscy pomiędzy Tobą a Twoim ISP (i pewnie sąsiedzi) będą widzieć Twój AP, do którego będą mogli się podłączyć i korzystać z Twojego łącza (być może jednocześnie powodując spore problemy z Twoim łączem).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Dlatego spytałem w wcześniejszym poście czy tamte apki są ok ;)

 

2. Nie da się założyć hasła na połączenie do AP? Jaki problem zrobić identyfikacje pod maciem? O ile nikomu nie podam maca mojej karty to się pod niego nie podszyje, prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda ;) Wystarczy stanąć gdzieś gdzie jest zasięg odpalić np kismeta i masz MAC'i.

 

Co do szyfrowania to w tym trybie nie da rady. Zresztą skoro z anteną jest problem to lepiej poczekaj i kup 2 ap.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×