Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
ednet

Jeden Czy Dwa Rdzenie W Procesorze?

Polecane posty

Odpowiedź jest oczywiscie znana, lepsze są dwa rdzenie ale i droższe.

Jak z Waszego doświadczenia wygląda praca serwera hostingowego na 1 rdzeniu (np AMD atlon 3200+ 1GB ram).

 

Czy jeśli serwer nie będzie przeciążony (spodziewany sredni load poniżej 0.5) czesto się mogą pojawiać procesy blokujace prace calej maszyny?

Wiadomo ze nikt nie bedzie wróżył z fusów na temat mojego serwera, ale jestem ciekaw jak u Was dzalają serwery na 1 rdzeniu?

Nedawno czytalem że komus tu 1 rdzen zamulił mysql na kilka godzin i dzieki temu ze był drugi rdzen to maszyna dzialala wolniej ale dzialala. Czy w takim wypadku 1-rdzeniowa maszyna przestala by dzialac?

 

Na mojej maszynie będą działać głównie sklepy i bardzo lekkie CMSy. Aba są moim autorskim oprogramowaniem i wiem że czas generowania na średnio obciązonym serwerze nie przekracza 0,3 sek (najczesciej 0.15 ) dla sklepu i 0,1 dla CMSa.

 

 

Ed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na pytanie co lepsze dwa rdzenie czy jeden opdowiedziales sobie sam.

 

Jezeli chodzi o zamulenie kompa przez jedno zapytanie do bazy to jest to mozliwe, jak namieszasz z priorytetami i z zapytaniem. Ale w normalnych warunkach raczej malo prawdopodobne. Zawsze na dwu rdzeniowym procku taka sytuacja tez moze wystapic tyle ze jest to mniej prawdopodobne :)

 

Jak dalej masz watpliwosci to wez pod uwage ze jeszcze nie tak dawno nie bylo dwu rdzeniowych procesorow a konfiguracje dwu procesorowe nie byly jakos mega powszechne i jakos to wszystko dzialalo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sam nie mam serwera pod www ale ostatnio przeszedłem z platformy 1 rdzeniowej na dwu. Czuje się o niebo lepiej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sam nie mam serwera pod www ale ostatnio przeszedłem z platformy 1 rdzeniowej na dwu. Czuje się o niebo lepiej :)

 

 

Slyszalem ze jakis odpalony proces potrafi zablokowac serwer ale zrobilem probę na moim roboczym serwerze.

Odpalilem skrypt php dodający do CMSa 100 fotek (operacje na grafice+duzo sqla) i pomimo tego inne skrypty działały ok tylko że może trochę wolniej ale nie było blokady.

Uzywam apacha2 i php 5.2

 

W czym w praktyce jest lepszy serwer 2 rdzeniowy?

1 rdzeniowa maszyna tez potrafi obsluzyc wiele zapytan w tym samym czasie.

 

Ed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obciążenie się lepiej rozkłada. Przykład - Stary serwer, load w szczycie do 40. Nowy do 5 (już wiadomo że nowy taktuje trochę lepiej i ma więcej cache podaje tutaj ogólny zarys ) :)

 

A co do zapychania procka to dużo łatwiej zapchać 1 rdzeniowy niż dwu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"wiele zapytan w jednym czasie" a "jedno duze zapytanie" to roznica :)

zapusc jakies mega duze i glupie zapytanie na tabeli bez indeksow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"wiele zapytan w jednym czasie" a "jedno duze zapytanie" to roznica :)

zapusc jakies mega duze i glupie zapytanie na tabeli bez indeksow

 

zrobilem probe na p3 500 mhz

 

Proste zapytanie na tabeli z ponad milionem rekordow :

 

SELECT *

FROM t1

WHERE a LIKE '%degthds%'

 

wykonywalo sie 12 sekund i w tym czasie mozna było normalnie pracować na innych skryptach. Wiadomo ze dzialalo wolnie ale dzialalo.

Czy są sytuacje ktore potrafią zablokowac caly 1 rdzeniowy serwer?

 

Ed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ech, masakryczny temat. @Linux pisze (jeśli dobrze zrozumiałem), że load spadł na maszynie dwurdzeniowej. Czy w tym jest coś dziwnego? Na bank nie porównuje on np Core Duo z Core Solo tylko nowoczesny procek dwurdzeniowy z jakimś starszym jednordzeniowym. Ponadto wiadomo - procek z dwoma rdzeniami ma prawie dwa razy tyle mocy obliczeniowej. O czym więc mowa?

 

Co do zapychania jednordzeniowego lub dwu. Tak, jako iż dwurdzeniowy ma prawie dwa razy tyle mocy obliczeniowej co jednordzeniowy, zdecydowanie trudniej go zapchać, prawie dwa razy trudniej.

 

Jeśli założymy, że porównujemy procek dwurdzeniowy z wolnymi rdzeniami (np. 2x1 GHz) z jednym prockiem 2GHz to może się okazać, że ten drugi jest szybszy (zakładając że procki mają podobną prędkość przy tym samym taktowaniu) a jego zapchanie nie będzie ani trochę łatwiejsze. Pewnie w przypadku procesora dwurdzeniowego serwer będzie bardziej responsywny ale ten z jednym szybszym rdzeniem będzie bardziej wydajny (zauważmy, że jak masz 2 rdzenie to 1GHz to w uproszczeniu mówiąc taki mocno obciążający proces może użyć tylko tego 1GHz a nie całych 2 jak w jednordzeniowym).

 

Zdefiniujmy więc co porównujemy (czy dwa rdzenie z jednym o tej samej prędkości czy może z jednym szybszym od nich?) to będzie można coś konkretnego napisać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to zgadzam sie ze to masakryczny temat ale:

-Jak potrzebujemy duzej mocy do jakis obliczen matematycznych gdzie odpalamy program i czekamy tydzien na wyniki to zakladajac ze mamy sytuacje 1x2GHz i 2x1GHz i procesory roznia sie tylko ich iloscia (1 albo 2) i taktowaniem (2GHz i 1GHz) to zawsze jest lepiej miec jeden silny rdzen, nawet jak program jest wielowatkowy m.in dlatego ze procesowy nie musza sie ze soba komunikowac na co potrzeba czasu.

-Serwer 2 rdzeniowy trudniej jest zablokowac przez jakies glupie procesy z wysokim priorytetem. Mozna to sobie sprawdzic piszac jakas p*ole ktora cos "liczy" i dajac jej wysoki priorytet.

-Przy normalnym uzytkowaniu nie ma to wielkiego znaczenia czy mamy 1x2GHz czy 2x1GHz - wywlaszczanie dziala calkiem sprawnie dopoki sie nie namiesza z priorytetami.

 

P.S. Sprawa oczywiscie wyglada zupelnie inaczej jak mamy 2x2GHz :) ale to jest oczywiste.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Odpowiedź jest oczywiscie znana, lepsze są dwa rdzenie ale i droższe.

Jak z Waszego doświadczenia wygląda praca serwera hostingowego na 1 rdzeniu (np AMD atlon 3200+ 1GB ram).

 

Czy jeśli serwer nie będzie przeciążony (spodziewany sredni load poniżej 0.5) czesto się mogą pojawiać procesy blokujace prace calej maszyny?

Wiadomo ze nikt nie bedzie wróżył z fusów na temat mojego serwera, ale jestem ciekaw jak u Was dzalają serwery na 1 rdzeniu?

Nedawno czytalem że komus tu 1 rdzen zamulił mysql na kilka godzin i dzieki temu ze był drugi rdzen to maszyna dzialala wolniej ale dzialala. Czy w takim wypadku 1-rdzeniowa maszyna przestala by dzialac?

 

Na mojej maszynie będą działać głównie sklepy i bardzo lekkie CMSy. Aba są moim autorskim oprogramowaniem i wiem że czas generowania na średnio obciązonym serwerze nie przekracza 0,3 sek (najczesciej 0.15 ) dla sklepu i 0,1 dla CMSa.

Jeśli serwer nie będzie obciążony to bierz to co tańsze. Jeśli masz 1 GB RAM i dyski SATA to tym bardziej daruj sobie 2 rdzenie, bo w takiej konfiguracji i do takiego zastosowania to zwykła strata pieniędzy. Jeśli będziesz miał w miarę zoptymalizowane środowisko to prędzej Ci SQL zarżnie dysk(i) niż procesorowi zabraknie mocy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak lekko offtopem, htop pokazuje obciążenie w % jednego rdzenia czy ogólnie? (mam na myśli % użycia procesora przy danym procesie )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak lekko offtopem, htop pokazuje obciążenie w % jednego rdzenia czy ogólnie? (mam na myśli % użycia procesora przy danym procesie )

A to tak ciężko sprawdzić?

Odpal na jednym terminalu:

while true; echo -n; done

 

a na drugim htop...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba chodziło Ci o

 

while true; do

echo -n

done

 

A dla osób zainteresowanych poszukujących normalnej odpowiedzi a nie czegoś w stylu

 

"sprawdź se" (bo nie każdy użytkownik tego forum wie jak to sprawdzić, a ktoś kto siedzi któryś raz przed konsolą i nie miał wcześniej do czynienia z linuksem to na pewno nie zadowoli )

 

informuje że htop tak samo jak top (po wciśnięciu klawisza "1" w topie pokazuje się kolumna z statusem 2 procesora/rdzenia) pokazuje oddzielnie użycie procka z obydwu rdzeniów.

 

Informacja potwierdzona przez autora programu więc nie ma o czym dyskutować :)

 

One core. Two processes, each using one core, could be using 100% CPU each

 

Pozdr!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No więc ja w ślad za Linuksem uroczyście informuję wszystkich zainteresowanych iż szczegóły są takie, że zarówno top w domyślnej konfiguracji jak i htop pokazują zużycie względem jednego rdzenia/procesora na którym akurat pracuje dany procesor. Wartość zużycia 100% oznacza więc iż używany jest w 100% tylko jeden z rdzeni/procesorów a nie wszystkie. W zwykłym topie zachowanie to można zmienić przez wciśnięcie klawisza 'I' (duże 'i') co przełącza tzw tryb Irix. O możliwości takiej w htop nie słyszałem. Teraz jest jasno ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×