Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
dado

Spam A Rbl

Polecane posty

Witam.

Mam pytanie do Was. Na moim serwerze SpamAssasin odrzuca na dobę około 30 tys emaili spamu. W związku z tym zaczyna zżerać sporo zasobów, load serwera zaczyna być chwilami niepokojący. Jak radzicie sobie z taką masą spamu na swoich serwerach i czy przydaje się Wam włącznie RBL-i. Ja mam go wyłączonego ale zastanawiam się czy przypadkiem nie włączyć.

Z góry dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

RBL odrzuca bardzo duzo spamu, ale musisz sobie zdawac sprawe, ze przypadki, gdy jakis nadawca (domena / serwer) znalazly sie na jakims RBLu i z tego powodu poczta od niego nie dochodzi nie sa rzadkie.

 

Polecam zainteresowac sie graylistingiem. Przy zaakceptowanie jego wad, to bardzo dobre rozwiazanie (IMO wciaz najlepszy stosunek korzysci do stron negatywnych).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A nie wiecie czy na serwerach webd, progeso i innych mają powłączane rbl-e i czy to jest powszechnie stosowana technika. Mam kilku klientów którzy mają np oddziały w Rosji a podobno w rblach jest *.ru całe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
A nie wiecie czy na serwerach webd, progeso i innych mają powłączane rbl-e i czy to jest powszechnie stosowana technika.

 

My korzystamy z RBLi oczywiscie. Ale tylko z tych:

sbl-xbl.spamhaus.org

bl.spamcop.net

relays.ordb.org

dnsbl.sorbs.net

 

Polskie darmowe serwery (wp, onet, interia, o2 i tak dalej) sa jednak zwhitelistowane, bo czesto im sie zdarza bywac w spamcopie ;)

 

Mam kilku klientów którzy mają np oddziały w Rosji a podobno w rblach jest *.ru całe

 

Na w/w RBLach na pewno nikt nie laduje calych klas adresowych na blackliste, to jakis nonsens :P

 

Mam pytanie do Was. Na moim serwerze SpamAssasin odrzuca na dobę około 30 tys emaili spamu. W związku z tym zaczyna zżerać sporo zasobów, load serwera zaczyna być chwilami niepokojący. Jak radzicie sobie z taką masą spamu na swoich serwerach

 

Dodajemy kolejne maszyny do filtracji poczty.. Nic innego nie wymyslisz ;-)

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dodajemy kolejne maszyny do filtracji poczty.. Nic innego nie wymyslisz ;-)

Można jeszcze wymyśleć zmianę Spamassasina na coś zdecydowanie wydajniejszego...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adamszendzielorz
Można jeszcze wymyśleć zmianę Spamassasina na coś zdecydowanie wydajniejszego...

 

Owszem. Mozna nawet zrezygnowac z filtracji ;-) Ale nie o to przeciez chodzi :-)

A Spamassasin jest bardzo skuteczny. Nie spotkalem sie jeszcze ze skuteczniejszym "filtratorem".

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, nie chodzi o to, żeby nie filtrować spamu. Chodzi o to żeby poświęcać temu jak najmniejsze środki. Ja też nie spotkałem się ze skuteczniejszymi. Spotkałem się za to z o niebo bardziej wydajnymi jak choćby DSPAM. Stosuje on zdecydowanie inne podejście ale myślę, że dla niektórych to dobra alternatywa. Jeśli więc maszyna nie daje rady skanować większej ilości wiadomości można oczywiście kupić kolejny serwer ale myślę, że warto również wcześniej rozważyć użycie innych technik skanowania...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×