Skocz do zawartości
malpka

Drugi dysk = zwiększenie wydajności?

Polecane posty

Cześć, mam do Was proste pytanie. Obecnie u siebie na komputerze mam jeden dysk twardy, którego pojemność jak i działanie samego systemu jest dla mnie odpowiednia. Problem zaczyna się gdy dysk jest obciążany poprzez pobieranie na raz przez jdownloadera, przeglądarkę i wypakowywanie archiwum. Wtedy jego wydajność jest dla mnie nie do przyjęcia, ale rozumiem, że taka jest kolej rzeczy. Przechodząc do sedna: jeżeli kupię drugi dysk pod system, który będzie miał małą pojemność (odpowiednią dla mnie i systemu), a wszystkie pobierane pliki i wypakowywanie archiwów będzie miało miejsce na tym drugim (nie systemowym) dysku to czy podczas korzystania z programów, które będą na dysku systemowym odczuję taki spadek wydajności jak przy jednym dysku twardym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie powinieneś tego tak odczuć...

Proponuje ci kupić nawet mały SSD pod system (120GB powinien starczyć nawet na jakiegoś linucha i Windowsa jednocześnie) i trzymać na nim aplikacje (gier może nie, ale wszystko to co się często włącza i wyłącza typu office, przeglądarka itd itp). Dostają niezłego kopa ;)

 

No i pamiętaj, żeby mieć wystarczająco dużo RAMu, żeby nie zmuszać kompa do jeżdżenia po SWAPie :)

 

no i zawsze na tym SSD możesz zrobić nawet kilkugigowy cache ustawiony we writeback dla tego HDD - powinien ładnie "ściskać" losowe zapisy w ładny liniowy zapis i cachować odczyty :) dekompresowanie powinno wtedy trochę przyspieszyć... Tylko wtedy polecam już SSD z wyższej półki bo szybko się kończą:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dysk SSD raczej nie jest na mój budżet. Komputer służy wyłącznie do oglądania filmów, internetu, podstawowych aplikacji i na pewno nie do gier. RAMu mam wystarczającą ilość, a na szybszym wypakowywaniu mi nie zależy. Kolejne pytanie: Dlaczego nie będę czuł różnicy skoro tylko jeden z dysków będzie obciążony, a systemowy będzie musiał dźwignąć Windowsa + przeglądarkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dlaczego nie będę czuł różnicy skoro tylko jeden z dysków będzie obciążony, a systemowy będzie musiał dźwignąć Windowsa + przeglądarkę?


 

odczuję taki spadek wydajności jak przy jednym dysku twardym?


 

Nie powinieneś tego tak odczuć...


To była odpowiedz na pytanie ;) Nie, nie powinieneś odczuć takiego spadku wydajności. Teraz lepiej? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dysk SSD raczej nie jest na mój budżet. Komputer służy wyłącznie do oglądania filmów, internetu, podstawowych aplikacji i na pewno nie do gier. RAMu mam wystarczającą ilość, a na szybszym wypakowywaniu mi nie zależy. Kolejne pytanie: Dlaczego nie będę czuł różnicy skoro tylko jeden z dysków będzie obciążony, a systemowy będzie musiał dźwignąć Windowsa + przeglądarkę?

 

To zależy czy rzeczywiście wąskim gardłem jest dysk, a nie np. CPU.

 

Nie wiem jaki tam masz dysk, ale ściąganie jeździ po dysku tyle ile ściągasz, nawet z ~50 megabitami nie jest to więcej niż kilka MB na sekundę, a twardziele spokojnie potrafią działać z 50-70 MB write/s.

 

Archiwum - tu zależy, bo CPU też jest używane. Jeśli jakkolwiek myślisz o modernizacji to polecam zainteresować się SSD, bo rzeczywiście nie ma co się pakować w drugiego twardziela, skoro przestrzeń cię zadowala.

 

I nie są drogie, można się zmieścić w 3 stówkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za rady, ale mnie dysk SSD nie jest do niczego potrzebny. Prędkość działania obecnego wystarcza mi w zupełności. Dysk za 300 zł będzie kosztował tyle co połowa mojego całego komputera. Sprawdzę jeszcze dzisiaj zachowanie procesora przy tych czynnościach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×