Skocz do zawartości
lechiacci28

pytanie dotyczace zakupu hostingu i domeny

Polecane posty

Mam pytanie bo jestem dopiero poczatkujaca w sprawach zakladania strony www. Czy istnieje mozliwosc zakupienia domeny na zagranicznym portalu a potem podpiecia jej pod zakupiony polski hosting wraz z zakupionym ssl rowniez w Polsce? Wiem ze moze to banalne pytanie dla znawcow tematu, ale bede bardzo wdzieczna za pomocna odpowiedz.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za odp :) Mam jeszcze jedno pytanie. Czy przy zakupie ssl musze tez zakupic usluge dedykowanego adresu IP czy moge go wybrac opcjonalnie?

 

Nie zagłębiając się w techniczne rozważania na temat SSL, należy kupić dedykowany adres IP do obsługi certyfikatu ze względu na poprawną jego obsługę względem użytkowników korzystających z różnych przeglądarek internetowych by wyświetlić stronę internetową bez błędów. To tak wielkim skrócie.

Edytowano przez SiXwishlist (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co w przypadku kiedy jest to certyfikat wykorzystywany np przez pocztę? SNI to wspaniałe rozwiązanie ale nie zawsze jest tak kolorowo. Wystarczy sobie sprawdzić przeglądając witryny np używając tablet. W wielu przypadkach pojawia się błąd. Wszystko pięknie wygląda ale własny adres IP zdecydowanie pomaga w wielu przypadkach by certyfikat był prawidłowo rozpoznawany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

SNI to oszczędność dla kupującego, koszt dedykowanego IP może sięgać ponad 100 złotych rocznie w zależności od usługodawcy.

Oczywiście są i wady, jak we wszystkim, coś za coś.

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

SNI to oszczędność dla kupującego, koszt dedykowanego IP może sięgać ponad 100 złotych rocznie w zależności od usługodawcy.

Oczywiście są i wady, jak we wszystkim, coś za coś.

 

 

Dlatego warto o tych wadach wspominać zwłaszcza kiedy spore grono do przeglądania internetu w tym zakupów online używa urządzeń mobilnych. Sam jestem zwolennikiem używania SNI ale zdaje sobie sprawę że nie jest doskonałe w wielu przypadkach o których miedzy innymi wspomniałem. Wiele razy spotkałem się w trakcie migracji klienta że posiadał on usługę + certyfikat SSL bez swojego adresu IP, na pytanie czy nie sprawiał problemów otrzymywałem odpowiedź że czasem wyświetla błąd ale to wystarczy zatwierdzić. Inni natomiast wielokrotnie podkreślali że wina za te problemy leży u wydawcy certyfikatu lub braku kompetencji ze strony usługodawcy co jest całkowitą bzdurą w tym wypadku. SSL z technicznego punktu widzenia ma zapewnić nam połączenie szyfrowane co przekłada się na bezpieczeństwo. Skoro ktoś decyduje się na zakup certyfikatu powinien również brać pod uwagę zakup prywatnego adresu IP. To jest ważny element w relacjach klient / usługodawca by uświadomić go o ewentualnych problemach.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co w przypadku kiedy jest to certyfikat wykorzystywany np przez pocztę?

Serwer pocztowy powinien mieć własny certyfikat wystawiony na swój hostname. Czyli jeśli Twoja domena to kochamkotki.pl, a serwer pocztowy to lubie.spam.pl, smtp powinien prezentować certyfikat dla lubie.spam.pl. I możesz używać tego samego serwera z tym samym certyfikatem do obsługi poczty dla wielu domen.

 

Wystarczy sobie sprawdzić przeglądając witryny np używając tablet.

Tablet z jakim systemem, jaka wersja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Serwer pocztowy powinien mieć własny certyfikat wystawiony na swój hostname. Czyli jeśli Twoja domena to kochamkotki.pl, a serwer pocztowy to lubie.spam.pl, smtp powinien prezentować certyfikat dla lubie.spam.pl. I możesz używać tego samego serwera z tym samym certyfikatem do obsługi poczty dla wielu domen.

 

 

Tablet z jakim systemem, jaka wersja?

 

To prawda ale nie wiemy czy właśnie wspomniany certyfikat nie będzie pełnił roli w odniesieniu do hostname. Jeżeli jest to np sklep to wysyłana korespondencja będzie szła z tej nazwy domeny a domena będzie również używana do poczty. Wszystko zależy od samego wykorzystania certyfikatu SSL i rozmiaru zastosowań. Nie można z góry założyć że adres IP jest zbędny. To podobnie jak samochodem, po co panu bagażnik dachowy jak może pan wysłać wszystko na wczasy kurierem.

 

Twoje pytanie odnośnie wersji jest uwstecznianiem się, ludzie używają różnych urządzeń i nawet nie maja pojęcia że coś już jest stare i wymaga aktualizacji. Traktowanie pewnych rozwiązań w sposób gdy zakres wiedzy wielu użytkowników internetu jest po prostu mały tworzy właśnie wiele problemów. Coś co jest oczywiste dla ciebie nie jest oczywiste dla pani Zosi , która dostała tablet od syna 2008 na święta i teraz postanowiła kupić książkę w sklepie online bo sklep dopiero zaczyna i ma podobno fajna ofertę. Ale pojawił się błąd SSL więc wybrała inną księgarnie. Przykładów jest wiele i dalej twierdzę że tworzenie czegoś pomijając inne urządzenia jak obecnie stosowane jest błędem. To tak jak byś zamykał drzwi bo ktoś jest niemodnie ubrany.

Edytowano przez SiXwishlist (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×