Skocz do zawartości
kaszub1136

Router do pracowni

Polecane posty

Cześć. Upiekł nam się serwer który służył jako router dla całej pracowni. Chcemy go zmienić na jakiś router sprzętowy. Ten router ma utrzymać około 40-50 użytkowników (25-35 windows, reszta linux lub android/symbian na wifi).

Jaki router polecacie do 400-500zł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać. Nie chodzi o jak najtańsze rozwiązanie tylko o dobra rozwiązanie, bo od kilku dni śmigamy na jakimś niszowym tp-linku i nie ma czegoś takiego że net zanika tylko jakimś cudem raz na jakiś czas działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Miłosz: nie o to chodziło, tylko napisałem jak jest teraz i czego chcę uniknąć :)

 

Myślałem nad czymś takim: http://www.zyxel.com/pl/pl/products_services/nbg5715.shtml?t=p

da radę przy 50 użytkownikach?

Edytowano przez kaszub1136 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Jaki jest CIR uplinku?

2. Czy potrzebne jest zintegrowane z nim wifi?

3. Czy potrzebne jest jakieś kształtowanie ruchu?

 

Jeśli 1) nie jest jakąś kosmiczną wartością to spokojnie zrobisz to na RB750G.

No a jeśli za mało, to zawsze możesz postawić jakiegoś blaszaka z RouterOS,

to wtedy przy dobrych wiatrach to i nawet setkę ruchu przemielisz.

 

Jedynie co, to musisz jeszcze zainwestować w porządnego switcha (czyt. nie takiego za 50zł z supermarketu ;) bo co z tego, że router jest wydajny, jak switch będzie wprowadzał opóźnienia) no i jeśli wifi to też najlepiej jako osobna zabawka umieszczona tam, gdzie zasięg jest potrzebny ;)

Edytowano przez kafi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. net dokładnie 30/2mbit - neo

2. niekoniecznie, jako AP wykorzystamy obecny router

3. nie jest wymagane, ale miło by było gdyby była taka opcja

 

Jutro jeszcze sprawdzę jaki tam jest switch, ale jak się nie myję to stary switch jest podobny do tego (nie pamiętam dokładnie jakiej firmy bo nie mam teraz dostępu do niego). A nowy wolny to ten.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Neostrada jest 30Mb? Fiber jest 40 i 80 czy to może zwykła neo 20mb ? Co do sprzętowego polecam Draytek choć sam postawiałbym atomka i robisz co chcesz...!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też jestem za atomem ale niestety inny mają inne zdanie na ten temat. Skoro tak to wezmę tego DrayTeka Vigor 2130n, chyba że polecicie jakiś inny model - też w podobnej cenie, max 500zł.

To łącze na indywidualnych zasadach.

Edytowano przez kaszub1136 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też jestem za atomem ale niestety inny mają inne zdanie na ten temat. Skoro tak to wezmę tego DrayTeka Vigor 2130n, chyba że polecicie jakiś inny model - też w podobnej cenie, max 500zł.

To łącze na indywidualnych zasadach.

 

ciut za ubogi ten draytek. co do łącza to jest możliwość dogadania się z tym molochem TP co do łącza na miedzi typu NEO? Ja miałem u nich kilka lat temu ATM 155Mb i darli jak za zboże więc nie sądzę że występuje coś takiego jak "indywidualne zasady w TP" dla klienta indywidualnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ano właśnie... szkoda, że dopiero teraz to o tym triple-WAN dopisałeś.

Myślę, że najrozsądniejszym (choć też przekraczającym lekko dwukrotnie twój budżet) jest zrobienie sobie serwero-routera (z 4 nieco bardziej porządnymi kartami sieciowymi - np. jakiś Intel) plus mikrotikowy RouterOS ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko że mam do podzielenia tylko to jedno łącze bo to dochodzi do pracowni gdzie spalił się serwer. Pozostałe dwa są rozdzielone na inne pomieszczenia i wszystko hula. Już sam nie wiem co wybrać, ale coraz bardziej skłaniam się ku pseudo serwerze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To przerob lekko siec, zepnij je wszystkie w jednym punkcie i dynamicznie ksztaltuj polityki routingowe.

Bedzie z tym troche zabawy i robienia researchu, ale suma sumarum wszyscy z tego beda zadowoleni :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko że mam do podzielenia tylko to jedno łącze bo to dochodzi do pracowni gdzie spalił się serwer. Pozostałe dwa są rozdzielone na inne pomieszczenia i wszystko hula. Już sam nie wiem co wybrać, ale coraz bardziej skłaniam się ku pseudo serwerze.

 

 

Więc kup Draytek'a 3200 poleci na nim kilka łącz (max 4)ale do każdego ADSL będziesz potrzebował modem z LAN... Tam masz zaawansowane narzędzia i wystarczą by to all popchać. Mogę ci takowy użyczyć (pożyczyć na krótki okres)byś sobie zobaczył, bo to zwrot od klienta któremu przerobiłem właśnie niedawno na atom z 2 x DSL jeden z TP drugi z GTS gdzie ma jeszcze serwer plików i takie tam..

Edytowano przez StOnA (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@up: Dokładnie. Każde łącze wchodzi z innej strony budynku i jest rozprowadzone w taki sposób: modem ADSL od neo --> serwer SBS jako router --> switch. Nie mogę spiąć wszystkich łączy w jednym miejscu bo to się wiąże z przerabianiem całej instalacji a na to nie ma ani czasu ani miejsca bo gdzieś muszą odbywać się lekcje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest to proste w administracji :) banalne tylko ze szybkośc pracy jest zawrotna

Szczególnie wykonane pracownie na podstawie wymogów MEN to już kompletna paranoja jak można 10/15 komputerów wpiąć w siec lan 100mbit/s oraz te ich psełdo serwery z dyskami 5200 lotów /s i 2gb ram na serwer jest to paranoja chwała PO i tuskolandi

Edytowano przez Łukasz B. (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale da się? DA!

To co polecacie, bo troszkę zeszliśmy z tematu.

Router od Draytek'a, jak tak to jaki, albo jakiś serwerek na atomie z dwiema kartami sieciowymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiałbym na atomka... Zasilacz 100w dysk SSD, coś debianowatego, ramu 2gb, karta Gb i masz całość za 500zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiałbym na atomka... Zasilacz 100w dysk SSD, coś debianowatego, ramu 2gb, karta Gb i masz całość za 500zł

Mógłbyś podać linki do miejsc, gdzie kupię te wszystkie wymienione części do 500zł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

U nas w szkole kiedyś były hasła na administratora na serwer:

QAZxsw12345

qazXSW123

qazxsw12345

no i jeszcze

qazxsw123

 

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×