Skocz do zawartości
KwusheR

Serwer firmowy dla portali internetowych

Polecane posty

Witam,

na wstępie chcę przeprosić jeżeli piszę w złym dziale, ale nie jestem z "branży", a układ forum jest dość niejasny dla ludzi nie w temacie :D

Jestem przedstawicielem firmy, która nie chce być zależna od firm hostingowych. Chcemy zakupić własny serwer dla stron www (dość duże portale - duże obciążenie), oraz na pliki firmowe - ściąganie plików przez pracowników. Co jest nam potrzebne od A do Z by uruchomić portale internetowe na własnym serwerze? Kto powinien być zatrudniony, aby opiekować się serwerem - jakie powinien mieć kwalifikacje?

Jeżeli chodzi o koszty - najpierw musimy wiedzieć co jest nam potrzebne. Liczę na Waszą pomoc.

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

potrzebne jest:

- zaplanowanie infrastruktury pod konkretne obciazenie i przewidywany rozwoj

- zakup sprzetu (serwerow)

- konfiguracja softu i admin do zarzadzania tym

 

Pozniej mozna sprzet kolokowac w jakiejs serwerowni.

 

pytanie co dokladniej potrzebujecie :D ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Poruszyłeś dwie kwestie. Pierwsza to serwery dla stron internetowych, druga serwery dla pracowników. Po kolei.

 

1. Strony internetowe.

Poruszyłeś kwestię niezależności od firm hostingowych. Prawda jest taka, że zawsze będziesz od kogoś zależny. Jeśli nie od firmy hostingowej to od firmy, która będzie trzymać Twoje serwery w swoim centrum danych (na wybudowanie własnego raczej Cię nie będzie stać). Musisz sobie zadać pytanie jaki poziom zależności Cię satysfakcjonuje.

Jeżeli chcesz mieć swoje serwery to typowy scenariusz wygląda następująco:

1. szukasz człowieka, który się zna na temacie,

2. człowiek ten zapoznaje się z potrzebami,z ruchem jaki generują wasze portale, potencjalnie spotyka się z wami na jakiejś pogadance,

3. wybiera sprzęt i przedstawia Wam kosztorys, uzgadniacie czy stać Was na to czy trzeba znaleźć coś tańszego,

4. wybieracie centrum danych, w którym trzymane będą serwery,

5. wynajęty administrator konfiguruje sprzęt i umieszcza go w serwerowni,

6. podpisujecie z administratorem jakąś umowę na administrowanie i serwisowanie tym wszystkim.

 

Generalnie musisz liczyć, że na jeden dobry serwer wydasz 7 - 10 tysięcy złotych netto.

Ciężko powiedzieć jaki ruch obsłuży jeden taki serwer bo to mocno zależy od samego portalu internetowego natomiast można w uproszczeniu określić, że 300 tysięcy unikalnych użytkowników miesięcznie na pewno obsłuży.

 

Administratorowi/firmie administrującej będziesz musiał zapłacić za konfigurację tego i nadzór. Tutaj warunki są bardzo zróżnicowane i zależą od tego kogo znajdziesz, skąd on będzie i przede wszystkim ile będzie tych serwerów.

 

2. Serwer dla firmy (pliki dla pracowników).

Tutaj podstawowe pytanie dotyczy struktury Waszej firmy. Czy ma jedną siedzibę czy wiele? Ile zatrudnia osób?

Jeżeli jest to firma znajdująca się w jednym budynku to lepiej kupić oddzielny serwer do jej siedziby i wpiąć go do lokalnej sieci komputerowej. Dzięki temu będą szybsze transfery.

Jeżeli firma ma strukturę rozproszoną to można rozważyć taki sam wariant jednak wtedy trzeba by zestawić kanały komunikacyjne z oddziałów firmy do siedziby głównej. To też nie jest tanie bo sprzęt potrzebny żeby to zrobić sporo kosztuje, a Telekomunikacja Polska też sporo weźmie za dostęp do swojej sieci. W przypadku rozproszonej struktury wydaje się, że lepiej wstawić serwer plików również do zewnętrznego centrum danych.

Tak jak i wcześniej trzeba znaleźć sobie "kumatego" człowieka, któy się tym zajmie, zaprojektuje, wdroży i będzie serwisował.

 

Tutaj dostępny jest pewien scenariusz alternatywny. Znam firmy, które nie trzymają serwerów serwerowni tylko u siebie w firmie, w jakimś niewielkim lekko dostosowanym do tego pomieszczeniu (w zasadzie tylko klimatyzacja). Mają do tego podpięte dwumegabitowe łącze symetryczne i jakoś to działa. Jednak jeśli mówisz, że Wasze portale generują spory ruch to to rozwiązanie odpada bo koszty Was zjedzą.

 

Serwer wystarczający firmie jest trochę tańszy. Za 4 000 zł netto kupisz coś dobrego. Tutaj dużo zależy od liczby pracowników. Dla średniej firmy (powiedzmy, że 50 osobowej) spokojnie wystarczy. W sumie to też zależy co oni będą z tym serwerem robić.

 

Mam nadzieję, że trochę pomogłem. Napisałem mało szczegółowo ale tyle się da powiedzieć na podstawie informacji, które podałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

bardzo dziękuję za odpowiedzi - przyznam, że nie spodziewałem się ich aż tak szybko :)

Znalazłem miejsce gdzie chcielibyśmy trzymać zakupiony serwer:

http://www.man.kielce.pl/index.php?l=uslugi&p=hotkol

 

I tu pojawia się moje pytanie. Czy ich oferta jest dobra? Chodzi o opcję:

 

Przepustowość 100 Mb/s / 15 GB / 1500 zł netto za miesiąc / 500 zł netto instalacja

 

Tylko czego tyczą się te 15 GB?

 

Następne pytanie i odpowiedź dla Was za razem:

 

Na serwerze będzie portal - można powiedzieć społecznościowy z kontami użytkowników. 300 tysięcy unikalnych użytkowników to raczej wystarczająca liczba. Serwer można przecież zawsze rozbudować prawda?

 

Czy serwer za 20 tysięcy złotych będzie w stanie zapewnić np. 600 tysięcy unikalnych userów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy serwer za 20 tysięcy złotych będzie w stanie zapewnić np. 600 tysięcy unikalnych userów?

 

zadam podobne pytanie - czy w mieszkaniu za 150tys zł zmieści się 30 osób?

 

bez znajomości dokładnej budowy systemu nie da się tego stwierdzić.

 

ps. kupno serwera nie zapewni Ci ruchu - możesz jedynie obsługiwać nim dany ruch :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że nie zapewni mi ruchu - pytam czy da sobie radę w pełni go obsłużyć. Czy oferta firmy do której link podałem jest odpowiednia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak jak napisałem - nie znając dokładnej budowy serwisu oraz parametrów serwera nie da się stwierdzić czy serwer będzie w stanie obsłużyć dany ruch.

 

naprawdę myślisz, że niezoptymalizowana joomla będzie działała dokładnie tak samo jak ładnie napisany skrypt z wdrożonym świetnym cache'owaniem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bardzo dziękuję za odpowiedzi - przyznam, że nie spodziewałem się ich aż tak szybko :)

Znalazłem miejsce gdzie chcielibyśmy trzymać zakupiony serwer:

http://www.man.kielce.pl/index.php?l=uslugi&p=hotkol

 

I tu pojawia się moje pytanie. Czy ich oferta jest dobra? Chodzi o opcję:

Przepustowość 100 Mb/s / 15 GB / 1500 zł netto za miesiąc / 500 zł netto instalacja

 

Nie - to nie jest dobra oferta. Ofertę kolokacji, w której kupujący nie może w dowolnym czasie uzyskać fizycznego dostępu do swojej maszyny, jest nic nie warta. Poza tym jeden numer IP to straszna "bieda". Ceny to też jakiś kosmos. Z oferty wynika, że nie ma się łącza o gwarantowanej przepustowości, a ograniczenie liczby przesłanych danych to śmiech na sali. Poza tym te parametry łącza na pewno nie wystarczą dla Twojego serwisu.

Ja korzystam z kolokacji w katowickim oddziale ATM S.A. Mogę spokojnie polecić.

 

Tylko czego tyczą się te 15 GB?

 

Zapewne ilości danych jakie możesz miesięcznie wysłać/pobrać z serwera.

 

Na serwerze będzie portal - można powiedzieć społecznościowy z kontami użytkowników. 300 tysięcy unikalnych użytkowników to raczej wystarczająca liczba.

 

Czyli będziesz potrzebował dwóch serwerów. Jednego na stronę, drugiego na backup.

 

Serwer można przecież zawsze rozbudować prawda?

 

Nieprawda. Serwer można rozbudować do momentu kiedy on na to pozwala. Jeśli serwer ma miejsce na dwa procesory to czterech nie wsadzisz. Jeżeli serwer ma miejsce na 4 dyski twarde to piąty już nie wejdzie itd.

 

Czy serwer za 20 tysięcy złotych będzie w stanie zapewnić np. 600 tysięcy unikalnych userów?

 

Ciężko powiedzieć. Takie rzeczy tak naprawdę zawsze wychodzą w praniu.

 

EDIT:

Tak mi przyszło do głowy. Powiedz na jakim serwerze pracuje teraz ten serwis i ile ma miesięcznie unikalnych użytkowników. Będzie można coś oszacować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wnioski:

 

Szukać firmy, która umożliwia fizyczny dostęp do mojego serwera

Serwer na portal + serwer na backup plików (z tego drugiego będą też korzystać pracownicy zgrywając dane)

Cena za serwer nie określa nam jego wydajności

 

A możecie podać przykład jakiegoś serwera, który mógłby mi ewentualnie przypasować? Normalnie poszukałbym sam, ale ja się nie znam na sprzęcie - jestem webdesignerem :)

 

EDIT:

Serwis jeszcze nie istnieje, ale będzie się opierał na bazie firm usługowych, czyli ruch 300 tysięcy użytkowników z powodzeniem wystarczy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cena za serwer nie określa nam jego wydajności

 

Cena co do ogólnej zasady określa wydajność serwera - im wydajniejszy serwer tym (zazwyczaj) droższy. Natomiast ta zależność na pewno nie jest liniowa.

 

A możecie podać przykład jakiegoś serwera, który mógłby mi ewentualnie przypasować? Normalnie poszukałbym sam, ale ja się nie znam na sprzęcie - jestem webdesignerem :)

 

Ja polecam serwery HP serii 300. Korzystam z nich już spory kawałek czasu. Sporo osób poleca też Delle PowerEdge natomiast uważam, że HP ma lepszy stosunek cena/jakość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość RuFiK

Tylko nie rzymaj tego w kielmanie ...

Przeciez ich cennik mija sie z rzeczywistoscia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem już praktycznie zdecydowany na usługi firmy ATM w Katowicach, ale mam jeszcze pytanie:

 

Czy drugi serwer backupowy mogę postawić na PC i firmowym łączu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jestem już praktycznie zdecydowany na usługi firmy ATM w Katowicach, ale mam jeszcze pytanie:

 

Fajnie, naprawdę polecam. Żeby nie było - nie mam od nich żadnych bonusów. Po prostu jestem ich zadowolonym klientem.

 

Czy drugi serwer backupowy mogę postawić na PC i firmowym łączu?

 

Niby można. Ważne jest to żeby backup się wyrobił w sensownym czasie. Zależy ile danych przybywa w ciągu doby w backupowanym serwisie. Backup przyrostowy będzie pobierał tylko różnicę od ostatniego backupu ale czasami to i tak może być za dużo na taką zabawę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Konfiguracja serwera na pc:

 

CPU: Core2 Quad Q94400 2,66 GHz

Mobo: Gigabyte GA-EG45M-UDS2H

Pamiątki: Corsair Twin2X DDR2 2x 2 GB 1066 MHz CL5-5-5-15

HDD: Samsung SpinPoint F2EG 1,5 TB

Cooler CPU: Thermaltake BigTyp 120 VX

Buda Chiefteca typu big tower + zasiłka Tagana 500 W

 

Sieć UPC 15 MB/s

 

starczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nawet jakis tani kontroler, dwa dyski spiac w raid 1. Spokojnie mozna zoszczedzic na procesorze i na pamieci ram. Jakis dwurdzeniowiec + 2 GB ram bedzie i tak zapasem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No dobra, a sieć? 15 MB/s powinno wystarczyć na szybki backup?

 

jeśli masz 15Mbps downloadu - pewnie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Backup to backup tutaj nie potrzebujesz oszałamiającej wydajności.

Ja bym obstawiał jakiegoś desktopowego HPeka z seri ML.

Np. http://h10010.www1.hp.com/wwpc/pl/pl/sm/WF...08-3621799.html

U mnie co prawda pełni rolę core routera - ale na backup jak najbardziej również się nada ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jako backup weź jakiś serwer Tower z dwoma dużymi dyskami SATA spiętymi w RAIDa.

Jakbyś potrzebował to mogę Ci coś z hurtowni sprowadzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Możesz coś polecić? Specyfikacja / cena ?

 

Najlepiej podaj po prostu jaki masz budżet - możesz tutaj, na PW albo na maila (wmalota@php-art.pl) - wtedy się coś wybierze. Generalnie jeżeli serwer backupowy ma stać u Ciebie w firmie to celuj w coś w stylu HP Proliant ML 100. Jakiś model z dwoma dyskami SATA 250 GB wyjdzie Cię w okolicach 2 - 2,5 tys. netto.

 

EDIT: Tak mi przyszło teraz do głowy. Jeżeli chcesz mieć backup w biurze,, a nie w serwerowni to rozważ ważną kwestię. Backup robi się przyrostowo czyli każdej w nocy pobierane są tylko nowe dane. Jeżeli serwer się zepsuje i trzeba będzie odtwarzać to WSZYSTKIE dane trzeba będzie ściągać przez internet do serwerowni. A to może trwaaaaać. Jakbyś miał serwer backupowy obok serwera głównego byłoby szybciej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×