Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
xnn

Topografia sieci

Polecane posty

wlasnie... ciekawi mnie to zagadnienie i chcialbym zobaczyc jak wyglada szkielet sieci w polsce... jesli ktos ma jakies info/grafike prosze podeslac..

swoja droga ciekaw jestem jakie jest najlepsze lacze w Polsce jakie mozna dostac ;-) no i ile kosztuje ( wiem.. pytanie - rzeka )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlasnie... ciekawi mnie to zagadnienie i chcialbym zobaczyc jak wyglada szkielet sieci w polsce... jesli ktos ma jakies info/grafike prosze podeslac..

1. mapke Exatelu znajdziesz na ich stronach

2. mapke TKTelekomu znajdziesz w ich materialach reklamowych

3. mapke TPSA - raczej nie znajdziesz nigdzie :D

4. mapke Netii - tez bedziesz mial problemy.

Ze znaczacych operatorow z wlasnym szkieletem to chyba wszyscy (ale moglem kogos pominac).

swoja droga ciekaw jestem jakie jest najlepsze lacze w Polsce jakie mozna dostac ;-) no i ile kosztuje ( wiem.. pytanie - rzeka )

Lacze do internetu czy dzierzawa lacza/przepustowosci?

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że chodzi tu o maksymalnne łącze do internetu, jakie ktokolwiek może wykupić dla siebie. Gdzieniegdzie można usłyszeć, że nie za duże, i szczerze powiedziawszy interesuje to chyba wielu ludzi;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

PIONIER nie ma wlasnej sieci szkieletowej - on tylko dzierzawi lacza/pasma (tak jak prawie wszyscy operatorzy w Polsce).

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Fobi

Ze znaczacych to zabraklo ATMana, po jego laczach idzie ponad 50% ruchu w Polsce. Ale z mapka moze byc trudno.

 

A co do tego lacza to mozna dostac bardzo duzo. Oczywiscie bez kontaktow czasami moze byc ciezko, w kazdym razie 155Mb/s to nie jakis tam wiekszy problem. Nie bede pisal, ze mozna zalatwic znacznie wiecej bo mozna, ale przypuszczam, ze bez znajomosci albo pieniazkow nie jest to mozliwe.

 

Na przyklad 34Mb/s od TKTelekom to zaden problem (znajomy do sieci osiedlowej bral i to prawie od reki)

 

Pozdrawiam,

Bartek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a co w takim razie myslicie o www.e-wro.pl ? jak myslicie.. jakie lacze mogli wydzierzawic pod ta siec? ile mbps uploadu i downloadu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@fobi

Atman raczej nie ma swojej sieci fizycznej (bynajmniej nic o niej nie slyszalem). Przerycie calej Polski i polozenie wlasnych kabli to sa niesamowite koszty.

Stac na to:

*Exatel - powstal z polaczenia m.in. Tel-Energo - a Tel-Energo to byla spolka corka PSE - wiec dla nich nie bylo problemy polozenia wlasnej sieci.

*TKTelekom - nie bawia sie nawet w studzienki tylko na trasach klada po prostu pod tlucznia kable - i tylko na wiekszych stacjach maja wyjscia do studzienek

*TPSA - wiadomo

*Netia - maja cos swojego ale z tego co wiem to jest to to bardzo male.

A jesli chodzi o te 50% ruchu - to brzmi to jakby z folderu reklamowego Atmana :D

 

@xnn

e-wro powstalo bodajze po zalaniu Wroclawia - i jakas siec miejska (bodajze wodociagi) - kladac nowe rury odrazu polozyli sobie kable. A jakie maja lacza do Internetu - to trudno powiedziec bo na pewno wymieniaja sie z niektorymi ruchem. Mozesz sobie zobaczyc, gdzie ich siec jest rozglaszana. Jesli chcesz poznac wielkosc w Mbitach to musisz do nich zadzwonic.

 

Jesli chodzi o maksymalna wielkosc lacz jakie mozna w Polsce wziac - to na te pytanie nie da sie tak naprawde odpowiedziec. Internet to nie jest jakas magiczna chmurka do ktorej sie wpinamy jakis laczem - Internet to sa wszystkie komputery/serwery/ruteru/itd - rowniez jeden glupi komputerek z Neostrada czy mala siec osiedlowa.

Ktos moze miec wziete np. 2Mbit do operatora miedzynarodowego ale dodatkowo wymieniac sie ruchem z lokalnymi operatorami na laczu 1Gbit. I w takim przypadku nie da sie powiedziec jakiej wielkosci ten operator ma lacza.

Jesli chodzi o maksymalne lacza poza Polske - to jedyna wartoscia ograniczajaca sa przepustowosci lacz operatorow sieci szkieletowych w Polsce (te 4 firmy co wymienilem). Wielkosci liczone sa raczej na poziomie n x Gbit gdzie n to liczby dwucyfrowe.

 

Mam nadzieje, ze teraz dla wszystkich wszystko jest jasne :)

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×