Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
TheBlood

Cache Na Serwerze

Polecane posty

Witam,

 

Dysponuję dwoma serwerami, przy czym na jednym jest włączone cachowanie i buforowanie (nie tylko plików php, czy mysql, ale nawet przesylanych plików poprzez ftp, pocztę etc), zaś na drugim cachowanie i buforowanie jest wyłączone, co można wywnioskowac z wynikow top.

 

I tu powstaje pytanie: jak mozna takie cachowanie, czy tez buforowanie skonfigurowac? Właczyć je/wyłaczyć? Ustawic cachowanie jedynie w przypadku niektorych uslug, a nie wszystkich?

 

Mozliwe, ze jest to pytanie banalne dla zawodowców, ale żadna z popularnych wyszukiwarek nie znajduje niczego ciekawego, co mogłoby przybliżyć mnie do rozwiązania problemu.

 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...

Po jaką cholerę cache'ujesz pocztę i ftp? RAM rozdają w Data Center gratis? to raz...

Jak to niby robisz? to dwa...

Chyba sam do końca nie wiesz o co Ci chodzi... to trzy

 

Jeszcze raz The Blood, powoli i dokładnie napisz co chcesz osiągnąć ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

bellerofont chyba byłeś b.zmęczony jak czytałeś tego posta ;)

 

Wlasnie sam napisalem, ze chcialbym skonfigurowac to nieszczęsne cachowanie, by nie cachowalo ani ftp, ani poczty, czy jeszcze jakichś innych rzadko uzywanych uslug. Nie wiem jednak jak mogę wyłączyć z cachowania ftp, czy tę pocztę...

 

Probowalem znalezc odniesienie na drugim serwerze, na ktorym w ogole cachowanie nie jest włączone, ale niestety nie znalazlem ani na jednym ani na drugim serwerze jakiegokolwiek pliku konfiguracyjnego, w ktorym moglbym ustawic dyrektywy dotyczące cachowania.

 

Dlatego też zwracam się do was czy do Ciebie bellerofont z pytaniem jak mogę skonfigurować cachowanie na serwerze, by nie obejmowało wszystkich uslug, tylko np apache i mysql?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bellerofont chyba byłeś b.zmęczony jak czytałeś tego posta ;)

Bynajmniej, choć faktycznie często wypowiadam się tu na forum,

kiedy praktycznie przestaje pamiętać swoje imię ze zmęczenia.

 

Wlasnie sam napisalem, ze chcialbym skonfigurowac to nieszczęsne cachowanie, by nie cachowalo ani ftp, ani poczty, czy jeszcze jakichś innych rzadko uzywanych uslug. Nie wiem jednak jak mogę wyłączyć z cachowania ftp, czy tę pocztę...

 

Probowalem znalezc odniesienie na drugim serwerze, na ktorym w ogole cachowanie nie jest włączone, ale niestety nie znalazlem ani na jednym ani na drugim serwerze jakiegokolwiek pliku konfiguracyjnego, w ktorym moglbym ustawic dyrektywy dotyczące cachowania.

 

Dlatego też zwracam się do was czy do Ciebie bellerofont z pytaniem jak mogę skonfigurować cachowanie na serwerze, by nie obejmowało wszystkich uslug, tylko np apache i mysql?

Powiem tak: na 100% nie masz włączonego cachu ani na pocztę, ani na ftp.

Nie wiem co i po co Ty chcesz cachować w tamdemie apache+mysql,

bo nie mam pojęcia co za serwis prowadzisz i jak on pracuje,

ale pomocny może tu być: squid, memcached, tudzież zmiana ustawień

(na początek dwóch) parametrów my.cnf.

Mowa o: query_cache_size i key_buffer_size.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zauwazylem, ze np po sciagnieciu jakiegos wiekszego pliku z ftp (np 100mb) wielkosc cache serwera zwieksza sie az o to cale 100mb, ktore sciagnalem, stad tez ten wniosek, ze ftp jest cachowane.

 

Co do query_cache_size i key_buffer_size to wielkosci są niemal domyslne (male) i niemozliwe, zeby tak zjadaly mocno pamiec...

 

Nie wiem co i po co Ty chcesz cachować w tamdemie apache+mysql

 

Mialem na mysli nieblokowanie jedynie cachowania php operowanego przez eAcceleratora i tych dyrektyw mysql o których wspomniałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zauwazylem, ze np po sciagnieciu jakiegos wiekszego pliku z ftp (np 100mb) wielkosc cache serwera zwieksza sie az o to cale 100mb, ktore sciagnalem, stad tez ten wniosek, ze ftp jest cachowane.

Dziwne, gdyby tak nie było. ;)

 

Co do query_cache_size i key_buffer_size to wielkosci są niemal domyslne (male) i niemozliwe, zeby tak zjadaly mocno pamiec...

Czyli 64 i 32 MB per default? No to zapomnij o wydajności i rób częściej

niż zwykle kopie zapasowe skoro tak "orzesz" dysk.

 

Mialem na mysli nieblokowanie jedynie cachowania php operowanego przez eAcceleratora i tych dyrektyw mysql o których wspomniałeś.

Nie jesteś w stanie zmienić sposobu w jaki kernel zarządza pamięcią.

Tak było, jest i będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No coz, szkoda, że nie mogę tego zmienic.

 

BTW

 

Czyli 64 i 32 MB per default? No to zapomnij o wydajności i rób częściej

niż zwykle kopie zapasowe skoro tak "orzesz" dysk.

 

Forum dziala mi sprawnie i szybko (na to stawialem), dlaczego uwazasz, ze ta konfiguracja zabije mi dysk? Nie za bardzo mi pasuje wizja wymiana dysku, kilkudniowego padu strony i konfigurowania wszystkiego od nowa :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Forum dziala mi sprawnie i szybko (na to stawialem), dlaczego uwazasz, ze ta konfiguracja zabije mi dysk? Nie za bardzo mi pasuje wizja wymiana dysku, kilkudniowego padu strony i konfigurowania wszystkiego od nowa :/

Algortym jest prosty:

masz aplikację w php, która robi select "na okrągło tego samego"

jest to forum, z tego co pamiętam to nawet dość duże,

więc zapewne nie mieścisz się już dawno w ustawionym limicie na cache zapytań...

jeśli MySQL nie ma czegoś w cachu, to jeździ po dysku bezlitośnie...

jak coś jeździ po dysku, to tym samym pomaga mu ulec awarii ;)

przykładowo:

maszyna na którym stoi dbforum obecne w mojej sygnaturce,

z 4 GB dostępnego RAMu 1/3 jest tylko dla MySQLa.

w tej chwili jest tam jakieś 40 zapytań do baz na sekundę,

wszystko leci z cachu praktycznie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm dobrze ze weszłem do tego tematu. Czyli jak mam dostepne 4Gb dla siebie z tego zawsze dostepne prawie 2GB to czy moge ustawic np. na mysql-a 1,5Gb ramu? co mi to da? Czy bedzie widoczna poprawa wydajnosci? Nie narzekam na wydajność ale jak może być większa to dlaczego by nie skorzystać ;) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hmm dobrze ze weszłem do tego tematu. Czyli jak mam dostepne 4Gb dla siebie z tego zawsze dostepne prawie 2GB to czy moge ustawic np. na mysql-a 1,5Gb ramu? co mi to da? Czy bedzie widoczna poprawa wydajnosci? Nie narzekam na wydajność ale jak może być większa to dlaczego by nie skorzystać ;) ?

Tak, możesz...

Napisałem bardzo wyraźnie co daje użycie cacha zapytań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×