Skocz do zawartości
Gość Neo

Własna Serwerownia?

Polecane posty

BGP to oczywiste. To są duże urządzenia, gdzie nie ma prawa - żeby coś nie działało, pasma są licencjonowane więc w eterze nie ma syfu. Korzystam z radiolinii od kilku lat i nie miałem żadnej przerwy, nawet w najgorszej pogodzie. Radia nawet wydają się być bezpieczniejsze - nie ma co przecinać... A kradzieże światłowodów, czy też ich niszczenie jest niestety normą.

 

Nie wiem, jakos nie mam zaufania do radia (wiem, ze mowimy o profesjonalnych rozwiazaniach np. Ericssona a nie o 2.4/3.4/5.ilestam).

Radio moze byc - ale imho powinno byc tez swiatlo (i wszystko ladnie spiete bgpem :))

Tez uwazam, ze radio jest zle ;)

Dlaczego?

 

Hmm tak słucham i słucham, a leasing podobno też istnieje w Polsce

 

Tak, tylko pytanie czy warto pakować się w leasing? O wiele bardziej opłacalne są kredyty.

Istotne jest to czy autor wątku musi upłynnić gotówkę, jeśli nie - to zawsze warto zaciągnąć kredyt. Cały czas ważna jest też skala rozwiązania, bo chyba wszyscy nie do końca wiemy co autor miał na myśli:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hmm tak słucham i słucham, a leasing podobno też istnieje w Polsce ;)

Ale tu nie chodzi o sposob finansowania ale o budzet :)

 

pasma są licencjonowane więc w eterze nie ma syfu.

Wiem, wiem.

Korzystam z radiolinii od kilku lat i nie miałem żadnej przerwy, nawet w najgorszej pogodzie.

No widzisz - a ja slyszalem o przerwach przy slabych warunkach pogodowych (Ty mozesz miec idealna widocznosc na malej odleglosci ale nie kazdy ma tak fajnie).

Radia nawet wydają się być bezpieczniejsze - nie ma co przecinać... A kradzieże światłowodów, czy też ich niszczenie jest niestety normą.

Tak, to jest zdecydowany plus radia :)

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Neo

Witam serdecznie. ;)

Bardzo Wam dziękuję za dyskusję jaka wywiązała się w temacie. :) Oczywiście chodziło mi tak na prawdę o nie dużą serwerownię pod własne serwery. Dużo dały mi do myślenia niektóre wypowiedzi i przypuszczam że tak na prawdę dla własnej "profesjonalnej" firmy hostingowej nie warto budować oddzielnej serwerowni a dany kapitał przeznaczyć na lepszy sprzęt w "profesjonalnej" i działającej już serwerowni. Możliwe że jak już rozwinę swoją działalność o usługi "hostingowe" to za pare lat pomyślimy o czymś więcej, kto wie. :)

 

A tak BTW. co do spraw pomieszczenia to pomieszczenie posiadam (nawet nie z jednym bądź dwoma pokojami) dlatego napisałem że z tym nie powinno być problemów. :)

 

Jeszcze raz bardzo dziękuję za dyskusję i odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

Pozdrawiam.

Z uszanowaniem.

Neo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam serdecznie.

Ostatnio przeszukuję internet w poszukiwaniu najlepszego data center w którym mógłbym umieścić swoje maszyny (interesuje mnie cała szafa rack). Naszła mnie myśl czy jeżeli posiadam odpowiednie pomieszczenie (trzebaby było jeszcze tylko przystosować typu klimatyzacja i zabezpieczenia), to nie opłacało by się kupić sprzętu (powiedzmy że posiadam kapitał ~150 000zł), zatrudnić odpowiedeni osoby i zbudować własną serwerownię? (myślę o założeniu profesjonalnej firmy hostingowej)

Ale na to pytanie będę w stanie sam odpowiedzieć jeżeli dowiem się jednej rzeczy.

A mianowicie jaki będzie koszt utrzymania łącz do takiej serwerowni? Jak wygląda to w firmach typu ATM, Netia, WDC oraz innych data center? I jeszce jak obliczyć przepustowność takiego łącza? 1MB/s = ?Gb transferu? (chodzi mi jakie przeciążenie będą w stanie takie łącza wytrzymać).

 

ogolnie koszt samego przygotowania pomieszczenia to jeszcze maly problem

wieksze koszty to obsluga (lokal, lacza, ludzie)

no i kwestia cen zakupu

 

przy zapotrzebowaniu na 1 szafe IMO nie oplaca sie budowac wlasnego DC

w tym momencie ceny Mbita pasma spadly do poziomu 150zl/mbit

wiec poweidzmy utrzymanie

1 szafa 42 u + zasilanie 2kW + pomoc administratora + 10 Mbit to koszt miesieczny ok. 4000.

czyli powiedzmy 3% kwoty ktora chcesz wydac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

SISCO prowadziło kiedyś własną serwerownię, ale się wycofaliśmy, ponieważ ilośc problemów organizacyjnych jest niewspółmiernie duża do korzyści. Obecnie jesteśmy w serwerowni TkTelekom, a także w Berlinie i Kolonii. Oczywiście malutką serweronięmoże przy takim budżecie można urządzić, ale pomyśl, ile sięona będzie Ci zwracać, wcale od razu nie nałapiesz klientów. Istnieją też korzyści skali, duża serwerownia to

rozłożenie pewnych kosztów stałych. Generalnie wydaje mi się, że przy takim budżecie lepiej jest kupić kilka mocnych serwerów i skolokować je (np u nas możemy wynająć Ci szafę na dobrych warunkach, przy ok. 250-350 zł/mbits z (ale w tej cenie już łącza od 2 niezaelżnych operatorów).

Pomyśl też, że rozpoczęcie swojej działalności hostingowej to duże nakłądy na personel, rozwój oprogramowania, pozyskanie klientów... nie jest to porażająca kwota na to wszystko. Ja bym radził budowę data-center sobie raczej odpuścić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×