Skocz do zawartości
mczaper

Nazwa Domeny, A Nazwa Zastrzezona

Polecane posty

Witam

 

Mam pewien problem, a moze nie tyle problem co dylemat. Wraz z kumplem zarejestrowalismy domene SIXAXIS.pl pod serwis o PS3. Jednak okazało sie ze nazwa SIXAXIS (nazwa kontrolera ps3) jest zastrzezona.

 

I teraz moje pytanie. Czy Sony moze taka domene Nam w kazdej chwili zabrac ? Czy moze jedynie odkupic, jezeli sie zgodzimy ? Poczytalem fora i grupy dyskusyjne i sa rozne odpowiedzi jedni pisza ze moga tylko odkupic za zgoda wlasciciela inni ze moga sobie ja zabrac i nikogo sie nie pytac. Moze znajdzie sie tutaj jakis prawnik ;)

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prawnikiem nie jestem, ale z tego co wiem to jeśli mają TM przy tej nazwie to wystarczy trochę chęci z ich strony i tracisz tą domenę (niekiedy dodatkowo obciążają Cię jakimiś kosztami/karami). Wydaje mi się jednak że sytuacje takie zaczynają się dopiero gdy danej firmie jest potrzebna ta domena, albo tworzysz pod nią coś, co może szkodzić ich marce - choć mogę być w błędzie ;) Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Prawnikiem nie jestem, ale z tego co wiem to jeśli mają TM przy tej nazwie to wystarczy trochę chęci z ich strony i tracisz tą domenę (niekiedy dodatkowo obciążają Cię jakimiś kosztami/karami). Wydaje mi się jednak że sytuacje takie zaczynają się dopiero gdy danej firmie jest potrzebna ta domena, albo tworzysz pod nią coś, co może szkodzić ich marce - choć mogę być w błędzie ;) Pozdrawiam.

Moim zdaniem masz 100% racji. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Prawnikiem nie jestem, ale z tego co wiem to jeśli mają TM przy tej nazwie to

Niestety przy nazwie SIXAXIS jest znaczek "TM" :huh:

Wydaje mi się jednak że sytuacje takie zaczynają się dopiero gdy danej firmie jest potrzebna ta domena, albo tworzysz pod nią coś, co może szkodzić ich marce

Na 100% strona nie bedzie tworzona przeciw marce, mozna powiedziec ze bedzie dziala na kozysc, gdyz ma nie tylko informowac uzytkownikow PS3 o nowosciach itp, ale takze promowac samo PS3 i wszystko co znim zwiazane.

choć mogę być w błędzie ;) Pozdrawiam.

Dzieki wielkie za odp. w tej sprawie. Aby bylo wszystko jasne postanowilismy wyslac maila do Sony Poland, odnosnie tego problemu. Mam nadzieje ze email trafil do kompetentnej osoby :) Czekamy na odpowiedz.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzieki wielkie za odp. w tej sprawie. Aby bylo wszystko jasne postanowilismy wyslac maila do Sony Poland, odnosnie tego problemu. Mam nadzieje ze email trafil do kompetentnej osoby :huh: Czekamy na odpowiedz.

 

Problemem przy rejestracji domeny, ktorej nazwa stanowi zarejestrowany znak towarowy lub znak podlegajacy ochronie niekoniecznie jest zbieznosc literalna, ale dobra lub zla wola. Przez zla wole mozna rozumiec zarejestrowanie domeny z zamiarem jej odsprzedazy (np. przez wystawienie planszy o takim zamiarze na WWW, wysylke maila z oferta, uruchomienie aukcji itp.), umieszczenie pod ta domena tresci wprowadzajacych w blad lub dzialajacych na niekorzysc posiadacza praw do znaku.

 

W przypadku firm o "normalnych" rozmiarach, zasadniczo bardziej oplaca sie im po prostu pojsc na ugode - proces arbitrazu, czas, nerwy to pewien koszt, ktory zawsze bedzie wyzszy od porozumienia. W wiekszych korporacjach jest to problem - one zatrudniaja kancelarie, ktorym czesto nie zalezy na kosztach, ale na efekcie. Wyglada to czasem kuriozalnie, bo prosta sprawa ciagnie sie miesiacami i generuje bezzwrotne koszty po stronie korporacji (bo prawnikowi placy sie od czasu pracy).

 

Warto tez zauwazyc, ze zarejestrowanie znaku towarowego nie oznacza automatycznego powstania roszczenia do nazwy domenowej. W tej chwili, gdy rejestracja znaku w wielu krajach, na terenie wspolnoty jest coraz prostsza - robi sie to hurtowo, nie majac na mysli np. wchodzenia na rynek, a jedynie zabezpieczenie sie przed konsekwencjami przyszlych zamiarow.

 

Jesli napisales do "kompetentnej osoby" i nie zasugerowales jej odsprzedazy domeny, to jesli temat jest dla nich interesujacy pod wzgledem contentu, ktory mozecie im dac - bylbym raczej spokojny. Przy obecnej fascynacji spolecznosciami internetowymi i moderatorami, ktorzy skupiaja wokol siebie ludzi zainteresowanych tematem, jest to dosc lakomy kasek. Inaczej, gdy sprawa nadepnie komus na odcisk (bo nie zalatwil sprawy i nie zdazyl zarejestrowac) - wowczas niestety moga byc problemy, ktore dla Ciebie jako osoby nie prowadzacej dzialalnosci (?) przeloza sie na konkretny czas i byc moze koszty.

 

W takich sprawach nie ma jasnej i jednolitej odpowiedzi. Inaczej nie trzebaby bylo chodzic do sadu, tylko rozwiazywac sprawy automatycznie. Kazdy, kto twierdzi inaczej, ma chyba zbyt idealistyczne podejscie do swiata :-)

 

koniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dopuszczalne jest (tak wskazuej doktryna) wykorzystanie cudzego znaku towarowego w celach informacyjnych

wiec w nazwie mozecie miec znak towarowy ale nie mozecie dzialac w zlej woli czyli np reklamowac konkurencji

 

nie wiem czy sony nie bedzie sie rzucalo ze doeman sklada sie w calosci ze znaku towarowego... :/

 

dobrze zrobiles ze ich zapytales :huh:

 

daj znac jaka odpowiedz bedzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, tylko teraz rodzi sie kolejne pytanie. Czy moge czerpac zyski z takiej strony ? Chodzi mi glownie o pozyskiwanie pieniedzy na oplate servera itp.

 

BTW: Jak nie odpowiedza na maila to sie z calym projektem jak to ma wygladac i prosperowac przejde do ich siedziby w Warszawie, moze Nas wysluchaja :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zyski zalezy jak

 

w przypadku sprzedazy ich SIXAXIS na tej stronie wsjo powinno byc ok

nie mam pojecia jak by bylo jesli chodzi o portal iinformacyjny o ps

 

ps.

a ja mam serwis o psp ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×