Skocz do zawartości
jakub.krolikowski

Serwer/y i sieć pod VOD i streaming - jakie wymagania

Polecane posty

Jestem początkującym dostawcą platformy video.
Stworzyliśmy prosty serwis dla vod i streamingu, działający, w uproszczeniu, w modelu:
prezentacja na żywo 10 minut o określonej godzinie + pokaz filmu 90 minut (film jest w zabezpieczonym DRM pliku, nie stream na żywo, jakość HD).

Chciałbym teraz wycenić i przygotować odpowiednią infrastrukturę sieciową. Nie wiem czy wystarczy mi jeden porządny dedyk, czy powinien od razu nastawić się na kilka serwerów z load balancingiem. Film nie może się zacinać, wszystko musi działać płynnie stabilnie (oczywiście przy stabilnym łączu internetowym klienta).

Zakładam, że w jednym momencie w pokazie weźmie udział 2000 użytkowników jednocześnie. 

Od czego zacząć? Na jakie parametry sieci, serwera itd powinien zwrócić uwagę? Czy tylko sieć, czy także prędkość dysku? Czy w ogóle dysk, ram, procesor może być tu jakimś ograniczeniem, czy tak naprawdę największym ograniczeniem jest sieć? Czy możecie mi polecić jakieś tutoriale, książki, webinary, które pozwoliłyby mi policzyć wymagane parametry?

Dodam jeszcze, że normalnie do serwisów i platform internetowych, które tworzę, korzystam z serwerów dedykowanych z Debianem, z postawionym Apachem, rzadziej NGINX. 

 

 

Edytowano przez jakub.krolikowski (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie słaby dedyk z mocnym łączem będzie ok. wiesz zależy jeszcze od formatu pliku - nietóre mogą bardziej, niektóre mniej obciążać. 
Szkoda czasu i pieniędzy na load balancing przy takiej ilości uzytkowników (zakładam, że będzie tylko 1 strumień z dysku a nie 2k - bo jak by było 2k to dysk nie wyrobi się). Jak będzie ich na tyle, że 1 serwer to za mało to wtedy trzeba o tym myśleć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×