Skocz do zawartości
marcpol

Skaczący czas odpowiedzi serwera.

Polecane posty

Cześć,

 

mam od niedawna prostą stronę na WordPressie i korzystam z serwera w promocji z firmy z banera na górze.

 

Według PageSpeed Insights mocno skacze mi czas odpowiedzi serwera - od poniżej 200ms do ponad 2s. Wpływa to na wynik od 40/100 do 94/100.

 

Napisałem do dostawcy, ale zostałem olany - napisali mi, że czas jest prawidłowy. Mam zainstalowane PHP 7.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, częściowo rozwiąże to problem ;)

 

Czy prawidłowo się domyślam, że masowy, tani wirtualny hosting + promocja = efekt, jak w pierwszym poście?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, częściowo rozwiąże to problem ;)

 

Czy prawidłowo się domyślam, że masowy, tani wirtualny hosting + promocja = efekt, jak w pierwszym poście?

 

Załóż sobie monitoring w kilku miejscach (nawet darmowy) i sprawdź. Jeśli dalej będzi to samo to najprawdopodobniej trafiłeś na kurnik. To że hosting współdzielony czy vps zwykłe dzielą zasoby i sprzedaje się to w ten sposób jest zrozumiałe (coś za coś), ale sporo firm niestety nagina te zasady i jeśli maszyna nawet z oversellingiem mogłaby pomieścić 150 użytkowników a pakuję się na nie po 1000 to inna bajka.

Jeśli pomiary się potwerdzą to raczej czeka cię zmiana usługodawcy, z drugiej strony kupiłeś w promocji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aby wyjaśnić problem różnych czasów odpowiedzi serwera wszystkim którzy nie rozumieją tej problematyki, chcę zwrócić uwagę że czas ten zależy przede wszystkim od obciążenia usługi (nie tylko fizycznej maszyny) w danym momencie.

 

Zakładając bowiem, że Klient ma dla przykładu przydzielone 4 cory procesora (4 vCPU), a skrypt PHP wykonuje się przez 1s, to logiczne jest, że maksymalnie z pełną prędkością mogą wykonywać się 4 procesy PHP równocześnie. Czas wykonania wtedy będzie 1s dla każdego procesu i wyniki wykonania wszystkich procesów PHP będą dostępne po 1s. Gdy jednak równocześnie zostanie uruchomionych 8 takich skryptów PHP to czas wykonania się skryptów PHP wzrośnie do 2s dla każdego z nich, ponieważ będą musiały wszystkie dzielić taki sam czas wykonania procesora.

 

Z powyższego jasno wynika, że możemy w sposób czysto teoretyczny wyliczyć czas wykonania się skryptów PHP w środowisku produkcyjnym na podstawie czasu wykonania pojedynczego skryptu PHP w warunkach nie obciążonego serwera, oraz ilości dostępnych vCPU. Na tej podstawie można oszacować ilość równolegle działających wątków przy założonym przez siebie poziomie SLA w zakresie czasu odpowiedzi serwera. Widać też z powyższych wyliczeń, że warto optymalizować czas wykonywania się skryptów PHP i nie bez znaczenia dla wydajności środowiska produkcyjnego jest to czy dany skrypt będzie się wykonywał 1s, 0,5s czy 0,2s - chociaż może się wydawać w środowisku testowym, że wszystkie te czasy są akceptowalne.

 

Można oczywiście dokonać pomiarów czasów poprzez zewnętrzny monitoring, co pozwoli oszacować czy osiągane czasy wykonywania skryptów PHP są zbliżone do czasów optymalnych, jednak warto również sprawdzić ile w tym samym czasie było uruchomionych równocześnie usług (co można przecież oszacować nawet po logach accesslog z serwera WWW). To bowiem pozwoli oszacować czy ilość wykupionej mocy obliczeniowej jest wystarczająca do rzeczywistego obciążenia strony WWW (skryptów PHP), przy założonych wcześniej poziomach SLA dla czasu wykonywania się skryptów PHP.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×