Skocz do zawartości
zbenek12345

Jak zacząć praktycznie naukę na admina.

Polecane posty

Hey.

Nie posiadam doświadczenia komercyjnego w branży IT.

Chciałbym zostać administratorem. Jaka ścieżka kariery byłaby najlepsza do rozwoju umiejętności? Nie wiem jak wygląda od środka praca w prawdziwiej firmie dlatego postanowiłem we własnym zakresie zdobywać umiejętności.

Posiadam swojego VPS, instaluję usługi wspierając się głównie stroną: server-world.info/en/

Jakie cele sobie stawiać samemu?

Czy dobrze kombinuję chcąc postawić jakieś swoje forum oraz przykładową stronkę, aby monitorować ruch jakiś użytkowników?

Liczę na praktyczne wskazówki, będę wdzięczny :)

Chodząc na rozmowy kwalifikacyjne brak mi doświadczenia w firmie..

p.s filmik z kanału uw-team org już widziałem o tym jak zacząć, nie musicie mi go wysyłać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hm.. Ciężko mi się wypowiadać, ale z teoretycznego punktu widzenia patrząc to:

 

- umiejętność płynnego poruszania się po systemach na których chcesz pracować,

- znajomość budowy, konfiguracji i optymalizacji systemu Linux / Windows / innych (w zależności od Twoich preferencji)

- znajomość budowy, konfiguracji i optymalizacji oprogramowania używanego na serwerach,

- znajomość budowy, funkcjonowania oraz zestawiania ze sobą komponentów sprzętowych serwerów,

- znajomość języków skryptowych do automatyzacji działań serwerów.

 

Ogólne pojęcia (tzn. co mam na myśli): optymalizacja systemu / optymalizacja pracy oprogramowania (konfiguracja systemu, jądro, bezpieczeństwo systemu, zwiększanie niezawodności systemu poprzez likwidacje słabych punktów, automatyzacja działań na serwerze poprzez odpowiednie wykorzystanie dostępnych rozwiązań, czy pisanie własnych, monitoring systemu i usług na nim uruchomionych, wszelkiego rodzaju wirtualizacje i izolacje usług), filtrowanie logów serwera i oprogramowania, reagowanie na zagrożenia pojawiające się w sieci.

 

Generalnie najszybciej będzie Ci samemu zadać sobie pytanie.

Do czego tak naprawdę potrzebny jest administrator?

 

Moja odpowiedź: do zapewnienia niezawodności, bezpieczeństwa, optymalizacji i stabilności systemów/usług nad którymi sprawuje opieke.

 

Odpowiedź na Twoje pytanie: jeżeli nie masz gdzie rozwijać się w tym kierunku to warto realizować własne projekty z tego względu, iż zazwyczaj w młodym wieku o swoje dba się bardziej, robi się i sprawdza dokładniej - a tym samym rozwija się nie odczuwając tak braku sił poświęconych na zgłębianie tematu.

 

Zajrzyj na www.webhostingtalk.pl/topic/41538-security-na-debianie-fakty-i-mity-poradnik | To takie podstawy must be z zakresu security w pigułce, chociaż i tak najważniejsze jest tu podejście - administrator musi myśleć i mieć odpowiednie podejście : )

 

To tak po krótce co przyszło mi na myśl ; )

Edytowano przez Lokator (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panele: ISPConfig, Vesta, opcjonalnie Webmin

Web serwery: Nginx, Apache, opcjonalnie Lighttpd

PHP: FPM (nginx), worker (Apache), opcjonalnie HHVM

SQL: MariaDB, MySQL, opcjonalnie PostgreSQL

Języki: Bash (obowiązkowo), PHP, opcjonalnie perl/python (perl jest trochę nieżywy już więc polecam pythona)

Monitoring: Zabbix, Nagios, opcjonalnie Munin

DNS: Bind, opcjonalnie dnsmasq (caching)

Firewall: iptables, opcjonalnie ufw/bastille

Security: fail2ban, ssh, sftp, pojęcie chroot/jail, LXC, opcjonalnie jailkit

Wirtualizacja: KVM, LXC (po raz drugi), Docker, Proxmox, opcjonalnie Xen/OpenVZ

Poczta: Postfix, Dovecot, Spamassassin, clamd, rainloop, opcjonalnie exim4

SSL: Let's encrypt, różnice między typami certyfikatów (dlaczego jednak nie let's encrypt do wszystkiego?)

Systemy: Debian, Ubuntu, CentOS, Archlinux, FreeBSD i różnice między nimi, opcjonalnie Gentoo

Optymalizacja: memcached, varnish, cloudflare

Kontrola wersji: Git (obowiązkowo), opcjonalnie mercurial/subversion

Automatyzacja: Ansible, opcjonalnie SaltStack/Puppet/Chef

 

Opcjonalnie:

Non-SQL: MongoDB, Riak, Cassandra

Kernel: Linux, Grsecurity, kompilacja ze źródeł, instalacja, debugowanie, umiejętność odpowiedzi na pytanie dlaczego noop na hdd to zły pomysł.

Języki: C, pominięty perl/python (tym razem obowiązkowo), ruby

Narzędzia: ptrace, strace, gdb, valgrind, syslog

Środowiska: systemd, java, mono (C#)

CI: Jenkins, TeamCity

 

To jest stos haseł, które powinieneś znać, i potrafić się nimi posługiwać. Umyślnie nie rozwijam żadnego z nich - to ty musisz wiedzieć jak ten stos haseł ze sobą współpracuje i dlaczego dany program został tutaj zawarty.

 

Jestem pewien że pominąłem co najmniej kilkanaście rzeczy które powinny się tu znaleźć, edytuję posta jak sobie przypomnę.

 

Znajomość większości haseł powyżej bez problemu otworzy drogę do wielu firm IT, choć spędzisz co najmniej kilka długich lat jeśli zamierzasz poznać wszystko to co podałem wyżej w stopniu zadowalającym.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cenne informacje. Skorzystam. Dużo tych zagadnień.

Może jeszcze tutaj dodać RAID oraz LVM.

Must have to także znajomość angielskiego, po obejrzeniu bardzo dobrych kanałów na YouTube MadamePolyglot oraz Study English Online nauka idzie łatwiej. Do tego warto odwiedzać strony http://www.spnjo.uni.wroc.pl/content/program-nauczania-j%C4%99zyka-angielskiego-b1 oraz agendaweb.org

:)

Mam certyfikat pierwszy Cisco CCNE oraz przerobiłem ciekawą książkę Sieci komputerowe Kompendium - Krysiak.

Czyli z tego wybrać te ważne zagadnienia i się rozwijać:

Webmin,

Apache, Nginx,

FPM oraz worker

MySQL

PHP oraz Bash

BIND

Iptables

fail2ban

ssh, sftp, pojęcie chroot/jail, LXC

Postfix, Dovecot, Spamassassin, clamd, rainloop

Certyfikaty SSL

Różnice między systemami Ubuntu

Czy poziom programowania/pisania skryptów musi być aż taki dobry?

Jak zyskać doświadczenie w jakiejś firmie(mając je praktycznie zerowe)? Jakiś staż bezpłatny/praktyka czy iść na helpdesk?

Jak to znać te hasła z tych tematów - tylko w sposób teoretyczny czy w poziomie zaawansowanym umieć je konfigurować?

Ile mniej więcej czasu zajmie opanowanie tego wszystkiego z dużą motywacją w odpowiednim stopniu? Czasem czytam, że można się uczyć tego całe życie, ale chyba rok lub dwa powinien wystarczyć ;)

Jakie starać się własne projekty rozwijać w tzw. domowym labie, aby na rozmowie czymś się wykazać lub dodać do CV ;)?

 

Edytowano przez zbenek12345 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panele: ISPConfig, Vesta, opcjonalnie Webmin

Web serwery: Nginx, Apache, opcjonalnie Lighttpd

PHP: FPM (nginx), worker (Apache), opcjonalnie HHVM

SQL: MariaDB, MySQL, opcjonalnie PostgreSQL

Języki: Bash (obowiązkowo), PHP, opcjonalnie perl/python (perl jest trochę nieżywy już więc polecam pythona)

Monitoring: Zabbix, Nagios, opcjonalnie Munin

DNS: Bind, opcjonalnie dnsmasq (caching)

Firewall: iptables, opcjonalnie ufw/bastille

Security: fail2ban, ssh, sftp, pojęcie chroot/jail, LXC, opcjonalnie jailkit

Wirtualizacja: KVM, LXC (po raz drugi), Proxmox, opcjonalnie Xen/OpenVZ

Poczta: Postfix, Dovecot, Spamassassin, clamd, rainloop, opcjonalnie exim4

SSL: Let's encrypt, różnice między typami certyfikatów (dlaczego jednak nie let's encrypt do wszystkiego?)

Systemy: Debian, Ubuntu, CentOS, Archlinux, FreeBSD i różnice między nimi, opcjonalnie Gentoo

Optymalizacja: memcached, varnish, cloudflare

 

Opcjonalnie:

Non-SQL: MongoDB, Riak, Cassandra

Kernel: Linux, Grsecurity, kompilacja ze źródeł, instalacja, debugowanie, umiejętność odpowiedzi na pytanie dlaczego noop na hdd to zły pomysł.

Języki: C, pominięty perl/python (tym razem obowiązkowo), ruby

Narzędzia: ptrace, strace, gdb, valgrind, syslog

Środowiska: systemd, java, mono (C#)

 

To jest stos haseł, które powinieneś znać, i potrafić się nimi posługiwać. Umyślnie nie rozwijam żadnego z nich - to ty musisz wiedzieć jak ten stos haseł ze sobą współpracuje i dlaczego dany program został tutaj zawarty.

 

Jestem pewien że pominąłem co najmniej kilkanaście rzeczy które powinny się tu znaleźć, edytuję posta jak sobie przypomnę.

 

Znajomość większości haseł powyżej bez problemu otworzy drogę do wielu firm IT, choć spędzisz co najmniej kilka długich lat jeśli zamierzasz poznać wszystko to co podałem wyżej w stopniu zadowalającym.

 

Przydałyby się jeszcze:

- Ansible i do wyboru SaltStack/Puppet/Chef

- Docker

- Jenkins/TeamCity

- Git

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Przydałyby się jeszcze:

- Ansible i do wyboru SaltStack/Puppet/Chef

- Docker

- Jenkins/TeamCity

- Git

 

Jak mogłem o gicie i dockerze zapomnieć, dodane :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×