Skocz do zawartości
KulturalnyUżytkownik

Administracja - edukacja

Polecane posty

Cześć,
Jestem w technikum, od września ostatni rok, tak więc przydałoby się w jakiś sposób ogarnąć i w jakimś stopniu pomyśleć o przyszłości, o tym „dorosłym życiu”.
Na razie mam 2 kwalifikacje zaliczone (wyniki egzaminu praktycznego z e13 niby pod koniec sierpnia, jednak jestem pewny że wszystko poszło po mojej myśli) choć i tak mam świadomość, że te kwalifikacje za bardzo nie pomagają w znalezieniu pracy. Przez całe technikum próbowałam wielu dziedzin informatycznych. Od programowania – desktop i web, przez różnego rodzaju raspberry pi, tworzenie sieci komputerowych, aż po zarządzanie serwerami – linux, windows. Z tego wszystkiego na dzień dzisiejszy przemawia do mnie administracja serwerami. Jestem w stanie przygotować taką maszynę pod stronę internetową, zoptymalizować i wstępnie zabezpieczyć. Jednak wiem, że to za mało.
Co taki administrator (oczywiście administrator to może zbyt duże słowa, bez doświadczenia to nie ma raczej szans) powinien potrafić? Oczywiście bash to podstawa z tego co słyszałem. Czego się uczyć i jak się uczyć, szkolić?
I jak to jest z pracą, czy taki człowiek, po technikum ma jakiekolwiek szanse na dostanie się na takie stanowisko? Jest zapotrzebowanie na to?
Tylko nie podchodźcie to tego tematu i do mojej osoby zbyt krytycznie, liczę, że postaracie się mi odpowiedzieć w miarę normalny i przyjazny sposób :D

Edytowano przez KulturalnyUżytkownik (zobacz historię edycji)
  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

sam jestem po technikum teleinformatycznym, obecnie studiuję. Pracę w branży rozpocząłem krótko przed 18. rokiem życia, tak więc i ucząc się można pracować w branży, z którą wiąże się swoją pasję. We wrześniu rozpocznę już swój 4. rok nieprzerwanej pracy :)

 

Jednak do wszystkiego musisz sam przysiąść, technikum za wiele mnie nie nauczyło, może zmusiło do nauki sprawnego liczenia VLSM czy spawania włókien. Choć nie żałuję wyboru, w liceum bym się nudził.

 

Reasumując, wszystko zależy od wiedzy i umiejętności "zakręcenia się" w odpowiednim miejscu.

Edytowano przez HaPe (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Napisałeś, że wszystko zależy od wiedzy, jednak jaka jest ta wiedza? Co trzeba umieć? Od dłuższego czasu bawię się na serwerach, najpierw były to serwery na virtualboxie, teraz przeniosłem się na VPS.

Po technikum chciałbym iść na jakiś staż, a w międzyczasie studiować zaocznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólna skupiona na tym w czym siedzisz, pół roku w dobrej firmie lepiej Cie wyedukuje niż możesz samemu w domu, bo działa pewna presja na Ciebie z tym związana.

Popróbuj wszystkiego, od Linuxa, przez systemy BSD po pewne rzeczy w Windows Server.

Edytowano przez HaPe (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Powiem ci tak. Obecnie IT to jak medycyna. Musisz obrać odpowiedni kierunek i specjalizację.

 

Sam z pomocą Huberta udaje mi się samorealizacja w wyznaczonym kierunku.

 

Generalnie powiem ci jak sam zacząłem. Kup VPS - ogarnij postawy. Nie wiem uruchom jakiś ts, zepsuj go, napraw, zainstaluj kolejną aplikację.

 

Dużo z linuxa nauczyłem się prowadząc projekt. Zaczynałem praktycznie z zerową wiedzą, ale spodobało mi się samo monitorowanie i teraz staram się to rozwijać a przy okazji sam się rozwijam.

 

Technikum tak naprawdę to dopiero pół kroku. Sam mam technika informatyka, ale w realnym życiu jak wejdziesz na olx, tablica, pracuj czy inny portal nie znajdziesz roboty. Ode mnie z klasy może ze 3-4 osoby poszły w IT.

 

Ostatnio np. bawię (tzn. nie do końca bawię) się pocztą (exim, dovecot itp.). Wrzuciłem na VPS firmę znajomego i jak coś się spartoli to masz presję czasu i czujesz obowiązek żeby to naprawić. Jak dla mnie to najlepsza szkoła nie licząc pracy w jakiejś firmie.

 

 

I tak jak Hubert napisał. Spróbuj wszystkiego. Mi np. osobiście nie leży BSD, ale lubię Debiana czy CentOSa. Na Windowsie jak coś trzeba zrobić też zrobię.

 

A i jeszcze spisz intercyzę że jak zerwiesz dobre stosunki z wujkiem google i ciocią szukaj to nie znajdziesz roboty. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym sposobem na naukę jest wymyślenie sobie jakiegoś celu. Ja np nie byłem nigdy usatysfakcjonowany systemami CMS, żaden nie spełniał moich oczekiwać a przecież płacić nie będę :D Zabrałem się za kodowanie, trochę trwało pamiętam pierwsze koślawe apki :P

 

Jak interesuje Cię linux to pobaw się w hostingi serwer np gier postaw samemu nie przez jakiś auto instalator zabezpiecz i rozwijaj dalej :)

Życzę powodzenia, technikum nie wiele daje. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

I nie bój się kupić VPS żeby się bawić. Swojego czasu wszystkie oszczędności wydawałem na serwer :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To teraz kup sobie VPS z 64MB ramu i postaw tam serwer www. Wtedy musisz się bardziej nagłowić nad konfiguracją żeby to działało :D

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To teraz kup sobie VPS z 64MB ramu i postaw tam serwer www. Wtedy musisz się bardziej nagłowić nad konfiguracją żeby to działało :D

 

bardzo trudne, wpisać w google "apache low ram config"

 

 

///

Jak ktoś ma komputer z 2006 roku bez wirutalizacji to sens kupna małego vpsa może jakiś jest tak to nie wiem po co. Do nauki (nie produkcji) wystarczy wirtualka albo farma wirtualek.

 

Przedewszystkim musisz obrać kierunek w ramach którego chcesz iść, chcesz być "linux masta?" idziesz w strone linuxa, chcesz być "microsoft burżuj "? idziesz w strone ms.

 

Ja osobiście jestem zwolennikiem linuksowych środowisk, brak logiki w błędach, zero logów na zawołanie, tłumaczenie wszystkiego na siłę oraz brak kontroli spowodowało, że nie mogę patrzeć na stuff microsoftu (jedynie jakaś wirtualka z win 7 bo dziewczyna potrzebuje czasami worda ... a dokument zaczęty w wordzie w libre nie będzie działał)

 

Jeżeli linux to zacznij od postawienia u siebie na desktopie systemu operacyjnego z którego będziesz korzystać. Z czasem okaże się, że zestaw aplikacji dostarczony Ci z dystrybucją okaże się za mały, będziesz musiał doinstalować, przy okazji się okaże jakiś error po drodze.

W pełni opanujesz jakiegoś mangera pakietów (no bo coś instalujesz), przy okazji podszkolisz troubleshooting

 

Potem postaw sobie jakiś serwer, ale nie virtualboxem tylko ręcznie z palca KVMem :)

 

Założ sobie cel co musi działać i jak ma działać i do tego dąż.

 

Jeżeli masz być linux server master to nawet mimo, że na desktopie masz linucha używaj narzędzi konsolowych, ograniczaj się do jednego okna konsoli (tutaj tmux Ci pomoże)

 

skryptowanie zostaw sobie jak ogarniesz trochę reguły w tym systemie, strukturę katalogów, kawałek sieci itp.

 

Jak będziesz umiał wyjaśnić cytat "everything is a file" to idziesz w dobrą stronę.

 

(Moja uczelnia (o ile można to tak nazwać) uczyła ludzi basha (jakieś beużyteczne pierdoły), na jakims serwerku bez dostępu do roota ;), ludzie którzy mieli "5" nie wiedzieli co to /dev/null oraz root a program do obsługi relacyjnej bazy danych nazywał się "putty"

 

 

Jak zobaczysz, że do Twoich eksperymentów brakuje zasobów pomyśl sobie nad jakimś serwerem

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

To teraz kup sobie VPS z 64MB ramu i postaw tam serwer www. Wtedy musisz się bardziej nagłowić nad konfiguracją żeby to działało :D

 

Trudniej znaleźć VPS z taką ilością ramu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza metoda nauki i bardzo skuteczna to metoda prób i błędów . Gdy opracujesz swoje rozwiązania wdrazasz je w zycie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy w sieci mozna znalezc jakas pomoc odnisnue konfiguracji vps? Chcialbym skonfigurowac sobie go pod we i rozwijac sie w tym kierunku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Skoro nie skorzystałeś z google to z konfiguracją sobie nie poradzisz :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×