Skocz do zawartości
sleo

Gmail w Google Apps z dwoma domenami

Polecane posty

Hi,

 

Mam pytanie dotyczące Gmail w Google Apps z dwoma domenami.

 

1. Obecnie mam kilka kont pocztowych na serwerze hostingowym w własnej domenie firmaexample.pl :

me@firmaexample.pl
user1@firmaexample.pl
user2@firmaexample.pl
user3@firmaexample.pl

2. Mam też prywatne konto pocztowe :

me@privexample.pl

na serwerze hostingowym w własnej domenie privexample.pl

 

 

Chcę to wszystko zmigrować do Gmail w Google Apps.

 

Chcę aby jeden użytkownik miał obsługę 2 dotychczasowych adresów/kont pocztowych w różnych domenach, konkretnie:

me@firmaexample.pl i me@privexample.pl

w jednym widoku Gmail.

 

Pozostali użytkownicy mają mieć tylko adresy w domenie firmaexample.pl

 

Czy możliwa jest taka konfiguracja?

Edytowano przez sleo (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niezależnie od tego, czy chcesz obsługiwać istniejące skrzynki czy tylko dodać takie same adresy w Google Apps (bo nie jest to do końca jasne z opisu), obie konfiguracje są możliwe z Google Apps. Albo poprzez odbiór poczty przy pomocy pop3 od obecnego dostawcy, albo poprzez dodatkową domenę (tylko musisz wybrać dodatkową domenę, a nie alias, kiedy będziesz ją dodawał).

 

Dobrze byłoby też dodać catch-alla dla jakiegoś użytkownika. Na przykład administratora poczty, albo sekretarki.

Edytowano przez blfr (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Postaram się doprecyzować.

Ma być 4 użytkowników w rozumieniu Google, czyli 4 x 4 Euro za miesiąc.
Obecny serwer pocztowy zostanie porzucony (przed porzuceniem wykonam migrację poczty do Google Apps dla każdego użytkownika via IMAP).

Administratorem Google Apps będzie me@firmaexample.pl
+ 3 zwykłych użytkowników user1@firmaexample.pl user2@firmaexample.pl user3@firmaexample.pl

Dodatkowo chcę dodać domenę (nie alias domeny) privexample.pl i utworzyć pełnoprawny e-mail me@privexample.pl

Zależy mi aby użytkownik me@firmaexample.pl miał w jednym widoku Google Apps Gmail dodatkowo obsługę dotychczasowego e-maila me@privexample.pl
Jak przyjdzie e-mail na adres me@firmaexample.pl to odpowiadam również z tego adresu.
Jak przyjdzie e-mail na adres me@privexample.pl to odpowiadam z tego adresu i w nagłówku nie ma śladu o me@firmaexample.pl jak też w ogóle o domenie firmaexample.pl

Nie chcę aby zwykli użytkownicy: user1@firmaexample.pl user2@firmaexample.pl user3@firmaexample.pl dostali adresy w domenie privexample.pl Czyli mają nie istnieć:
user1@privexample.pl user2@ privexample.pl user3@ privexample.pl

 

Mam nadzieję, że troch e rozjaśniłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jestem już w Google Apps. Dodałem domenę firmaexample.pl i użytkownika Jan Nowak me@firmaexample.pl i wszystko funkcjonuje poprawnie. Następnie dodałem domenę privexample.pl
I teraz nigdzie nie widzę opcji aby dodać Janowi Nowakowi dodatkowy adres me@privexample.pl
Proszę o naprowadzenie.

 

 

Jeszcze jedno pytanie. Czy mając 2 domeny będę mógł ustawić adres logowania:

https://poczta.firmaexample.pl

Na powyższe znalazłem odpowiedź.

Edytowano przez sleo (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Sprawdź czy to aby nie dodałeś jako alias. W tedy zakładając skrzynkę me@firmaexample.pl jest również jako me@privexample.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dodałem dodatkową domenę, nie alias. Przed chwilą dla pewności sprawdziłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem już w Google Apps. Dodałem domenę firmaexample.pl i użytkownika Jan Nowak me@firmaexample.pl i wszystko funkcjonuje poprawnie. Następnie dodałem domenę privexample.pl

I teraz nigdzie nie widzę opcji aby dodać Janowi Nowakowi dodatkowy adres me@privexample.pl

Powinieneś móc dodać alias (adresowy nie domenowy) dla danego użytkownika w Admin Console → users → nazwa użytkownika → account → aliases → add an alias albo, jeśli wystarczy, że użytkownik będzie dostawał pocztę wysłaną na ten adres, stwórz nową grupę z tym adresem i dodaj go jako jedynego członka w Admin Console → Groups → Create group...

 

Drugie rozwiązanie pozwala łatwiej zarządzać adresami, które w przyszłości mogą przejść na kogoś innego albo być używane przez wiele osób jak na przykład biuro@.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś móc dodać alias (adresowy nie domenowy) dla danego użytkownika w Admin Console → users → nazwa użytkownika → account → aliases → add an alias

Zrobiłem tak jak mówisz. Następnie w Gmail dodałem adres me@privexample.pl jako nie alias.

4844339700_1462712746_thumb.jpg

 

Następnie wysyłam maila jako me@privexample.pl na zewnętrzny mail i w nagłówku widzę ślady po firmaexample.pl:

Return-path: <me@firmaexample.pl>
(envelope-from <me@firmaexample.pl>)

Czy tak już ostatecznie musi być?

Edytowano przez sleo (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie. Powinieneś móc dodać wysyłanie przez SMTP i wysyłać bez dopisków. Tylko będziesz musiał podać hasło do konta w ustawieniach wtedy.

 

Ale ogólnie albo podaj domeny, których używasz, albo przynajmniej wymyśl im jakieś normalne nazwy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie widzę czegokolwiek o SMTP. Gdzie tego szukać?

 

Okay.

Domena podstawowa to master.pl

Domena dodatkowa to second.pl

 

Obie zweryfikowane i poprawnie ustawione MX i SPF.

Dla master.pl automatycznie skonfigurował się DKIM (co mnie miło zaskoczyło), a dla second.pl musiałem dodać dodatkowy wpis TXT.

DMARC jeszcze nie ustawiałem.

 

Jest użytkownik Jan Kowalski w domenie podstawowej i ma adres jan.kowalski@master.pl oraz jako alias dodany adres edek.nowak@second.pl

 

Edytowano przez sleo (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już z poziomu użytkownika w ustawieniach konta, jak konfigurujesz wysyłanie z innego adresu, możesz to zrobić na dwa sposoby: przez SMTP albo jakiś inny, który Google sugeruje. Wybierz SMTP i daj sobie dostęp do swojego konta (tak, trochę bez sensu). Wtedy maile powinni wychodzić bez żadnych dziwnych nagłówków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem w Gmailu zalogowany jako jan.kowalski@master.pl → Ustawienia → Konta → Dodaj inny adres e-mail, którego jesteś właścicielem → 9315242500_1462734611_thumb.jpg

→ dodaje edek.nowak@second.pl → klikam Dalej → i automatycznie wracam do ustawień konta (screenshot z posta #9) bez pytania o hasło jak i o cokolwiek.

 

Dla jasności jan.kowalski@master.pl jest Superadministratorem w Google Apps.

 

#edit

Natomiast jeśli próbuję dodać adres zewnętrzny (tzn. obsługiwany przez inny serwer niż Google) to otrzymuję komunikat:
7853989000_1462736697_thumb.jpg
Może jednak powinienem zmodyfikować rekordy MX ? Teraz mam tak:
master.pl.             3599    IN      MX      1 ASPMX.L.GOOGLE.COM.
master.pl.             3599    IN      MX      10 ASPMX2.GOOGLEMAIL.COM.
master.pl.             3599    IN      MX      10 ASPMX3.GOOGLEMAIL.COM.
master.pl.             3599    IN      MX      5 ALT2.ASPMX.L.GOOGLE.COM.
master.pl.             3599    IN      MX      5 ALT1.ASPMX.L.GOOGLE.COM.
master.pl.             3599    IN      MX      10 ALT3.ASPMX.L.GOOGLE.COM.
master.pl.             3599    IN      MX      10 ALT4.ASPMX.L.GOOGLE.COM.
master.pl.             3599    IN      TXT     "v=spf1 include:_spf.google.com -all"
second.pl. 3599 IN      MX      1 ASPMX.L.GOOGLE.COM.
second.pl. 3599 IN      MX      10 ASPMX3.GOOGLEMAIL.COM.
second.pl. 3599 IN      MX      10 ASPMX2.GOOGLEMAIL.COM.
second.pl. 3599 IN      MX      5 ALT2.ASPMX.L.GOOGLE.COM.
second.pl. 3599 IN      MX      5 ALT1.ASPMX.L.GOOGLE.COM.
second.pl. 3599 IN      TXT     "v=spf1 include:_spf.google.com -all"

 

Edytowano przez sleo (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, jak użytkownik ma już dodany alias, to nie masz wyboru. Kiedyś można było tak dodać. A napisz jeszcze, używając nowych nazw domen, jakie nagłówki są kłopotliwe tutaj?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A napisz jeszcze, używając nowych nazw domen, jakie nagłówki są kłopotliwe tutaj?

Jeśli wysyłam maila jako edek.nowak@second.pl, to w nagłówku otrzymanego maila jest ślad po jan.kowalski@master.pl w postaci:
Return-path: <jan.kowalski@master.pl>
(envelope-from <jan.kowalski@master.pl>)

 

Edytowano przez sleo (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×