Skocz do zawartości
Gość Łukasz Tkacz

Dobór routera/AP z gigabit ethernet

Polecane posty

Gość Łukasz Tkacz

Hej,

jak w temacie, potrzebuję sprzętu, może wyjaśnię jak się sprawa ma.

W centrum mieszkania jest router DGT (neo), z niego leci na wszystko inne po wi-fi - nie ma mowy o ciągnięciu kabli :)

 

 

W jednym z pomieszczeń jest stacjonarka, a obok niej dopiero co postawiony NAS. Do tej pory stacjonarka miała małą kartę Wi-Fi na USB, teraz to już za mało. Chodzi o to, aby postawić przy niej AP lub router - ten komunikowałby się po Wi-Fi z DGT, a przez gigabitowy ethernet łączyłby zarazem stacjonarkę z NAS-em.

 

Pytanie: co warto kupić do powiedzmy 200 zł? Wymagania to przyzwoity zasięg Wi-Fi, a także 2 (lub więcej) gigabitowe złącza ethernetowe.

 

Pytanie 2: w jakim trybie najlepiej to skonfigurować tj. wpiąć całość pod DGT (ale wtedy ruch między stacjonarką i NAS-em i tak będzie przez niego leciał, bez sensu, prawda?), czy jednak zrobić sobie w tym pomieszczeniu osobą sieć z mostkować?

Edytowano przez lukasamd (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Urządzenia airlive miały opcję "client". Bardzo fajnie to działa bo łączy się on do routera po wifi a ty ciągniesz sobie np. ethernetem do switcha albo innych urządzeń. Testowałem u siebie i dobrze się to sprawdza jak miałem router na innym piętrze. Montujesz tylko mocniejszą antenkę.

 

Czy z gigabitem coś znajdziesz to nie wiem bo mój sprzęt obsługiwał b/g, więc max 54mbps. Twój dgt od neostrady pewnie obsługuje wifi 64-150 mbit i chyba bez sensu stawiać coś z portem gigabit jak można sobie mini giga switcha tam dać obok urządzeń.

 

 

Coś takiego by było ok, ale nie połączysz bo z tego co wyczytałem client-a ma na 5ghz.

http://allegro.pl/router-airlive-ac-1200r-1200mbps-802-11ac-ap-i5787127588.html

 

U siebie mam coś takiego: http://allegro.pl/router-wl-5460ap-v2-2-portowy-i5887943745.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Łukasz Tkacz

Nie za bardzo mam tam miejsce, wolałbym wszystko to w jednym urządzeniu - no i DGT wyciąga 150, choć i 250 Mbit może przy 40 MHz, ten gigabit to oczywiście tylko do komunikacji NAS <-> stacjonarka.

Z trybem client rozumiem, tylko pytanie, czy wtedy ruch między nimi przechodzi przez DGT czy nie. Teoretycznie skoro w sprzęcie takim jest switch, to może on przekazywać dane bez zbędnego wysyłania do DGT.

 

 

EDIT:
Tak szukam i wydaje mi się, że taki Netis może dać radę:
http://allegro.pl/router-netis-wf2780-ac1200-dualband-gigabit-5dbi-i5717265790.html

Ma w zasadzie wszystkie tryby, więc można będzie kombinować.

Edytowano przez lukasamd (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie ma mowy o ciągnięciu kabli :)

 

WiFi nie jest lekiem na wszystko, szczególnie w przypadku przekraczania >100 Mbps na lokalnej sieci i posiadania NAS'a.

Dlaczego nie możesz położyć kabla?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Łukasz Tkacz

Na drodze mam albo komin, albo ciągniecie kabli przez jadalnię a potem cały pokój. W zasadzie nie dałoby się ich ukryć. Serio, ta opcja odpada a jakby była możliwa, to na 99% byłaby droższa.

 

Tu nie chodzi o to, aby wszystko miało po Wi-Fi cudny dostęp do NASa.

Stacjonarka i NAS będą wpięte kablem do tego "pośrednika" i przy odpowiedniej konfiguracji ruch między nimi nie będzie w ogóle dotykał Wi-Fi. Efekt jaki chcę osiągnąć to szybkie połączenia lokalne między nimi, a zarazem jakiś dostęp po Wi-Fi, acz tu już wymagania są malutkie, ot aby było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

polecam tenda n60 z tomato, byl tanio jakiś czas temu ok. 80zł
niestety gniazda anten musialem sam wymienić by dać większe

Edytowano przez kori (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak inne graty nie potrzebują szybkiego dostępu do NAS'a, to może obejść się bez ciągnięcia drutów :)
Jako AP/router polecam TP-Link Archer C5 z OpenWRT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W sumie jakiś Mikrotik by też dał radę np. RB951G-2HnD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu kupiłem router TP-Link TL-WDR4300 za okolo 250 zł brutto.

Zalety: dobry zasieg i dwa zakresy częstotliwości WI FI - 2,4 GHz i 5 GHz

 

Ogólnie polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu kupiłem router TP-Link TL-WDR4300 za okolo 250 zł brutto.

Zalety: dobry zasieg i dwa zakresy częstotliwości WI FI - 2,4 GHz i 5 GHz

 

Ogólnie polecam.

 

również polecam ten router mam go od roku i zero problemów. Koniecznie trzeba tylko zmienić soft od tplinka na openwrt i śmiga elegancko :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten mikrotik, co mcbarlo poleca mam i sprawuje się idealnie.

 

bez anteny zewnętrznej do wifi... ? no way :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie to, że bez anten ma lepszy zasięg niż tplink z dwiema. Dziwne, ale to fakt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Również w domu używam 951G i szczerze polecam. Dodatkowo można regulować moc nadawania. W moim przypadku WiFi szybciej działa gdy zjechałem nieco z mocą :-)

 

Dla hardkorów: moc można ustawić na całe 1000 mW co oczywiście jest niezgodne z polskimi normami.

 

Tyle, że 951G jest znacznie powyżej budżetu

Edytowano przez XYS (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Również w domu używam 951G i szczerze polecam. Dodatkowo można regulować moc nadawania. W moim przypadku WiFi szybciej działa gdy zjechałem nieco z mocą :-)

 

Dla hardkorów: moc można ustawić na całe 1000 mW co oczywiście jest niezgodne z polskimi normami.

 

Tyle, że 951G jest znacznie powyżej budżetu

 

żaden problem w tplinku to ustawić :)

 

tp.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Łukasz Tkacz

Wspominany wyżej TL-WDR4300 odpada, przekracza budżet.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

żaden problem w tplinku to ustawić :)

 

tp.jpg

 

???

 

Ja mówię o mocy 30 dBm co daje 1000mW(1W).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

 

bez anteny zewnętrznej do wifi... ? no way :blink:

 

Ja mam funboxa od orange który nie ma anten zewnętrznych a tylko coś wbudowanego. Router jest w garażu 2 piętra niżej i z drugiej strony domu. Na laptopie z wifi b/g mam 3/5 kresek. Na telefonie zasięg 50%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mariaczi

Zerknij za modelem 1043ND TPLinka - łapie się w Twój budżet, można na nim i openwrt postawić. Zerknij jednak do instrukcji czy ma możliwość pracy jako AP Client na oryginalnym sofcie producenta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×