Skocz do zawartości
goa

przycinanie CPU na VPS

Polecane posty

Witam.

Mam w tym momencie 3 serwery - 2 x VPS i 1 dedyk.

Porównuje przy użyciu ab wydajność aplikacji php na każdem z tych 3 serwerów i zastanawia mnie jedna sprawa.

Konfiguracja apache+php jest identyczna na wszystkich trzech.

Na dedyku i jednym z VPS'ów , po odpaleniu ab uzycie CPU idzie na 95-97% i jest to zrozumiale.

Jednak na drugim VPS przy takim samym tescie, uzycie CPU waha się między 60-70%.

Czy możliwe jest, że to kwestia konfiguracji hostingodawcy, który ogranicza możliwość pełnego wykorzystania CPU?

Z drugiej strony odpalenie pętli w bashu bez problemu zjada całego proca.

 

Co o tym sądzicie?

 

post-29299-0-09711100-1437830582_thumb.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czy konfiguracja sprzętow a dokłdnie CPUjest identyczne? być może na vpsie masz inny procesor z mocniejszym zegarem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

obydwa vps sa na openVZ - czy jak sie to tam nazywa

i teoretycznie maja tyle samo wirtualnych rdzeni i wirtualnej czestotliwosci

 

wcale nie chodzi o to, ze ten, ktory pokazuje uzycie miedzy 60-70% sie nudzi - wrecz przeciwnie, wynik ab ma najslabszy

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ale może sam procesor na vpsie jest inny dzięki czemu tak to wygląda. Może maszyna nie jest tak obciążona i daje więcej niż jest gwarantowane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak, jak napisałem wyżej - wynik ab słaby, więc maszyna nic więcej nie daje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zgłoś sprawę do BOK firmy, gdzie masz VPS bo może jest jakiś problem po stronie konfiguracji kontenera i nic nie zrobisz.

Druga sprawa, że lepiej jakbyś puścił jakiś stricte CPU benchmark.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

sysbench - ten sam objaw
sysbench --test=cpu --num-threads=6 --cpu-max-prime=200000 run

obciaza CPU max 70%, gdzie na drugim VPS daje 95-97% czyli prawidłowo

 

mój wcześniejszy komentarz o pętli w bashu proszę zignorować - nie zwróciłem uwagi, że wtedy pracuje tylko jeden wątek

 

mamy tu wielu adminów - więc może ktoś wyjaśni czy przy wirtualizacji takie obcinanie CPU jest możliwe i praktykowane?

 

jakby nie patrzeć płacę za deklarowaną moc obliczeniową, a dostaję 65-70% tego

 

Edytowano przez goa (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pokaż cat /proc/cpuinfo z obu firm

 

jak w jednej firmie mają CPU 3GHz a w drugiej 2GHz a z oferty masz mieć 2GHz no to w pierwszej będziesz miał mniej niż 100%..

Edytowano przez Hekko.pl (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jeden VPS to
Intel® Core i7-5820K CPU @ 3.30GHz

drugi VPS to

Intel® Xeon® CPU E5-2643 v2 @ 3.50GHz

 

takie info widzę w /proc/cpuinfo

moje problemy dotyczą tego drugiego

 

wykupiony plan w obu przypadkach to 6x3,5Ghz

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli parametry są tak zbliżone a oferta taka jak podałeś, to w obu wypadkach masz problem: 1 - CPU niższy niż oferta, 2 - przycięcie do niższej częstotliwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem mały lab, testowałem openVZ na kernelu z rodziny RHEL6, na kilku serwerach.

Generalnie rdzenie od 2,5 do 3,5GHz. Wszystkim kontenerom przydzieliłem tak zasoby, aby miały wirtualnie po 2GHz na rdzeniu.
A więc różnica pomiędzy rdzeniem procesora, a tym przydzielonym przez openVZ wynosiła od 0,5GHz do 1,5GHz.
Wartość CPU units ustaliłem na 1000, a następnie na 700.
Po uruchomieniu benchmarku na CPU za każdym razem otrzymałem wartość ~100% obciążenia, nigdy nie wystąpiła sytuacja opisana przez Damiana z Hekko. Nawet przy zmianie wartości cpu units.

Gdybym miał wolną matkę to spróbowałbym wymusić sytuację obciążenia wszystkich rdzeni i np. konkurujących o zasoby kilku VPSów. Może tutaj leży Twój problem . W sumie mam do uruchomienia jeden serwer, więc mógłbym to przetestować.

Edytowano przez malu (zobacz historię edycji)
  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie do końca rozumiem, co kolega tu napisał, ponieważ nie mam doświadczenia w temacie wirtualizacji i tego typu spraw

natomiast "na chłopski rozum" - czy może być w moim przypadku tak, że mimo iż mam wirtualne 6x3,5GHz, to w praktyce nie moge tego osiągnąć w swoim VPS'ie bo inne VPS'y na serwerze zabierają zasoby i fizyczny procesor już nie wyrabia?

czy tutaj może leżeć problem? czy może z góry administrator konfiguracyjnie to ograniczył?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Porównywanie GHz jest głupie, bo gigaherc gigahercowi nierówny.

Dobrym rozwiązaniem byłoby podawanie modelu CPU i ile procent dostaje wirtualna. Innym rozwiązaniem jest robienie benchmarków i podawanie ich wyników obok ilości CPU.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×