Skocz do zawartości
jasne

Dziwna utrata danych po restarcie serwera

Polecane posty

Witam wszystkich

 

Dziś spotkała mnie niespodzianka z serwerem:

serwer na centos 6. + directadmin nagle przestał reagować jak to OVH opisało "FREEZED" więc technik zrobił hard reset. Serwer ponownie wstał. ale zauważyłem problemy:

 

1. z ok. 50 baz danych sql 5 z nich zostały uszkodzone (błąd ": Incorrect file format 'app' when using LOCK TABLES")

 

2. prawie wszystkie bazy zawierają nie aktualne dane tzn. z ok. 1 -2 miesięcy wstecz dane...

 

3. w /var/log pliki z logami z wcześniejszych dni zostały wyczyszczone są puste..

 

4. Niektóre pliki konfiguracyjne np. named.conf posiadał na końcu pliku jakieś dziwne znaki przez co named nie chciał się odpalać bo nie rozpoznawał wpisu.

 

5. directadmin nie mógł wystartowac poniewaz nie mogl odczytac pliku licencji
(prawdopodobnie zostal uszkodzony)

 

Sprawdzałem:

1 . inne pliki np. uzytkownikow sa ok i sa aktualne (zdjęcia emaile itp)

2. dyski nie zawieraja bledow a raid pracuje w mirror poprawnie

3. serwer dziala tez poprawnie w wchwili obecnej nie widze zadnych dziwnych wpisow w logach

 

Kurcze nie wiem jak to ogarnac co tu sie dzialo i czemu sa takie efekty teraz np. z tymi bazami ... nie mam logow wstecz to tez nie wiem co bylo powodem ze serwer sie zawiesil...

Być może coś takiego że powodem utraty tych danych było to że serwer przechowywał właśnie część danych w pamięci podczas gdy się zawiesił i teraz takie efekty.. hmm .... co wy na to ?

 

 

Edytowano przez jasne (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Ludzie dzielą się na tych co robią backupy i na tych co będą je robić...

;)

 

Jest tam sprzętowy RAID? Może cache się wywrócił i zawartość baz również. Nie wiem jak doszło do utracenia danych aż sprzed miesiąca..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mysqlcheck i myisamchk puszczone?
Sprawdzone jakie błędy loguje przy starcie MySQL?

 

Utrata danych to najprawdopodobniej fsck przeprowadzony przez administratora ovh, ale skoro nie masz logów... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Backupy oczywiście mam robione ;)

 

jest raid software. OVH twierdzi ze technik tylko zrobił reset nic w systemie nie grzebał... fsck może przy ponownym starcie sam się włączył ...

i to jest powodem niektórych zmian w plikach... ale jak wytłumaczyć problem z utratą danych z baz 1-2 mc wstecz....
restartowałem mysql i nie mam żadnych błędów. mysqlcheck i myisamchk nie robiłem bo już za późno ... wgrałem backupy

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mariaczi

Możliwe, że soft raid nie był poskładany w chwili zawieszenia się maszyny, a po stracie zrobiła się synchronizacja do tego "starszego kawałka" macierzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to oczywiście ma sens ... lecz troche dziwnie bo same bazy były nieakutalne... pliki zdjęcia emaile wszystko aktualne jest...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×