Skocz do zawartości
bryn1u

Jaki Linux w firmach - administracja.

Polecane posty

Witam,


Mam takie pytanie, jakie sa uzywane dystrybucje linuxa w korporacjach, malych/srednich/duzych firmach. Chodzi mi o zarzadzanie serverami i sieciami.


Pozdrawiam,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mariaczi

Dystrybucje, w dużych raczej te płatne jak RedHat, SLES, Oracle Linux. W średnich ich pochodne np. CentOS, OpenSUSE, Debian. W małych - pewnie zależy od tej osoby, która się nim zajmuje a wybiera tego w którym czuje się najswobodniej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji kilka przykładów:

Uczelnia Wyższa w małym mieście - Red Hat, Centos

Starostwo Powiatowe - Oracle Linux, Debian

Urząd miasta - Debian

 

Jeśli chodzi o sieć to z reguły jest jakiś UTM, zarządzalne switche ze skonfigurowanymi VLAN-ami

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to pytanie jest trochę źle skonstruowane.

 

Na pytanie "jakiego distro się nauczyć" odpowiedzi są dwie - Debiana i CentOS'a. Debiana się uczysz bo ma ogrom forków, świetnie nadaje się pod każde zastosowanie, a do tego ma wiele pochodnych, w szczególności Ubuntu, które może zastąpić Windowsa w dużej części zadań, jeśli administrator umie się z nim obchodzić i zna jego możliwości (chociaż na stacje klienckie i tak bym proponował jednak Windowsa).

 

CentOS z powodu Red Hata. Sam osobiście nie przepadam za nim i na żadnym serwerze go nie posiadam, ale warto chociaż w małej części go poznać z powodu RHEL, z którym można się spotkać w niektórych firmach.

 

Cała reszta (darmowych) jest najczęściej przekombinowana i można osiągnąć to co się chce szybciej, łatwiej, i najczęściej lepiej po prostu instalując debiana. Oczywiście każdy ma swoje własne ulubione distro, a Linuxy jako takie się dużo nie różnią, bo mamy tutaj zróżnicowanie w zasadzie tylko pakietów, które są dostępne na systemie, i kilka jego niuansików, np. to jak jest zarządzany. Znając dobrze debiana można poznać cent osa w kilka godzin, po prostu czytając o różnicach.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście dystrybucje nie różnią się aż tak bardzo, poznając jedną łatwiej jest przeskoczyć na drugą.

 

Najlepiej pobawić się trzema głównymi dystrybucjami (Debian, Fedora, Suse) i pózniej iść w "dół", no chyba, że ktoś chcę zahaczyć jeszcze o Androida lub innego Tizena.

 

Sporo, jak nie większość zagranicznych firm hostingowych jedzie na Cloud Linux ale nie wiem czy oni mają jakiś trial, żeby się pobawić? Chociaż to w sumie CentOS.

 

Edx ma fajne wprowadzenie do Linuxa za darmo. Od razu bazują na 3 rożnych rodzinach Ubuntu, CentOS, openSUSE,

 

Pozdrawiam

T

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×