Skocz do zawartości
Igorek

Podpisanie umowy w czyimś imieniu (umowa o dzieło)

Polecane posty

Czy kolega upoważniony przez mnie pisemnie może podpisać umowę o dzieło w moim imieniu na wykonanie jakiegoś dzieła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj drugiej strony czy coś takiego uzna. Jednak wg mnie powinno być to pełnomocnictwo notarialne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy kolega upoważniony przez mnie pisemnie może podpisać umowę o dzieło w moim imieniu na wykonanie jakiegoś dzieła

 

Jak najbardziej. Pamiętaj tylko, że szczególne działania mogą wymagać pełnomicnictwa udzielonego w formie szczególnej (np. sprzedaż nieruchomości wymaga pełnomocnictwa udzielonego notarialnie).

 

 

Zapytaj drugiej strony czy coś takiego uzna. Jednak wg mnie powinno być to pełnomocnictwo notarialne.

 

Nic nie musi pytać. Każda umowa może zostać zawarta przez pełnomocnika (w wyjątkowych okolicznościach i za zgodą sądu nawet zawarcie aktu małżeństwa). Wystarczy tylko udzielenie pełnomocnictwa, które to z zgodnie z art. 98 KC obejmuje umocowanie pełnomocnika do czynności tzw. zwykłego zarządu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Umowa na stronę internetową. Osoba, która to mi zleciła nie widzi, żadnego problemu, że jest to podpisane przez tzw. pełnomocnika. Ustaliłem z nią wszystko przez telefon wypełniła to ona razem z kolegą i oboje podpisali, bo jeśli ma być jakiś problem to najwyżej wydrukuję wyślę pocztą a ona mi odeśle tą umowę tylko mi z mojej wypłaty potrąci koszty poczty polskiej ale to pikuś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taka umowa chyba musi być podpisana w obecności notariusza, koszt chyba 50 złotych. Bez tego umowa może nie być ważna, samo upoważnienie wypisane przez ciebie może być potem nie uznane w przypadku sporu. Raczej wybrałbym opcje notariusza, jeśli sam nie możesz podpisać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taka umowa chyba musi być podpisana w obecności notariusza, koszt chyba 50 złotych.

 

Absolutnie nie musi - wystarczy odpowiednie pełnomicnictwo. Podpisywanie tego typu umowy za potwierdzeniem notarialnym nie ma niejmniejszego sensu.

 

Druga strona może sobie podważać pełnomocnictwo ile tylko chce - jeśli jest ono zgodne z wymogami KC to nie ma żadnych podstaw, żeby podważać legitymację pełnomicnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie, no nie napisałem, że musi. Chodziło mi bardziej zrobić to jako dodatkowe zabezpieczenie.

 

Ee tam, ja widzę co innego:

 

Taka umowa chyba musi być podpisana w obecności notariusza

 

:)

 

Tylko jako sprostowanie napisałem, że naprawdę nie musi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak, trochę inaczej wyszło niż myślałem, ale chodziło mi o to, że byłoby lepiej.

 

Czy ja wiem czy lepiej? Jak ktoś się boi to może, jasne, tylko, że jak trafi na jakiegoś głupka po drugiej stronie, to może przecież też podważać pełnomocnictwo notarialne (a znam takie przypadki) ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może podważać, ale to już jest urzędowy przedstawiciel, wiec raczej nie byłoby mu łatwo w sądzie.

 

Naprawdę zdarzają się takie jednostki :) Z resztą, pełnomicnictwa udzielonego nienotarialnie też by się nie udało w 99% przypadków podważyć (biorę pod uwagę znajomość prawa przez polskich "sędziów").

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

bo jeśli ma być jakiś problem to najwyżej wydrukuję wyślę pocztą a ona mi odeśle tą umowę tylko mi z mojej wypłaty potrąci koszty poczty polskiej ale to pikuś

Poważnie? Czy jaja sobie robisz? Zleceniodawca ma na strone a nie ma 7 zł na priorytet z ZPO?

Zanim sie zabierzesz za tą robote, to idź sie przewietrz i 5 razy sie zastanów..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W przypadku nawet zwykłego pełnomocnictwa, jeśli osoby nie są w I linii pokrewieństwa to obowiązuje od niego opłata skarbowa, jeśli się nie zmieniła (w co wątpię) to wynosi ona 17zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie wydaje mi się, żeby takie pełnomocnictwo było ważne. Twoje pisemne upoważnienie niestety nic nie znaczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W przypadku nawet zwykłego pełnomocnictwa, jeśli osoby nie są w I linii pokrewieństwa to obowiązuje od niego opłata skarbowa, jeśli się nie zmieniła (w co wątpię) to wynosi ona 17zł.

 

Dokładnie tyle.

 

 

nie wydaje mi się, żeby takie pełnomocnictwo było ważne. Twoje pisemne upoważnienie niestety nic nie znaczy.

 

Masz rację, wydaje Ci się. A jak Ci się wydaje, to lepiej nie zabieraj głosu w dyskusji, w dodatku tylko po to, żeby postów natrzaskać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×