Skocz do zawartości
Jesse Vuitton

Komputer na studia?

Polecane posty

Widzę, że się trochę offtop zrobił więc może ja opiszę jak u mnie wyglądały studia informatyczne od strony sprzętowej.

 

Przed rozpoczęciem studiów kupiłem sobie laptopa - używany, starszy model, więc dosyć ciężki i bateria już nie najmłodsza. Myślałem, że będę z nim śmigał na zajęcia bez problemu i generalnie "mi się przyda" ;). Po paru miesiącach jednak przestałem go zabierać na zajęcia i zamiast niego kupiłem sobie tablet. Powodów było kilka. Na ćwiczeniach, komputery i tak były dostępne (i o lepszych parametrach niż mój laptop), a na wykłady tablet w zupełności wystarczał i był znacznie lżejszy, mniejszy i poręczniejszy ;). Poza tym, o ile w salach ćwiczeniowych nie było z tym problemu, to znalezienie wolnego gniazdka na salach wykładowych do podładowania baterii laptopa graniczyło z cudem. Do pełna naładowany tablet wytrzymywał cały dzień.

 

Jeśli więc chcesz kupić laptopa, to kup laptopa, ale nie jako narzędzie do noszenia do szkoły. Co najwyżej, na momenty kiedy potrzebujesz komputera do rzeczy szkolnych, ale poza zajęciami - np. wspólne projekty z kolegami albo kiedy będziesz musiał zrobić jakąś prezentację.

 

Co do wydajności twojego docelowego nabytku (czy to laptop, czy desktop), to ktoś tu napisał, że na studia i do programowania nadaje się byle co. Bardzo szybko, podobnie jak ja, przekonasz się, że to nie prawda. Kiedyś w końcu przyjdzie ci odpalić kobyłę typu Microsoft Visual Studio z SQL Serverem lub inne mułowate IDE typu Eclipse, lub będziesz musiał uruchomić dwie wirtualne maszyny z Windows Serverem. Proponowanie maszyny do gier ma więc tu jakiś sens, bo na takim urządzeniu wszystko pójdzie ci bez problemu.

 

W pierwszym poście napisałeś, że masz 1500 na monitor. Podobnie jak ktoś tu już sugerował, proponuję zakup dwóch monitorów. Nie jest to jakiś super konieczny warunek, ale szybko przekonasz się o wygodzie takiego rozwiązania. Za te pieniądze, które masz dostaniesz bez problemu dwa dobre monitory i pewnie jeszcze ci coś zostanie ;).

 

Jeśli wstrzymasz się z zakupem do początku studiów, to na pierwszym roku pewnie dostaniesz dostęp do oprogramowania z MSDNAA, więc będziesz mógł sobie bezpłatnie ściągnąć i zainstalować najnowszą wersję Windows. Możesz więc trochę zaoszczędzić kupując sprzęt bez systemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Beznadziejna maszyna.

Energooszczędny procesor, a ten 720M marginalnie przekręci zintegrowanego Intela HD 4600. W założonym budżecie znacznie lepszym wyjściem byłoby Lenovo G510, z "pełnym" Core i3 oraz HD 4600/R5 230M za ok. 1300-1400 PLN.
Jeżeli jest perspektywa dopłaty, to do 2 tysięcy najsensowniej pod względem cena/wydajność wypada Acer E5-572G - także z Core i3 oraz GT840M (minimalna karta, na której można w coś pograć - nawet 2,5x mocniejsza od HD 4600 i podobnych). Koszt ok. 1800-1900 PLN.

 

Bez Windowsa oczywiście.

Edytowano przez geekboy68k (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×