Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Niepowtarzalny

Sponsoring serwera Teamspeak3

Polecane posty

Mhm, i co w związku z tym? Co autor miał na myśli? ;)

 

Wybacz nie doczytałem że ty szukasz jeleni którzy mają Ci pieniążki dawać, dla milordów co to chcą na TSie siedzieć ale sami z kieszeni złotówki nie wyciągną. A ofertą przeniesienia się pogardziłeś :) w takim wypadku projekt musi zdechnąć bo inaczej nie będzie. Nawet nie zaoferowałeś nic w zamian.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Wybacz nie doczytałem że ty szukasz jeleni którzy mają Ci pieniążki dawać, dla milordów co to chcą na TSie siedzieć ale sami z kieszeni złotówki nie wyciągną. A ofertą przeniesienia się pogardziłeś :) w takim wypadku projekt musi zdechnąć bo inaczej nie będzie. Nawet nie zaoferowałeś nic w zamian.

 

 

 

Napisales "mam"

 

Odpowiem w ten sam sposób

 

Mam serwer TS 512 slotów

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Spoofy

Ja akurat nie mam kimsyfa, ale wiem jak działa nawet w trybie "auto" a nie "permanent". Ten ichni blackhole'ing załącza się np. wtedy gdy leci flood o wartości przekraczającej rurkę serwera, ale nie zawsze ;) . Sęk w tym żeby ustawić całość tak aby pakiety nie były mielone za długo przez serwer albo w drugą stronę żeby były deal'owane w userspace'ie (nfqueue) gdzie nie zapcha to serwera na amen. Mało tego, ten kto jeszcze miał w starej ofercie dedyka w ovh czy kimsyfa mógł sobie ustawić regułki na ich tilerze, oczywiście po pewnym czasie wyłączyli takową możliwość ("anty ddos pro"), lecz zachodzi podejrzenie że raz dodane regułki cały czas tam siedzą i są załączane wraz z blackhole'ingiem :)

Metod jest naprawdę wiele...

Pozdrawiam. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem własny serwer teamspeak3 jakieś 3 lata temu.

Płaciłem za niego 25 zł a potem jakieś 15 zł, na samym serwerze było ok 200 osób on-line + mała stronka i kilka mniej znaczących usług.

Na jakość nie narzekałem ponieważ wszystko działało - więc nie wiem gdzie ty wkładasz te 170 zł.

 

Ja na twoim miejscu przeniósłbym się np. do OVH i kupił coś taniego, wystarczy ci te 50 zł i serwer tez będzie sprawnie działał.

Na serwerze zrób jakieś miejsce dla dotacji, gdzie każdy dobrowolnie będzie mógł kupić "cegiełkę na rzecz społeczności", po jakimś czasie zrób sobie kalkulacje czy będzie Ci to pasowało. Pokombinuj ;)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Planowałem coś większego niż tylko TS dlatego kupiłem maszynę za 170 a teraz szkoda z tego zrezygnować... Obecnie TS wykorzystuje 7,5 % Xeona E3-1225. Gdzie są teraz wszyscy specjaliście od maszyn którzy wypowiadali się wcześniej? Znikneli jak zadalem proste pytanie?;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trochę przerażają mnie parametry tego serwera z procesorem Atom N2800 mam wątpliwości czy te 1.86 GhZ wytrzyma taką prace. Jak myślicie?

 

 

Człowieku to jest TYLKO ts gdzie Ci nakładli do głowy i gdzie tak dobrze z kasy wydoili ze kupujesz takie kosmosy pod TS ?

Piszą tu ludzie co maja zresztą sam sprawdź gdzie stoją największe TS NIC poza OVH nie ma sensu szukać i jakość/ochrona i cena do TS idealna sprawa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość l3szcz

Widać, że nawet nie zerknąłeś na stronę. Są te same parametry.
www.kimsufi.pl - voila.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widać, że nawet nie zerknąłeś na stronę. Są te same parametry.

www.kimsufi.pl - voila.

Patrzyłem na stronę ale kolega wcześniej nie podał parametrów starej oferty z tego co widziałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To może zamiast pisać w stylu:

 

Gdzie są teraz wszyscy specjaliście od maszyn którzy wypowiadali się wcześniej? Znikneli jak zadalem proste pytanie? ;)

 

Przejrzyj forum, bo tematów podobnych do Twojego jest sporo.I tak jak koledzy wyżej - do takich zastosowań poleca się kimsufi.pl, bo wychodzi to tanio i z odpowiednią ochroną jak za taką cenę.

Edytowano przez Spajder (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem skąd aż takie zainteresowanie tematem - gość śmieje się z userów tego forum.

Ktoś ma wątliwości, mówi o szczegółach, a ten się rzuca, że "jesteście cebulaki, bo nie chcecie mi się dorzucić do serwera za 20 złotych nie czerpiąc z tego żadnych korzyści". Co to "za interes" skoro nie przynosi żadnych korzyści i musisz żebrać kasę po forach nie związanych bezpośrednio z ta tematyką... Jeszcze rozumiem jakby serwer startował, ale on istnieje kilka lat (przynajmniej z tego co piszesz) i nie potrafisz sobie z nim poradzić...

 

Pod ten serwer TS3 proponuję Ci kupić to http://www.ovh.pl/serwery_dedykowane/infra/2014-EG-128.xml i domyślając się jak "skonfigurowany" przez profesjonalistów jest ten serwer, to powinien być na styk - trochę drogo? - zrób zrzutę na tym forum, a jak się ktoś nie dorzuci, to powyzywaj go od cebulaków...

 

PS. Wątpię żeby ktoś płacił za Twoich userów nic z tego nie mając, skoro nawet oni za "tak dobrą jakość" nie chcą się dorzucić do serwera.

 

PS2. Nie wiem czy tak powinno być, ale w trakcie pisania tego posta po wpisaniu w przeglądarkę tes3.pl nie wyświetla się żadna strona ;)

Edytowano przez PCziomal (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No o to pytam. Co jeszcze robisz? I jak załączasz VAC-a w Kimsufie? Tam jest tylko tryb fullauto dostępny dla VAC-a.

 

OVH udostępnia API z większością funkcji, które nie są do wyklikania w panelu. Mój na ten przykład poza trybem stałym filtrowania (nie auto), ma jeszcze zablokowane na firewallu (od OVH) porty których nie używam, a że większość dzieciarni nie wali w 9987 tylko w "random" to 80% mocy ataku odbija się od samego OVHowskiego firewalla, a pozostałe 20% jest wycinane w mgnieniu oka przez anty-ddos. A jeśli nawet ktoś mądrzejszy walnie w 9987 to OVH to wycina w ciągu kilku sekund, a to co doleci nawet nie dotyka usług tylko jest dropowane przez kernel, a konkretnie CSF'a ze statusem invalid.

 

Tak jak mówiłem, trzeba się znać, a nie udawać że się zna. Do końca życia nie zrozumiem jak w OVH komukolwiek może się opłacać to, co dostaje za 20 zł, nie zrozumiem po prostu tego, ale potrafię to docenić i zrobić z tego użytek. Poziom absurdu doszedł do tego stopnia, że jeśli ochrona anty-ddos jednego serwera w OVH by mi nie wystarczyła, to bym dokupił drugi serwer i load balancing zrobił.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)
  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Archi: chyba tylko jak ktoś potrzebuje na backupy, lub seedboxy sprzedaje i mu na łączu zależy, ewentualnie jakieś serwery głosowe (kimsufi żeby się pochwalić "dedykiem") - gorzej jak coś padnie i trzeba czekać na wymianę :D

Edytowano przez PCziomal (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Archi: chyba tylko jak ktoś seedboxy sprzedaje i mu na łączu zależy, ewentualnie jakieś serwery głosowe (kimsufi żeby się pochwalić "dedykiem") - gorzej jak coś padnie i trzeba czekać na wymianę :D

 

Pierdzielisz pan ;).

http://uptime.justarchi.net/1116439/history

 

Oprócz ostatniej "dużej" awarii łącza do GRA1 (34m downtime) nie zaobserwowałem żadnej większej niedostępności usługi na przestrzeni co najmniej tego roku. Raz w maju w nocy coś robili z łączem koło 2 w nocy i to by było na tyle.

 

Dyski się monitoruje smartem, rzadko same z siebie padają. Podobnie jest z ramem, CPU i resztą podzespołów, w większości przypadków można przewidzieć, że coś walnie. Jeśli walnie podzespół - CPU, RAM to OVH z marszu wymieniają w serwerowni bez pytania, o ile masz włączony monitoring w panelu. Jak walnie dysk to w zasadzie też. Może to ja mam farta i trafiam na sytuacje, w których downtime nie przekracza godziny (a tak, mam kilka serwerów i zdarzały się już awarie).

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Jak by robił ciekawy projekt to sponsor by się sam znalazł a że jest to kolejny masowy TS (których osobiście nie lubię bo szukasz swoich ludzi po liście 500 kanałów) :)

 

Nie wiem czy to przydatne takie serwery TS czy nie, ale o sponsora ciężko bo same problemy z tym później.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

PS2. Nie wiem czy tak powinno być, ale w trakcie pisania tego posta po wpisaniu w przeglądarkę tes3.pl nie wyświetla się żadna strona ;)

 

Powinna się otworzyć strona która straszy ;) Sam serwer posiada chyba z tysiąc kanałów, kilka botów w tym jeden wita nas gejowską muzyczką już po wbiciu na niego :lol:

 

Odnośnie projektu jak się w coś chce bawić to albo się nad tym porządnie pracuje i bez problemu znajduje sponsora albo wyskakuje się z pieniędzy z własnej kieszeni, i pracuje nad tym by pozyskać sponsora. Ale nie na zasadzie żebrania po forach daj Pan na serwer. Może już wcześniej przeprowadził podobną akcję i udało się uzbierać porządną sumkę więc czas powtórzyć akcję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Powinna się otworzyć strona która straszy ;) Sam serwer posiada chyba z tysiąc kanałów, kilka botów w tym jeden wita nas gejowską muzyczką już po wbiciu na niego :lol:

 

Odnośnie projektu jak się w coś chce bawić to albo się nad tym porządnie pracuje i bez problemu znajduje sponsora albo wyskakuje się z pieniędzy z własnej kieszeni, i pracuje nad tym by pozyskać sponsora. Ale nie na zasadzie żebrania po forach daj Pan na serwer. Może już wcześniej przeprowadził podobną akcję i udało się uzbierać porządną sumkę więc czas powtórzyć akcję.

 

Co ty, w serwery TS3 nikomu się nie chce pakować. Ja mam swój, ładnie przeze mnie określany na publiczno-prywatny - serwer jest dla mnie i znajomych (prywatny), ale nie mam nic przeciw, żeby przebywały na nim również osoby "spoza" kręgu wybranych, tak długo póki nie sprawiają problemów reszcie użytkowników.

 

W ten sposób z początkowej ilości 10-20 osób, dziś zrobiło się 200, a mój serwer nie jest nigdzie reklamowany, poza jednym moim postem na jednym forum, które mnie bezpośrednio dotyczy, i jest to bardziej informacja, aniżeli reklama.

 

Koszt prowadzenia takiego serwera to 20 zł miesiąc. Tak, 20 zł / miesiąc, jak doliczysz domenę, która nie jest obowiązkowa, to wyjdzie w porywach do 23 zł na miesiąc. Ale jak widać można również prowadzić serwer za 170 zł na miesiąc i wydawać 4 stówy na założenie profesjonalnego "firewalla". I jeszcze potem po forach sponsorów szuka taki jeden z drugim, a ich użytkownicy darzą ich takim ogromnym respektem, że nawet złotówki jak ich o to poproszą się nie dorzucą :D.

 

Widać z góry, że użytkownicy mają głęboko gdzieś ten serwer, a ktoś tu na siłę próbuje nie wiem, pochwalić się liczbą userów? Podbudować sobie ego? Nie wiem, może to ja mam jakieś inne zasady na swoich usługach, że użytkownik ma jasno w regulaminie napisane, że używanie tego serwera to przywilej, a nie prawo :D. Nie podoba się - są inne serwery, nie będę u siebie nikogo na siłę trzymał. Efekt jest taki, że użytkownicy są wdzięczni za to, że mogą korzystać z mojego serwera, a nie mają go głęboko gdzieś i wprost adminowi mówią, że ch*ja dostanie :D. Jakby mi tak ktoś powiedział to od razu bana na pożegnanie by dostał.

 

Zastanów się czy to co robisz ma jakikolwiek sens. I mówię to w dobrej wierze, bo jeśli wydajesz po 170 zł na miesiąc na serwer, 4 stówy na firewalla, dochodzi Ci koszt licencji TS'a i za to wszystko dostajesz figę z makiem, to jednak oznacza że coś tu jest nie tak. Może warto jednak przestać tracić czas i pieniądze na rzeczy, których nikt nie docenia i które ktoś ma głęboko w poważaniu?

 

Zupełnie inaczej tworzy się rzeczy "dla siebie" niż "pod gimbazę", a jeśli ktokolwiek sądzi, że na TSie cokolwiek dzisiaj zarobi, czy to reklamą czy renomą, to powinien trzy razy walnąć głową w ścianę, bo wspieranie serwera TS przez docelowy target (gimbazę) jest ostatnią rzeczą, jaką można zrobić. Mi na ten przykład, nigdy nie zależało, nie zależy i nie będzie zależeć na zostaniu "krulem" gimbazowych teamspeaków, bo zamiast sobie ze znajomymi zagrać partyjkę w ulubioną grę to będę musiał banować osoby, które nie znają swojego miejsca. A tak każdy się szanuje, panuje miła i przyjemna atmosfera, a jak ktoś nieogarnięty się przypadkiem zagubi to szybko jest stawiany do pionu i podporządkowuje się, albo wychodzi.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)
  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Spoofy

 

Co ty, w serwery TS3 nikomu się nie chce pakować. Ja mam swój, ładnie przeze mnie określany na publiczno-prywatny - serwer jest dla mnie i znajomych (prywatny), ale nie mam nic przeciw, żeby przebywały na nim również osoby "spoza" kręgu wybranych, tak długo póki nie sprawiają problemów reszcie użytkowników.

 

W ten sposób z początkowej ilości 10-20 osób, dziś zrobiło się 200, a mój serwer nie jest nigdzie reklamowany, poza jednym moim postem na jednym forum, które mnie bezpośrednio dotyczy, i jest to bardziej informacja, aniżeli reklama.

 

Koszt prowadzenia takiego serwera to 20 zł miesiąc. Tak, 20 zł / miesiąc, jak doliczysz domenę, która nie jest obowiązkowa, to wyjdzie w porywach do 23 zł na miesiąc. Ale jak widać można również prowadzić serwer za 170 zł na miesiąc i wydawać 4 stówy na założenie profesjonalnego "firewalla". I jeszcze potem po forach sponsorów szuka taki jeden z drugim, a ich użytkownicy darzą ich takim ogromnym respektem, że nawet złotówki jak ich o to poproszą się nie dorzucą :D.

 

Widać z góry, że użytkownicy mają głęboko gdzieś ten serwer, a ktoś tu na siłę próbuje nie wiem, pochwalić się liczbą userów? Podbudować sobie ego? Nie wiem, może to ja mam jakieś inne zasady na swoich usługach, że użytkownik ma jasno w regulaminie napisane, że używanie tego serwera to przywilej, a nie prawo :D. Nie podoba się - są inne serwery, nie będę u siebie nikogo na siłę trzymał. Efekt jest taki, że użytkownicy są wdzięczni za to, że mogą korzystać z mojego serwera, a nie mają go głęboko gdzieś i wprost adminowi mówią, że ch*ja dostanie :D. Jakby mi tak ktoś powiedział to od razu bana na pożegnanie by dostał.

 

Zastanów się czy to co robisz ma jakikolwiek sens. I mówię to w dobrej wierze, bo jeśli wydajesz po 170 zł na miesiąc na serwer, 4 stówy na firewalla, dochodzi Ci koszt licencji TS'a i za to wszystko dostajesz figę z makiem, to jednak oznacza że coś tu jest nie tak. Może warto jednak przestać tracić czas i pieniądze na rzeczy, których nikt nie docenia i które ktoś ma głęboko w poważaniu?

 

Zupełnie inaczej tworzy się rzeczy "dla siebie" niż "pod gimbazę", a jeśli ktokolwiek sądzi, że na TSie cokolwiek dzisiaj zarobi, czy to reklamą czy renomą, to powinien trzy razy walnąć głową w ścianę, bo wspieranie serwera TS przez docelowy target (gimbazę) jest ostatnią rzeczą, jaką można zrobić. Mi na ten przykład, nigdy nie zależało, nie zależy i nie będzie zależeć na zostaniu "krulem" gimbazowych teamspeaków, bo zamiast sobie ze znajomymi zagrać partyjkę w ulubioną grę to będę musiał banować osoby, które nie znają swojego miejsca. A tak każdy się szanuje, panuje miła i przyjemna atmosfera, a jak ktoś nieogarnięty się przypadkiem zagubi to szybko jest stawiany do pionu i podporządkowuje się, albo wychodzi.

 

Szczerze muszę przyznać Ci rację ;)

Znam niewiele TeamSpeak'ów które podchodzą do tego w ten sam sposób.

 

Ja przykładowo pod swój (nie-prywatny w moim przypadku ;) ) projekt jako formę komunikacji real-time wybrałem TeamSpeak'a, ale jest to tylko część większej całości którą nieprzerwanie tworzę od dłuższego czasu zwyczajnie nie patrząc na gimbusiarską konkurencję. Dotacje? Ja nie mam z tym aż takiego problemu na swoim serwerze gdzie ludzie wiedzą i widzą to że każda złotówka jest dobrze zainwestowana.

Tak niestety jest że KAŻDY może sobie założyć TeamSpeak'a - czy to na sloty czy jak ma kasiore - kupić licencję, ale prędzej czy później wbije chodźby tutaj i zapyta się o "dofinansowanie" albo "jak postawić ts'a bo mi się nie ładujeee"/"jak skonfigÓrować SerVer"...

 

Ludzie - TeamSpeak jest formą KOMUNIKACJI, a jeżeli nie ma po co się komunikować to po co tworzyć coś takiego, hmm? ;)

 

Podejście właścicieli-developerów TeamSpeak'a do swojego produktu i klientów jest tragiczne ale to inna kwestia o której pisałem już w innym wątku (dział offtop), jednak nadal widzę potrzebę opensource'owej, darmowej alternatywy dla Mumble/TeamSpeak'a.

 

Summa summarum: Co odróżnia konkretny projekt od gimbusiarskiego?

Konkretny, przemyślany plan podparty doświadczeniem. Gimbusy myślą że stawiając i konfigurując TeamSpeak'a (toż to doświadczenie i wiedza tajemna jest!...) na odwal się można zarobić miliony....

 

Ale fakt faktem Archii - masz kimsyfa ze starej oferty - skoryguj mnie jeśli się mylę - masz panel w ovh i masz dostęp do api ale chyba nie w cenie 20zł/mc?

No i jak się zmieściłeś w 20stu regułkach na ichnim firewall'u aby blokować wszystko poza komunikacją pożądaną? Czy po prostu kimsyfa masz tylko pod TS'a, hm? :)

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Szczerze muszę przyznać Ci rację ;)

Znam niewiele TeamSpeak'ów które podchodzą do tego w ten sam sposób.

 

Ja przykładowo pod swój (nie-prywatny w moim przypadku ;) ) projekt jako formę komunikacji real-time wybrałem TeamSpeak'a, ale jest to tylko część większej całości którą nieprzerwanie tworzę od dłuższego czasu zwyczajnie nie patrząc na gimbusiarską konkurencję. Dotacje? Ja nie mam z tym aż takiego problemu na swoim serwerze gdzie ludzie wiedzą i widzą to że każda złotówka jest dobrze zainwestowana.

Tak niestety jest że KAŻDY może sobie założyć TeamSpeak'a - czy to na sloty czy jak ma kasiore - kupić licencję, ale prędzej czy później wbije chodźby tutaj i zapyta się o "dofinansowanie" albo "jak postawić ts'a bo mi się nie ładujeee"/"jak skonfigÓrować SerVer"...

 

Ludzie - TeamSpeak jest formą KOMUNIKACJI, a jeżeli nie ma po co się komunikować to po co tworzyć coś takiego, hmm? ;)

 

Podejście właścicieli-developerów TeamSpeak'a do swojego produktu i klientów jest tragiczne ale to inna kwestia o której pisałem już w innym wątku (dział offtop), jednak nadal widzę potrzebę opensource'owej, darmowej alternatywy dla Mumble/TeamSpeak'a.

 

Summa summarum: Co odróżnia konkretny projekt od gimbusiarskiego?

Konkretny, przemyślany plan podparty doświadczeniem. Gimbusy myślą że stawiając i konfigurując TeamSpeak'a (toż to doświadczenie i wiedza tajemna jest!...) na odwal się można zarobić miliony....

 

Ale fakt faktem Archii - masz kimsyfa ze starej oferty - skoryguj mnie jeśli się mylę - masz panel w ovh i masz dostęp do api ale chyba nie w cenie 20zł/mc?

No i jak się zmieściłeś w 20stu regułkach na ichnim firewall'u aby blokować wszystko poza komunikacją pożądaną? Czy po prostu kimsyfa masz tylko pod TS'a, hm? :)

 

Pozdrawiam.

 

Kimsyf ze starej oferty to Intel Atom N2800, 2 GB ramu, 500 GB dysk, 100 mbps rura i 5 TB transferu w cenie 20 zł / miesiąc (było 15, ale potem doszedł anty-ddos).

 

API masz tutaj: https://api.ovh.com/console/

 

A regułek nie ma 20, tylko 100 :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Kimsyf ze starej oferty to Intel Atom N2800, 2 GB ramu, 500 GB dysk, 100 mbps rura i 5 TB transferu w cenie 20 zł / miesiąc (było 15, ale potem doszedł anty-ddos).

 

API masz tutaj: https://api.ovh.com/console/

 

A regułek nie ma 20, tylko 100 :).

 

5TB ? nie pamiętam i nie widzę w żadnych limitów w panelu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

5TB ? nie pamiętam i nie widzę w żadnych limitów w panelu

 

Limitów nie ma, ale od zawsze było, że po przekroczeniu 5 TB rura Ci się skraca do tam 20 czy 10 mbps. W każdym kebabie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Spoofy

 

Kimsyf ze starej oferty to Intel Atom N2800, 2 GB ramu, 500 GB dysk, 100 mbps rura i 5 TB transferu w cenie 20 zł / miesiąc (było 15, ale potem doszedł anty-ddos).

 

API masz tutaj: https://api.ovh.com/console/

 

A regułek nie ma 20, tylko 100 :).

 

hmm... to dziwne bo od ok. pół roku nie ma 100 regułek tylko 20 > https://api.ovh.com/console/#/ip/{ip}/firewall/{ipOnFirewall}/rule#POST < sequence ;)

 

Pozatym - jak na kebabie BEZ usług profesjonalnych masz dostęp do api?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×